بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
دوشنبه ۱۱ تير ۱۴۰۳ - ۱۶:۵۶
اکتشافات، راه حل اصلی رفع بحران کمبود سنگ آهن
فولادسازان که در چند سال گذشته علاوه بر چالش‌های متعدد اعم از تامین برق در تابستان و گاز در زمستان مواجه بوده اند، طی سال‌های اخیر با کمبود سنگ آهن به عنوان ماده اولیه نیز روبرو شده اند.
کد خبر : ۲۸۲۶۵۲
نویسنده :
مینا علیزاده

به گزارش بورس نیوز، فولادسازان که در چند سال گذشته علاوه بر چالش‌های متعدد اعم از تامین برق در تابستان و گاز در زمستان مواجه بوده اند، طی سال‌های اخیر با کمبود سنگ آهن به عنوان ماده اولیه نیز روبرو شده اند. سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور بر اساس آخرین آمار، میزان ذخایر سنگ آهن ایران را سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون تن اعلام کرده است. از میان این ذخایر حدود ۸۷ درصد در سه منطقه معدنی سنگان، گل گهر و منطقه مرکزی و مابقی در استان‌های دیگر قرار دارند.

در عین حال، با توجه به ظرفیت‌های ایجاد شده در هریک از حلقه‌های زنجیره ارزش و هدف گذاری تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در افق ۱۴۰۴، کمبود سنگ آهن برای واحد‌های کنسانتره سازی و کمبود ظرفیت گندله سازی برای واحد‌های تولید آهن اسفنجی کاملا قطعی است.

نیما شهبازی، مدیر کنترل طرح‌ها و پروژه‌های شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات گفت: اصلی‌ترین مصرف کننده سنگ آهن، صنعت فولاد است و می‌توان گفت تقریبا ۹۸ درصد سنگ آهن استخراج شده در سطح جهان در صنعت فولاد استفاده می‌شود.

وی افزود: استرالیا، برزیل و روسیه بیشترین محتوای آهن در ذخایر را دارا بوده و ایران با داشتن بیش از ۵ میلیارد تن ذخیره زمین شناسی و ۳.۸ میلیارد تن ذخیره قطعی در رتبه ۱۲ جهان قرار دارد.

شهبازی ادامه داد: در سال ۱۴۰۲ در کشور بالغ بر ۹۰ میلیون تن سنگ آهن استخراج شده است که تقریبا مشابه سال گذشته بوده، اما برای استفاده حداکثری از ظرفیت خطوط تولید زنجیره فولاد، حدود ۳۰ میلیون تن کسری سنگ آهن داریم.

شهبازی در خصوص اهمیت سرمایه گذاری در زمینه اکتشافات گفت: اصلی‌ترین راه حل برای حل بحران سنگ آهن، انجام اکتشافات است که نیاز به سرمایه گذاری‌های کلان و پرریسک دارد و باید با برنامه ریزی اصولی به این موضوع پرداخت. مدیران شرکت‌های فعال در زنجیره فولاد موظف هستند تا در کوتاه مدت بازدهی مناسبی از عملکرد را به سهامداران و ذینفعان ارائه دهند. البته چه بسا فشار‌هایی از این جنس باعث می‌شود نتوانند سرمایه گذاری درست و بلندمدت در زمینه اکتشافات داشته باشند که شرکت‌ها باید این موضوع را مدیریت کنند.

وی ادامه داد: با حمایت دولت در حلقه‌های اولیه اکتشافات می‌توانیم شاهد عملیات‌های موفقی در این خصوص باشیم که ارزش افزوده زیادی به همراه خواهد داشت.

این کارشناس حوزه معدن تصریح کرد: کشور ما در مقایسه با کشور‌های معدن خیز از نظر کمیت فعالیت‌های اکتشافی (متراژ حفاری) وضعیت مطلوبی ندارد، به عنوان مثال استرالیا تنها در سال ۲۰۲۰ حدود ۱۱ میلیون متر حفاری اکتشافی انجام داده است در حالیکه که در ایران طی سال ۱۴۰۲ حدود ۵۵۶ هزار متر حفاری اکتشافی انجام دادیم که رقم بسیار ناچیزی است.

شهبازی اظهار داشت: علاوه بر لزوم سرمایه گذاری در زمینه حفاری اکتشافی که باید به صورت جدی دنبال شود، لازم است فضای مناسبی برای واردات سنگ آهن و توسعه زیرساخت‌های لازم در این خصوص نیز فراهم شود تا بتوانیم با انجام فرآیند‌های تکمیلی، زنجیره را به صورت کامل و متوازن فعال کنیم.

وی یادآور شد: عدم وجود زیرساخت‌های مناسب ریلی، جاده‌ای و بنادر جهت واردات سنگ آهن و در مقابل آن جابه جایی و صادرات محصولات تولیدی به کشور‌های منطقه از دیگر چالش‌های اساسی آینده صنعت فولاد ایران خواهد بود؛ بنابراین اگر می‌خواهیم صنعت فولاد کشور ماندگار باشد، باید به صورت اصولی به اکتشاف و بهره برداری از معادن و توسعه بخش زیر ساخت پرداخته و از ظرفیت‌های موجود و واقعی استفاده کنیم.

اکتشافات، راه حل اصلی رفع بحران کمبود سنگ آهن11 تیر ساعت 17

اشتراک گذاری :
ارسال نظر
خبرنامه
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نظرسنجی
به نظر شما دولت چهاردهم باید کدام یک از موارد زیر را در اولویت کاری خود قرار دهد.