بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
سه‌شنبه ۱۲ تير ۱۴۰۳ - ۱۶:۰۵
رئیس کل بانک مرکزی عنوان کرد؛

رشد منفی نقدینگی در دولت سیزدهم

رشد منفی نقدینگی در دولت سیزدهم
رییس کل بانک مرکزی گفت: روند کاهش نرخ رشد نقدینگی نشان می‌دهد که این نرخ از ۴۲.۸ درصد به ۳۹ درصد، ۳۱.۱ درصد، ۲۴.۳ درصد در پایان سال گذشته و بالاخره ۲۵.۶ درصد در اردیبهشت ماه رسید.
کد خبر : ۲۸۲۶۸۶

به گزارش بورس نیوز، محمدرضا فرزین، رئیس‌کل بانک مرکزی بیان کرد: آمار‌ها بیانگر این است که نرخ رشد نقدینگی در سال ۱۴۰۰ در ابتدای دولت حدود ۴۲.۸ و نرخ رشد پایه پولی ۳۹.۵ درصد بود. در حال حاضر این شاخص‌ها به ترتیب به ۲۴.۳ و ۲۸.۱ درصد رسیده است و این به معنای بازگشت متغیر‌های اقتصاد کلان کشور به شرایط باثبات قبل از تحریم‌های سال ۹۶ است.

طبق اعلام بانک مرکزی، وی با اشاره برخی تحلیل‌ها در حوزه متغیر‌های اقتصاد کلان و ملاک قرار دادن میانگین نرخ‌های رشد تصریح کرد: در تحلیل این متغیر‌ها باید به این نکته توجه داشت که هرچند میانگین کاهشی است، اما باید به این نکته توجه داشت که روند نرخ رشد نقدینگی از ۴۲.۸ درصد آغاز کار دولت سیزدهم به ۲۴.۳ درصد رسیده است؛ این بدان معناست که هرچه به جلو رفته‌ایم، روند کاهنده بوده است.

فرزین گفت: بررسی نرخ رشد پایه پولی نیز نشان می‌دهد که که نرخ رشد در سال گذشته به ۴۲.۳ درصد رسید.

وی افزود: منتقدان دولت اینگونه تحلیل می‌کردند که با رشد پایه پولی باید در انتظار رشد نقدینگی هم باشیم و همان زمان گفته شد که نرخ رشد پایه پولی ناشی از افزایش سپرده قانونی بانک‌ها است و نه اضافه برداشت بانک‌ها؛ لذا پیش بینی کردیم که این رشد نرخ پایه پولی کاهش خواهد یافت و لذا شاهد بودیم که این نرخ به ۲۸.۱ درصد کاهش یافت و نقدینگی هم به روند کاهشی خود ادامه داد.

فرزین اضافه کرد: بررسی روند کاهش نرخ رشد نقدینگی نیز نشان می‌دهد که نرخ رشد نقدینگی از ۴۲.۸ درصد به ۳۹ درصد، ۳۱.۱ درصد، ۲۴.۳ درصد در پایان سال گذشته و بالاخره ۲۵.۶ درصد در اردیبهشت ماه رسید.

رئیس کل بانک مرکزی گفت:، ولی با توجه به هدف گذاری ماهانه انجام شده از هدف دور نشده‌ایم و، چون قصد داشتیم بازار‌ها دچار انسداد نقدینگی نشود مقداری اجازه افزایش نقدینگی داده شد لذا در اردیبهشت ماه شاهد افزایش نرخ رشد نقدینگی به بالای ۲۵ درصد هستیم.

اشتراک گذاری :
اخبار مرتبط
افزایش ذخایر ارز و طلای کشور
رئیس‌کل بانک‌ مرکزی خبر داد؛

افزایش ذخایر ارز و طلای کشور

اجرای آزمایشی ریال دیجیتال بانک مرکزی
با حضور رئیس کل بانک مرکزی و مدیرعامل بانک تجارت رونمایی شد؛

اجرای آزمایشی ریال دیجیتال بانک مرکزی

ارسال نظر
خبرنامه
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نظرسنجی
به نظر شما دولت چهاردهم باید کدام یک از موارد زیر را در اولویت کاری خود قرار دهد.