بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
پنجشنبه ۱۴ تير ۱۴۰۳ - ۱۳:۰۲
برای دومین ماه متوالی؛

اوپک تولید نفت را افزایش داد

اوپک تولید نفت را افزایش داد
تولید نفت اوپک در ماه ژوئن برای دومین ماه پیاپی افزایش یافته و به نظر می‌رسد افزایش عرضه نیجریه و ایران تاثیر کاهش تولید داوطلبانه سایر اعضای ائتلاف اوپک پلاس را خنثی کرده است
کد خبر : ۲۸۲۸۳۴
نویسنده :
مینا علیزاده

به گزارش بورس نیوز، تولید نفت اوپک در ماه ژوئن برای دومین ماه پیاپی افزایش یافته است. به نظر می‌رسد افزایش عرضه نیجریه و ایران تاثیر کاهش تولید داوطلبانه سایر اعضای ائتلاف اوپک پلاس را خنثی کرده است.

طبق اطلاعات به دست آمده از ردیابی کشتی‌ها و منابع صنعتی، سازمان کشور‌های صادر کننده نفت ۲۶.۷۰ میلیون بشکه در روز در ماه گذشته میلادی نفت تولید کرده که ۷۰ هزار بشکه نسبت به ماه مه افزایش داشته است.

این افزایش تولید در شرایطی صورت گرفته که اعضای ائتلاف اوپک پلاس در ماه گذشته تصمیم گرفتند بیشتر کاهش تولید خود را تا پایان ۲۰۲۵ ادامه دهند. هدف از این اقدام تقویت بازار جهانی نفت در بحبوحه ضعف رشد تقاضا، نرخ بالای بهره و افزایش تولید آمریکا بوده است.

 بیشتر بخوانید: پیش بینی کمبود عرضه؛ نفت را گران کرد

تولید نفت نیجریه ۵۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته و ایران و الجزایر هم تولید خود را بالا برده‌اند. بیشترین کاهش تولید متعلق به عراق با ۵۰ هزار بشکه در روز بوده، اما این کشور هنوز هم بالاتر از هدف اوپک پلاس تولید می‌کند.

طبق تحقیقات رویترز، اوپک حدود ۲۸۰ هزار بشکه در روز بیشتر از هدف تعیین شده برای ۹ عضو شرکت‌کننده در قرارداد اوپک پلاس تولید می‌کند که بیشتر این مازاد تولید هم متعلق به عراق است.

در میان کشور‌هایی که از کاهش تولید معاف شده‌اند، تولید نفت ایران به ۳.۲ میلیون بشکه در روز رسیده است، یعنی درست به اندازه تولید این کشور در نوامبر ۲۰۲۳ که بالاترین رقم از ۲۰۱۸ بود.

جواد اوجی، وزیر نفت ایران اعلام کرد کشورش نفت خود را به ۱۷ کشور دیگر که اهمیتی به تحریم‌های آمریکا نمی‌دهند می‌فروشد.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر
خبرنامه
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نظرسنجی
به نظر شما دولت چهاردهم باید کدام یک از موارد زیر را در اولویت کاری خود قرار دهد.