بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
شنبه ۱۶ تير ۱۴۰۳ - ۱۱:۵۳
ادامه درخشش صندوق‌های کاریزما در بازار سرمایه؛

نگاهی جامع به عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در هفته ای که گذشت

نگاهی جامع به عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در هفته ای که گذشت
بی تردید صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک، یکی از ابزار‌های پرکاربرد در بازار‌های مالی کشور‌های توسعه یافته می‌باشد. ضرورت تسلط و بهره مندی از علوم مختلف اقتصادی، صنعتی و مالی از یک سو و پیگیری اخبار و اطلاعات روزانه و ۲۴ ساعته رخداد‌های داخلی و بین المللی اعم از تغییرات قوانین، اجرای مصوبه‌های گوناگون، تغییر قیمت‌های جهانی کالا و مواد اولیه و ...، از سوی دیگر، سبب شد تا صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک با استقبال گسترده‌ای از سوی سرمایه گذاران روبرو گردند.
کد خبر : ۲۸۲۸۴۶
نویسنده :
مینا علیزاده

به گزارش بورس نیوز، چندین دهه از حضور فعال و تاثیر گذار صندوق‌های سرمایه گذاری در بازار‌های مالی دنیا می‌گذرد. شرکت‌های تخصصی و نوابغ زیادی در بازار‌های مالی بین المللی توانستند با ثبت بازدهی‌های بی نظیر در صندوق‌های سرمایه گذاری، اعتماد عموم را به این ابزار مفید جلب کنند.

مکانیزم و ماهیت وجودی و دلیل محبوبیت بالای این صندوق ها، شفاف و منطقی به نظر می‌رسد. این صندوق‌ها شرایط را برای حضور هر سرمایه گذاری با هر میزان سرمایه، درجه ریسک پذیری و یا ریسک گریزی و هر سطحی از دانش و تسلط به علوم مالی مهیا می‌سازد.

تعریف و تاسیس انواع صندوق‌های با درآمد ثابت برای اشخاص حقیقی و حقوقی ریسک گریز، صندوق‌های سرمایه گذاری در سهام برای اشخاص ریسک پذیر، صندوق‌های سرمایه گذاری مختلط برای اشخاص حقیقی و حقوقی فرصت طلب، صندوق‌های مبتنی بر سپرده‌های کالایی، صندوق‌های مبتنی بر آپشن‌ها و ...، گویای توانایی این ابزار در جذب طیف وسیعی از انواع سرمایه گذاران می‌باشد.
در بازار سرمایه کشورمان نیز به ویژه در یک دهه گذشته، شاهد تاسیس و فعالیت انواع مختلفی از صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک می‌باشیم. علی رغم آنکه نمی‌توان از ضعف‌های موجود در نحوه اعطای مجوز، مدیریت و عملکرد برخی از صندوق‌های سرمایه گذاری فعال در ایران چشم پوشی کرد، با این حال روند جذب منابع و اعتماد روزافزون سرمایه گذاران خرد به این ابزار مالی قدرتمند، غیر قابل انکار است.

در این راستا، "رسانه بورس نیوز" تصمیم دارد تا بنا بر درخواست‌های بیشمار شما عزیزان و ایفای نقش خود در افزایش سطح آگاهی و کمک به اتخاذ فرآیند تصمیم گیری سرمایه گذاران، در گزارشاتی هفتگی، به بررسی وضعیت صندوق‌های سرمایه گذاری و معرفی اجمالی برخی از بهترین صندوق‌ها با بالاترین عملکرد بپردازد. 

صندوق‌های سرمایه گذاری در سهام: (سرمایه گذاران ریسک پذیر)

نگاهی جامع به عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در هفته ای که گذشت

یکی از اصلی‌ترین صندوق‌های سرمایه گذاری فعال در بازار سرمایه کشور، صندوق‌های سرمایه گذاری در سهام است. مبنای سرمایه گذاری در این نوع صندوق ها، دریافت و تجمیع سرمایه‌های خرد و کلان از سهامداران حقیقی و حقوقی توسط مدیر صندوق (وابسته به نهاد‌های مالی تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار کشور) و سرمایه گذاری در سهام شرکت‌ها و نهاد‌های فعال در بازار سرمایه می‌باشد.

برخلاف سرمایه گذاران ریسک گریز صندوق‌های با درآمد ثابت و سرمایه گذاران کم ریسک صندوق‌های مختلط، دارندگان یونیت‌های صندوق‌های در سهام، ترجیح می‌دهند با پذیرفتن ریسک بیشتر، از بازدهی بیشتری برخوردار باشند.

بعید می‌دانم نیازی به توضیح در خصوص شرایط بازار در هفته‌های گذشته باشد. در بازار هفته گذشته نیز همه چیز تحت الشعاع انتخابات ریاست جمهوری قرار داشت و با توجه به پیشتازی آرای پزشکیان در دور نخست انتخابات، شاهد نوسانات مثبت در اکثر سهام بودیم.

کم رمق، کم حجم و مایوس کننده تنها واژه‌هایی است که این روز‌ها می‌توان برای معاملات بازار سرمایه کشور در نظر گرفت. به نظر می‌رسد با توجه به اعلام نتایج ریاست جمهوری در روز جاری، بتوان چشم اندازی روشن‌تر از وضعیت بازار سرمایه در ماه‌ها و سال‌های آتی را ترسیم نمود. اگر نتیجه انتخابات روز جاری به نفع پزشکیان اعلام شود که می‌توان حداقل در کوتاه مدت به تثبیت شرایط بازار امیدوار بود و در غیر اینصورت می‌بایست به نزول قیمت سهام در کوتاه مدت بیندیشیم. 

ثبت میانگین بازدهی مثبت ۱.۶۳ درصدی هفتگی و عملکرد مثبت بسیاری از صندوق‌های سرمایه گذاری در سهام، گویای شرایط عمومی و نیمه مثبت بازار سرمایه در هفته گذشته است.

نگاهی جامع به عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در هفته ای که گذشت

•    لازم به ذکر است، در هفته گذشته اکثر صندوق‌ها تا تاریخ ۱۴۰۳/۰۴/۱۲ به روز رسانی شده اند. همچنین صندوق‌های تازه تاسیسی که فاقد بازده سه ماهه می‌باشد از جداول گزارش حذف گردیده اند.

همانگونه که مشاهده می‌گردد، هر ۱۰ صندوق از ۱۰ صندوق نخست از حیث بازدهی هفتگی دارای بازده مثبت سرمایه گذاری در هفته منتهی به ۱۴۰۳/۰۴/۱۲ می‌باشند که البته سهم بالای صندوق‌های اهرمی از صندوق‌هایی با بیشترین بازده هفتگی قابل توجه می‌باشد.

صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت: (سرمایه گذار‌های ریسک گریز)

نگاهی جامع به عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در هفته ای که گذشت

از پرطرفدارترین صندوق‌های سرمایه گذاری این روز‌های بازار سرمایه، صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت می‌باشد. در واقع بسیاری از سرمایه گذاران ریسک گریز و یا سرمایه گذارانی که بنا به تحلیل و تشخیص خود ترجیح می‌دهند، بخشی و یا تمام سرمایه خود را در مقاطع زمانی مختلف (عمدتا در زمان نزول و یا رکود بازار)، به ابزاری با درآمد ثابت و بی ریسک تبدیل کنند، از مشتریان پر و پا قرص این نوع صندوق‌ها می‌باشند.

از محاسن این صندوق‌ها در مقایسه با سپرده‌های بانکی می‌توان به تبدیل سریع این دارایی‌ها به انواع دیگری از اوراق و یا سهام اشاره نمود. (به ویژه صندوق‌های ETF و قابل معامله)

همچنین محاسبه نرخ بازدهی مفید بیشتر از سپرده‌های بانکی آنهم بدون وجود نرخ شکست، از مهمترین مزایای خرید یونیت چنین صندوق‌هایی می‌باشد.

در هفته گذشته، با توجه به سهم پایین و تنها ۵.۴۴ درصدی سرمایه گذاری‌های صندوق‌های با درآمد ثابت در اوراق سهام شرکت ها، ضعیف‌ترین عملکرد در میان انواع صندوق‌های سرمایه گذاری را می‌توان به این صندوق‌ها نسبت داد.

 اگر چه ثبت میانگین بازدهی هفتگی ۰.۴۴ درصد برای صندوق‌های با درآمد ثابت، تفاوت محسوسی با عملکرد این صندوق‌ها نسبت به هفته گذشته و برخی از هفته‌ها و ماه‌های گذشته ندارد، با این وجود آنچه مشهود است، عملکرد مناسب این صندوق‌ها در قبال سرمایه گذاران ریسک گریزشان می‌باشد.

نگاهی جامع به عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در هفته ای که گذشت

صندوق‌های سرمایه گذاری مختلط: (سرمایه گذاران کم ریسک)

نگاهی جامع به عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در هفته ای که گذشت

ارزش پائین خالص دارایی‌های صندوق‌های مختلط در ایران نشان می‌دهد که یا ارزیابی‌های صحیحی از میزان ریسک پذیری افراد صورت نگرفته است (مانند ارزیابی میزان ریسک پذیری افراد) و یا بسیاری از سرمایه گذاران در دو طبقه ریسک گریز و ریسک پذیر قرار دارند. 

به هر حال با توجه به سهم در حدود ۵۰ درصدی سرمایه گذاری‌های صندوق‌های مختلط در سهام موجود در بازار سرمایه، ثبت بازده مثبت این نوع از صندوق‌ها در هفته گذشته غیر منطقی نمی‌باشد. در حالی که شاهد نوسانات مثبت در بسیاری از سهام در هفته گذشته بودیم، صندوق‌های سرمایه مختلط در هفته گذشته، بازدهی مثبت ۱.۱۴ درصدی را به ثبت رساندند. 

لازم به ذکر است صندوق مختلط آرمان سپهر آتی با ثبت بازدهی هفتگی ۲ درصدی در عملکرد هفته گذشته، از بهترین صندوق‌های سرمایه گذاری فعال در بازار سرمایه بود.

نگاهی جامع به عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در هفته ای که گذشت

صندوق‌های سرمایه گذاری مبتنی بر سپرده‌های کالایی: (سرمایه گذاران مشتاق به سرمایه گذاری در بازار طلا و ارز)

نگاهی جامع به عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در هفته ای که گذشت

متاسفانه با توجه به شرایط اسفناک اقتصاد کشور در سال‌های اخیر و تلاطمات و جهش‌های ناگهانی قیمت ارز، سرمایه گذاری در طلا و دلار همواره یکی از سرمایه گذاری‌های معقول و پر بازده در ایران بوده است. 

مشکلات ناشی از خرید و نگهداری طلا (عمدتا سکه) و دلار، اعم از امنیت و اعتماد خرید این دو کالا، قابلیت نقد شوندگی، موانع قانونی خرید (قوانین مربوط به قاچاق ارز)، اخذ مالیات، ثبت نام خریداران در سامانه‌های دولتی و ...، تنها برخی از دلایلی هستند که بسیاری از سرمایه گذاران این حوزه را به سمت خرید یونیت صندوق‌های سرمایه گذاری مبتنی بر سپده کالایی (به ویژه مبتنی بر طلا) سوق داده است.

ابزاری که اگر چه شفافیت معاملات را در پی دارد، اما تا حدود زیادی خیال سرمایه گذارانش را از بابت استفاده از نوسانات قیمت طلا و تا حدود زیادی نرخ ارز، راحت کرده است.

بالاخره در انتهای هفته گذشته و پس از هفته ها، شاهد رشد در حدود ۴۰ دلاری قیمت هر انس طلای جهانی بودیم. از طرفی با توجه به گمانه زنی‌های انتخاباتی شاهد رشد قیمت دلار تا محدوده ۶۱.۵۰۰ تومانی بودیم که این موضوع به همراه رشد قیمت‌های جهانی طلا، از جذابیت بالایی برای فعالین بازار طلا برخوردار بود.

با این وجود در هفته گذشته شاهد افت در حدود ۰.۴ درصدی قیمت سکه امامی بودیم که این موضوع هم نتوانست مانع از رشد بازدهی صندوق‌های طلا در هفته گذشته گردد.

نگاهی جامع به عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در هفته ای که گذشت

صندوق‌های اختصاصی بازارگردانی هم که این روز‌ها با چالش‌های عجیبی نظیر حذف الزام شرکت‌ها به داشتن بازارگردان و شرایط نامطلوب بازار سرمایه، روبرو هستند، با ثبت بازده ۳.۲۵ درصدی، عملکرد امیدوار کننده‌ای نسبت به هفته گذشته به ثبت رساندند؛ بنابراین آنچه می‌توان از عملکرد انواع صندوق‌های سرمایه گذاری در هفته گذشته، بیان کرد، ثبت بازدهی‌هایی بعضا مثبت، همسو با شرایط کلی بازار سرمایه و بر خلاف روند قیمت دلار است.

نگاهی جامع به عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در هفته ای که گذشت

همانگونه که در جدول فوق مشاهده می‌گردد، تنها صندوق‌های سرمایه گذاری مبتنی بر سپرده‌های کالایی موفق به ثبت بازده سالانه ۴۱ درصدی شده اند؛ بنابراین اگر در سال گذشته عملکردی با بازدهی صفر و یا حتی بازدهی منفی تا ۵ درصد را به ثبت رسانده اید خیلی به خودتان سخت نگیرید چرا که برآیند فعالیت سالانه ۱۳۴ صندوق در سهام کشور، بازدهی حدود ۵- درصدی را به همراه داشته است.

معرفی اجمالی صندوق با درآمد ثابت " نوع دوم کارا ":  "کارا"

در گزارشات بررسی هفتگی صندوق‌های سرمایه گذاری، قصد داریم تا به بررسی اجمالی صندوق‌های برتر سرمایه گذاری بپردازیم تا علاوه بر تشویق مجموعه‌ها و مدیران این صندوق‌ها به ادامه روند مطلوب، چشم انداز مناسبی برای سرمایه گذاران و فعالین بازار سرمایه کشور فراهم گردد.

در هفته‌های گذشته به بررسی اجمالی برخی از بهترین صندوق‌های با درآمد ثابت و مختلط پرداختیم. در این هفته قصد داریم به بررسی صندوق با درآمد ثابت آسمان امید یکی از پر بازده‌ترین صندوق‌های با درآمد ثابت بپردازیم.

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت کارا، یکی از صندوق‌های موفق در کسب بازدهی سالانه می‌باشد. این صندوق با " ثبت بازده سالانه بیش از ۲۸.۲ درصدی "، " دهمین صندوق از حیث بازدهی سالانه " در میان ۱۴۵ صندوق سرمایه گذاری بادرآمد ثابت می‌باشد.

نگاهی جامع به عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در هفته ای که گذشت

مدیریت صندوق کارا: 

مدیریت صندوق کارا، بر عهده شرکت سبدگردان کاریزما با مدیریت عامل عزت الله طیبی می‌باشد. همچنین امیر سعیدی، محسن بهشتی نامدار، حسین ناوشکی از مدیران صندوق کارا هستند.

نگاهی جامع به عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در هفته ای که گذشت

بی تردید یکی از بهترین نهاد‌های مالی فعال در بازار سرمایه، گروه مالی کاریزما می‌باشند. شرکتی خصوصی که در سال‌های اخیر رشد محسوسی در همه بخش‌های مالی بازار سرمایه داشته است.

گروه مالی کاریزما دارای زنجیره کامل خدمات مالی و با بیش از ۶۵۰ هزار میلیارد ریال دارایی تحت مدیریت و متنوع‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. کاریزما به‌عنوان یک هلدینگ مالی به پشتوانه تجربه بالا در زمینه فعالیت در بازار سرمایه و نیروی انسانی متخصص آماده ارائه خدمات متنوع به مشتریان حقیقی و حقوقی است. گروه مالی کاریزما در حال حاضر متشکل از ده شرکت تخصصی و بیش از ۶۰۰ نفر پرسنل فعال است که زنجیره خدمات کاریزما را برای مردم عزیزمان ایجاد کرده‌اند.

نگاهی جامع به عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در هفته ای که گذشت

ترکیب دارایی‌های صندوق با درآمد کارا:

عمده دارایی‌های صندوق کارا نوع دوم، اوراق مشارکت با ۴۴ درصد دارایی ها، سپرده‌های بانکی با ۴۹ درصد و یونیت صندوق‌های سرمایه گذاری با ۵.۵ درصد می‌باشند.

نگاهی جامع به عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در هفته ای که گذشت

سرمایه گذاری در سهام:

بر اساس آخرین گزارش ماهانه منتشر شده این صندوق، بخش عمده‌ای از سهام خریداری شده در این صندوق مربوط به سهام شرکت‌های بانک پاسارگاد، سرمایه گذاری امید و گل گهر سیرجان می‌باشد.

بی تردید سهم ۱.۵ درصدی سهام در پرتفوی سرمایه گذاری این صندوق، نمی‌تواند ریسک بالایی برای میزان بازدهی این صندوق در شرایط کنونی بازار سرمایه محسوب گردد.

سرمایه گذاری در اوراق مشارکت: 

بر اساس عملکرد خرداد ماه منتشر شده صندوق، ۳.۸۷۰ میلیارد تومان از منابع صندوق به سرمایه گذاری در اوراق مرابحه اختصاص دارد. بخش عمده‌ای از اوراق موجود در پرتفوی سرمایه گذاری این صندوق مربوط به اوراق اجاره سولیکو کاله، مرابحه کرمان موتور، مشارکت شهرداری مشهد و ... می‌باشد که تمامی اوراق نامبرده مربوط به اوراق منتشره از سوی شرکت‌های خصوصی و دولتی می‌باشد. 

سپرده‌های بانکی:

۴.۳۱۲ میلیارد تومان سپرده‌های بانکی موجود در سبد سرمایه گذاری این صندوق تا تاریخ ۲۹ خرداد سال ۱۴۰۳، نشان از سهم ۴۹ درصدی بانک‌ها از کل منابع این صندوق دارد. لازم به ذکر است، بخش عمده‌ای از سپرده‌های بانکی این صندوق مربوط به بانک ملت با ۱۱۵۰ میلیارد تومان، بانک شهر با ۱.۰۰۰ میلیارد تومان و بانک رفاه با ۷۰۰ میلیارد تومان می‌باشد.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر
خبرنامه
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نظرسنجی
به نظر شما دولت چهاردهم باید کدام یک از موارد زیر را در اولویت کاری خود قرار دهد.