بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
سه‌شنبه ۱۹ تير ۱۴۰۳ - ۱۱:۰۱
رئیس سازمان امور مالیاتی:

نظام مالیاتی در حال پوست اندازی است

نظام مالیاتی در حال پوست اندازی است
رئیس سازمان امور مالیاتی گفت: در ۱۲ سال گذشته حدود ۴۷ تا ۴۸ درصد هزینه‌های جاری دولت از محل درآمد مالیاتی تامین می‌شد که در سال ۱۴۰۲ به ۵۷.۷ درصد رسید.
کد خبر : ۲۸۳۰۱۰
نویسنده :
مینا علیزاده

به گزارش بورس نیوز، محمدهادی سبحانیان، رئیس سازمان امور مالیاتی اظهار کرد: امروز نظام مالیاتی در حال پوست اندازی است و یک حرکت پرشتاب تحولی را دنبالمی کند. در شقوق مختلف می‌توان این تحول را مثال زد. از یک منظر در حوزه اتکای منابع بودجه‌ای دولت به منابع مالیاتی که سال‌ها آرزو بود توانستیم در یکی دو سال گذشته به آن دست پیدا کنیم و اتکای بودجه دولت به نفت را که عامل وضع نابسامان اقتصادی مثل تورم و رشد‌های پایین اقتصادی بود را برطرف کنیم.

وی افزود: ما با استفاده از اقدامات مختلفی که انجام دادیم با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان توانستیم. در طی دهه ۹۰ و ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ نسبت درآمد مالیاتی به بوجه عمومی بین ۳۷ تا ۳۸ درصد بوده و نظام مالیاتی نتوانسته منابع عمومی را تامین کند. این عدد در سال ۱۴۰۰ حدود ۳۴ درصد بوده و سال گذشته توانستیم این رقم را به ۴۱.۴ درصد برسانیم.

سبحانیان با بیان اینکه هزینه‌های جاری در همه جای دنیا از محل مالیات تامین می‌شود گفت: در ۱۲ سال گذشته حدود ۴۷ تا ۴۸ درصد هزینه‌های جاری دولت از محل درآمد مالیاتی تامین می‌شد که در سال ۱۴۰۲ به ۵۷.۷ درصد رسید.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه باید این راه امتداد پیدا کند افزود: اگر می‌خواهیم حرکت پرشتاب در حوزه مالیات تقویت شود باید مردم را سهیم کنیم. مردم باید بدانند که با مالیات پردازی آن‌ها است که کشور پیشرفت خود را دنبال می‌کند. مردم باید نسبت به مصارف مالیات آگاهی پیدا کنند. اقدامی که از سال گذشته در این راستا انجام شد این بود که اشخاص حقیقی اجازه دهیم محل مصرف مالیات خود را تعیین کنند. اشخاص می‌توانند تعیین کنند مالیات آن‌ها در کدام پروژه عمرانی در کدام استان هزینه شود.

وی تصریح کرد: موضوع دیگری که باید دنبال شود این است که نظام مالیاتی متکی بر داده و اطلاعات باشد. نظام چانه زنی که در سال‌های گذشته بین نظام مالیاتی و مودیان وجود داشت کنار گذاشته شده است. در حال حاضر بین ما و مودی، داده حکم می‌کند. از سوی دیگر نگاه ما به مودی مالیاتی، شریک مالیاتی است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی با اشاره به لزوم شفاف سازی مالیات بر اساس نظام داده مبنا گفت: از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان در این زمینه استفاده می‌شود. در حال حاضر دسترسی نظام مالیاتی به اطلاعات، بسیار زیاد است و بیش از ۱۰ منبع اطلاعاتی داریم. بیش از ۲۵ هزار فیلد اطلاعاتی داریم که مرتبا به روزرسانی می‌شود که شناسایی درست و عادلانه نسبت به مالیات افراد داشته باشیم.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر
خبرنامه
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نظرسنجی
به نظر شما دولت چهاردهم باید کدام یک از موارد زیر را در اولویت کاری خود قرار دهد.