تعداد بازدید : ۶۱۸
کد خبر : ۳۵۶۴۷
۲۱ شهريور ۱۳۸۹ - ۰۹:۴۴

مديرعامل بانك ملي ايران در واكنش به تصميم بانك مركزي در انتشار ليست مديران تاييد صلاحيت شده بانك‌ها تصريح كرد: تاييد صلاحيت نشدن برخي از مديران عامل بانك‌هاي دولتي از سوي بانك مركزي فرصت لازم را به كساني كه به دنبال حاشيه‌سازي براي ناامن كردن اقتصاد كشور هستند، مي‌دهد.

به گزارش خبرنگار بانك و بيمه خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)محمودرضا خاوري در اظهاراتي انتقادي نسبت به بانك مركزي تصريح كرد: اگر مصالح اجتماعي را در نظر نمي‌گرفتيم، اين اقدام خلاف قانون بانك مركزي را به گونه‌اي ديگر پاسخ مي‌داديم.

رييس شوراي هماهنگي مديران عامل بانك‌ها با اشاره به اينكه بانك‌ها يا دولتي هستند يا خصوصي گفت: بانك‌هاي خصوصي طبق قانون پولي و بانكي كشور اداره مي‌شوند و صاحبان سهام، مديران بانك هاي خصوصي را به بانك مركزي معرفي مي‌كند و در نهايت بانك مركزي صلاحيت آن‌ها را تشخيص مي‌دهد، اما در مورد بانك‌هاي دولتي اين گونه نيست.

وي ادامه داد: بعد از ملي شدن بانك‌ها در آبان سال 1358، طبق يك لايحه قانوني كه به تصويب شوراي انقلاب نيز رسيده است، نحوه اداره بانك‌ها مشخص شده است؛ در اين قانون اركان بانك‌ها را مجمع عمومي (وزير و معاون برنامه‌ريزي‌ رييس جمهور)، شوراي عالي بانك‌ها، هيات مديره و مديرعامل و بازرس و حسابرس تشكيل مي‌داد.

او افزود: در اين قانون شوراي عالي بانك‌ها اعضاي هيات مديره را پيشنهاد مجمع تاييد و وزير دارايي حكم را صادر مي‌كرده است، در مورد مديران عامل، شوراي عالي بانك‌ها نظر مشورتي مي‌داد، مجمع تاييد و وزير دارايي حكم صادر مي‌كرده است.

وي گفت: اين قانون به موجب قانون «تسهيل اعطاي تسهيلات بانكي و كاهش هزينه‌هاي طرح و تسريع در طرح‌هاي توليدي» اصلاح شده است و به استناد ماده «6» اين قانون، وزير دارايي نماينده سهام دولت در بانك‌هاي دولتي است و به موجب آن شوراي عالي بانك‌ها منحل شده و امتيازات آن به هيات مديره بانك‌ها تفويض شده است.

وي ادامه داد: در تبصره «سه» اين قانون، اعضاي هيات مديره و مديران عامل بانك‌ها پس از تصويب مجمع با حكم وزير دارايي منصوب مي‌شوند، پس با توجه به نص صريح قانون «تسهيل اعطاء تسهيلات»، انتصاب مديران عامل و اعضاء هيات‌مديره بانك‌هاي دولتي، هيچ‌گاه در حيطه صلاحيت و اختيار بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران نبوده است و حضور رييس‌كل بانك مركزي در اين شورا نبايد موجه اين تصور غلط شود كه شورا جزئي از بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران بوده است.

خاوري با بيان اين كه هم در شرع و قانون و هم در اخلاق عقاب بلا بيان قبيح است، اظهار كرد: اين اقدام بانك مركزي در شرايطي كه بانك‌هاي كشور با تحريم مواجه‌اند مناسب نبود،‌ اگر بانك مركزي فكر مي‌كند در اين كار حقي دارد، چرا قبل از اين تصميم، نشستي با مديران عامل بانك‌ها نداشت.

رييس شوراي هماهنگي مديران عامل بانك‌ها با ابراز تاسف از اينكه در اين مورد اطلاع رساني صحيحي نيز انجام نشده و هر كسي به گونه‌اي در مورد اين موضوع قضاوت كرده است، گفت: برخي مطالبات معوق بانك‌ها را دليل تاييد نشدن برخي از مديران دانسته‌اند در حالي كه بايد پرسيد اين مطالبات مربوط به چه زماني است.

وي با بيان اين كه مدير بانك مركزي يكي از دوستان من است، يادآور شد: اگر به دنبال استقلال بانك مركزي هستيد، اين كار نشان دهنده ضعف اين بانك است.

خاوري با تاكيد بر اين كه خواهان آرامش در شرايط كنوني است، اظهار كرد: اين كار نه برازنده بانك مركزي و نه به مصلحت كشور است و در واقع توهين به مجمع عمومي بانك‌هاست.

وي با اظهار اين كه به استقلال و قاطعيت بانك مركزي اعتقاد راسخ دارم و نبايد اين نهاد را تضعيف كرد، گفت: از بين تمام مشكلاتي كه اين بانك دارد، آيا مديران عامل بانك‌ها اكنون مشكل شده‌اند؟

مديرعامل بانك ملي ايران خاطرنشان كرد: مديران دولتي قاطع‌تر در خدمت اقتصاد كشور هستند و اين حركت تاثيري در روحيه آن‌ها ندارد.

خاوري در پاسخ به اين سوال كه آيا در مقابل اين اتهام، رفع اتهام خواهيد كرد يا نه؟ تصريح كرد: اين اتهام نيست، افتراست.

وي در مورد نوشتن نامه از سوي مديران عامل بانك‌ها به بانك مركزي نيز گفت: در صورتي كه ضرورت داشته باشد، اين اقدام صورت مي‌گيرد، هر چند كه به نظر من نياز به چنين كاري وجود ندارد، ضمن اين كه خود را فارغ از پاسخگويي مي دانيم، چرا كه قانون همه چيز را مشخص كرده است.

او با اشاره به اين كه از 200 هزار نفري كه در بانك‌ها مشغول به كارند، يكصد هزار نفر از آن‌ها در بانك‌هاي دولتي به خدمت رساني به مردم مي‌پردازند، تصريح كرد: اگر كاركنان بانك‌هاي دولتي احساس كنند مديران صلاحيت ندارند، چگونه مي خواهد انجام وظيفه كند.

وي ضمن بيان اين كه من آدم ساده‌اي هستم و بر اساس قانون عمل مي كنم و از پشت پرده خبري ندارم، از مديران بانك مركزي خواست با درايت مساله پيش آماده را اصلاح كنند.

** حل مشكل تحريم از راه قانوني

مديرعامل بانك ملي همچنين در پاسخ به سوالاتي درباره تحريم‌ها گفت: در چارچوب مقررات بين‌المللي و رعايت اصول حرفه‌اي و اخلاقي سعي بر برطرف كردن نياز مردم داريم و در همين زمينه همكاران بانكي مشغول مطالعه هستند تا از طرق قانوني مشكلات تحريم را حل كنند.

** عدالت ايجاب مي‌كند، كه كاركنان بانك‌هاي دولتي از مزيت‌هاي حقوقي بهره‌مند شود

خاوري در مورد افزايش حقوق كاركنان بانك هاي دولتي با بيان اين كه تاكنون چنين موردي ابلاغ نشده است، ابراز اميدواري كرد: در شرايطي كه بانك‌هاي دولتي با مقررات بانك‌هاي خصوصي اداره مي‌شوند، بايد زمينه اي فراهم شود كه كاركنان در شرايط رقابتي، خدمات بهتري به مشتريان ارائه دهند.

وي با يكسان عنوان كردن عمليات بانكي در بانك‌هاي خصوصي و دولتي، ميزان ارائه خدمات بانك‌هاي دولتي را مانند پرداخت قبوض، قرض‌الحسنه و پرداخت‌هاي معين و تكليفي بيشتر دانست و افزود: با توجه به اين كه بار بانك‌هاي دولتي سنگين‌تر است، عدالت ايجاب مي‌كند، كه كاركنان بانك‌هاي دولتي از مزيت‌هاي حقوقي و اجتماعي كشور بهره‌مند شود.

**طرح چك‌هاي تاييد شده بانك ملي در انتظار تاييد بانك مركزي

مديرعامل بانك ملي ايران در مورد برنامه و نوآوري‌هاي اين بانك به چك‌هاي تاييد شده اشاره كرد و گفت: با استفاده از اين چك‌ها مي‌توان سرعت گردش پول را بدون اين كه به جريان افزايش نقدينگي دامنه بزند، افزايش داد، اگر چه اين طرح يك سال منتظر تاييد بانك مركزي است.

وي افزود: اميدواريم هر چه زودتر اين طرح تاييد شود، چون مي‌تواند مشكلات حمل پول، دريافت نقدينگي و انجام معاملات را تسهيل كند.

خاوري با متفاوت دانستن چك‌هاي تاييد شده با چك‌هاي حساب جاري، مهمترين مزيت اين نوع چك‌ها را جلوگيري از صدور چك‌هاي بلامحل و كمك به قوه قضاييه دانست.

او همچنين طرح ميزان را كه از هفته گذشته عملي شده است را از ديگر دست آورد هاي بانك ملي ايران عنوان كرد و در مورد مزاياي اين طرح گفت: اين طرح در واقع ايجاد نوعي اعتبار براي مصرف كنندگان خرد است كه با خريد كالاهاي توليد داخل موجب افزايش توليد در اقتصاد كشور مي‌شوند.

**افتتاح حساب 70 درصد مردم در بانك ملي ايران براي دريافت يارانه‌ها

وي طرح تامين آتيه را از ديگر خدمات اين بانك دولتي عنوان كرد و افزود: اين طرح قسمتي از نگراني‌هاي جامعه را نسبت به فرزندان برطرف خواهد كرد و تاكنون اين طرح با استقبال خوبي روبرو بود، به طوري كه تاكنون حدود 500 هزار حساب در اين زمينه آماده شده است.

خاوري با رد نظر يكي از خبرنگاران مبني بر اين كه كه تمام طرح‌هاي بيان شده براي بانك ملي بار اضافي محسوب مي‌شود، يادآور شد: طرح تامين آتيه سرمايه‌هاي پايدار بالاي 20 سال را تامين مي‌كند كه اين كار موجب تقويت منابع بانك مي‌شود؛ يا طرح ميزان، منابع اعتباري را براي مصرف كننده خرد تامين مي‌كند و يا چك‌هاي تاييد شده هم موجب رونق و هم جرم زدايي در جامعه مي‌شود.

او در پاسخ به اين كه يكي از مسئولان طرح تامين آتيه را غير قانوني دانسته گفت: من چنين چيزي را نشنيده‌ام،‌ اما براي اين كار در قانون بودجه، رديف بودجه مشخص شده است.

خاوري در پايان از افتتاح حساب 70 درصد مردم در بانك ملي ايران براي دريافت يارانه‌ها خبر داد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: