کد خبر : ۳۹۸۲۶
۰۵ آذر ۱۳۸۹ - ۱۳:۵۳
محسن قاسمي در گفت وگو با خبرنگار اقتصادي فارس، اظهار داشت: در پي اعلام سهامي عام شدن شركت ارتباطات سيار (همراه اول) و پذيرش قريب الوقوع آن در بازار فرابورس ايران، اقبال فعالان بازار سهام به سمت شركت‌هاي مخابرات (مالك 100 درصدي ارتباطات سيار) و بانك سينا (مالك 10 سهام شركت توسعه‌ اعتماد مبين،سهامدار عمده مخابرات) گرايش پيدا كرد. به نحوي كه از 23 تا 30 آبان بيش از 52 ميليون سهم مخابرات و بيش از 23 ميليون سهم بانك سينا مبادله شد و سهام اين دو شركت به ترتيب 11 و 7 درصد افزايش قيمت را تجربه كردند. 
وي با اشاره به تأثير عرضه‌ سهام ارتباطات سيار بر شركت مخابرات ادامه داد: شركت ارتباطات سيار در حالي با سرمايه اسمي 200 ميليارد توماني طي سال‌هاي 85 تا 88 به ترتيب 617، 852، 895 و هزار و 55 ميليارد تومان سودخالص داشته كه در خصوص برآورد سود خالص اين شركت سه فرضيه قابل طرح است. 
قاسمي افزود: در فرضيه اول كه مربوط به سود خالص سال مالي شركت نسبت به گذشته است عدم تغيير سود نسبت به سال قبل و يا افزايش 10 تا 20 درصدي سود مطرح مي شود .در حالت دوم كه به برآورد نسبت قيمت به درآمد(P/E) در عرضه‌ اوليه تعلق دارد نيز سه فرض با نسبت P/E برابر با 6 ، 7 و 8 مرتبه ايي مي تواند وجود داشته باشد. 
وي با بيان اينكه عرضه اوليه سهام همراه اول هم ممكن است با 5 تا حداكثر 20 درصد سهام انجام شود،ادامه داد: با توجه به اينكه طبق صورت‌هاي مالي حسابرسي‌شده‌ شركت مخابرات، بهاي تمام‌شده‌ 100 سهام ارتباطات سيار بيش از 206 ميليارد تومان بوده و در جزئيات آخرين پيش‌بيني درآمد هر سهم مخابرات برآورد درآمد حاصل از سود سهام همراه اول براي اين شركت افزون بر 764 ميليارد تومان اعلام‌شده، بامنظور كردن فرض‌هاي فوق،تأثير عرضه‌ سهام اين شركت بر پيش‌بيني سود هر سهم سال مالي جاري مخابرات در 18 حالت قابل محاسبه است. 
قاسمي افزود: با در نظر گرفتن عدم تغيير سود نسبت به سال قبل شركت همراه اول و نسبت قيمت به درآمد 6 تا 8 مرتبه اي براي هر سهم آن، بين 40 تا 112 درصد و درصورت لحاظ كردن افزايش 10 يا 20 درصد سود همراه اول با نسبت قيمت به درآمد 6 تا 8 مرتبه اي بين 45 تا 125 و 50 تا 137 درصد بر پيش بيني سود هر سهم مخابرات اثرگذار است. 
وي در خاتمه گفت: با اين اوصاف عرضه سهام همراه اول مي‌تواند در حالت‌هاي گوناگون از 40 تا 137 درصد بر پيش‌بيني درآمد هر سهم مخابرات تأثير افزاينده داشته باشد و مبلغ 291 ريال پيش‌بيني درآمد هر سهم اين شركت براي سال مالي89 را بين 408 تا 691 ريال افزايش دهد. 
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: