تعداد بازدید : ۲۶۴۶
کد خبر : ۴۳۴۷۳
با آغاز بهره برداری از طرح عظیم تولید لوله مسی در سه ماهه چهارم امسال
۱۷ بهمن ۱۳۸۹ - ۰۷:۵۹
در حال حاضر در بودجه "فباهنر" نرخ برآورد فروش محصولات همچون بودجه "فملی" به میزان 7200 دلار پیش بینی شده و به نظر می رسد با توجه به افزایش قیمت های جهانی چنانچه ریسک ناشی از تحریم های اقتصادی نادیده گرفته شود طی سه ماهه پایانی امسال این شرکت با تعدیل مثبت سود روبرو باشد.

بنابر اطلاعات منتشر شده در شبکه کدال عایدی هر سهم شرکت صنایع مس شهید باهنر با سرمایه 450 میلیارد ريالی برای سال مالی جاری مبلغ 156 ريال پیش بینی شده که طی عملکرد 9 ماهه امسال با پوشش 69 درصدی آن ، سودی 108 ريالی را به ازای هر سهم خود محقق کرده است .

به گزارش بورس نیوز ، طی 165 روز معاملاتی در سال جاری تعداد 89 میلیون و 430 هزار و 200 سهم شرکت صنایع مس شهید باهنر در 9 هزار و 744 نوبت از سوی حدود سه هزار و سیصد متقاضی ، خریداری شد .

گفتنی است طی هفته گذشته معامله گران بازار سهام در نماد "فباهنر" شاهد رشد حجم معاملات و افزایش قیمت سهام آن بودند بطوریکه تا پایان روز چهارشنبه هفته گذشته این سهم از صف خرید سه میلیون سهمی برخوردار بود .

در این رابطه به نظر می رسد جدای از تأثیر فضای مثبت شکل گرفته در بازار سهام ، "فباهنر" همسو با رشد نرخ جهانی کالاهای اساسی و البته افزایش خیره کننده قیمت مس در بازار جهانی محصولات فلزی LME ، پیام آور رشد سودآوری مناسبی برای سهامداران خود تا پایان سال مالی جاری بوده و از اینرو اقبال سرمایه گذاران به این نماد را در پی داشته است .

شایان ذکر است طی عملکرد سه ماهه سوم امسال "فباهنر" سود هر سهم پیش بینی شده خود را با تعدیلی دو درصدی از 152 ريال به 156 ريال افزایش داده که عمدتاً این تعدیل از محل سود غیر عملیاتی ناشی از سرمایه گذاری در سهام شرکت های خارج بورسی همچون شرکت کارگزاری باهنر و بورس کالای ایران با مالکیت های به ترتیب 10 و 0.47 از سوی این شرکت می باشد .

خاطر نشان می شود ، مبنای خرید و فروش مواد اولیه "فباهنر" بر اساس قیمت جهانی بورس فلزات لندن بوده و این در حالی است که در صورت افزایش یکباره قیمت های LME ، شرکت در زمینه تهیه مواد اولیه خود به شدت با کمبود نقدینگی مواجه می شود . از اینرو شرکت در بودجه انتظاری 89 ، برای جبران آن به اخذ تسهیلات بانکی روی آورده که یکی از دلایل اصلی آن افزایش 127 درصدی هزینه های مالی در عملکرد 9 ماهه امسال نسبت به همین دوره در سال مالی قبل بوده است .

البته فروش محصولات مس باهنر در بازار داخلی و خارجی نیز بر اساس قیمت فلزات اساسی در بازار جهانی LME نرخ گذاری شده و لذا هر گونه تعدیل مثبت یا منفی سود پیش بینی شده شرکت با توجه به شرایط بازار جهانی کالاهای اساسی رقم می خورد .

گفتنی است در حال حاضر در بودجه "فباهنر" نرخ برآورد فروش محصولات همچون بودجه "فملی" به میزان 7200 دلار پیش بینی شده و به نظر می رسد با توجه به افزایش قیمت های جهانی چنانچه ریسک ناشی از تحریم های اقتصادی نادیده گرفته شود طی سه ماهه پایانی امسال این شرکت با تعدیل مثبت سود روبرو باشد.

در حال حاضر عمده محصولات این شرکت علاوه بر تأمین مصرف داخلی به کشورهای آسیایی جنوب شرقی ، ترکیه ، سوریه و بخشی از اروپا صادر می شود .

در پایان باید این نکته را دانست که شرکت صنایع مس شهید باهنر تولید آزمایشی طرح عظیم خط تولید لوله مسی (ACR) را آغاز نموده و بنا دارد با جدیت تمام طی ماههای آتی بهره برداری کامل از آنرا آغاز کند .

این شرکت همچنین تلاش دارد تا طی سال آینده فرآیند آماده سازی پروژه تولید لوله مطلس یا لوله های مسی شیاردار را اتمام و بهره برداری از آنرا آغاز کند .

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
پرطرفدارترین عناوین
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: