تعداد بازدید : ۹۸۸
کد خبر : ۵۴۸۶۵
۰۹ مهر ۱۳۹۰ - ۰۸:۳۴

شفاف: حرف و حدیث ها بر سر اختلاس بزرگ 3 هزار میلیاردی همچنان ادامه دارد.هر چند گفته شده که عامل اصلی این اختلاس دستگیر شده است، اما سونامی اختلاس دامن مدیران بانکی را گرفته و همچنان باید منتظر خبر برکناری و یا استعفا آنها بود.خاوری، مدیرعامل بانک ملی، که پیش از این گفته شده بود که از کشور فرار کرده است، با عدم بازگشت خود به ایران این شایعه را تقویت کرده است. فرار وی دو نکته را به ذهن متبادر می‌کند:

الف) دولت که پیش از این ویژگی و تفاوت اساسی خود را با دولت‌های پیشین ساده‌زیستی و پاک‌دستی می‌داند، مدیرانی پروازی دارد که خانواده آنها مقیم کانادا هستند. گفته شده که این مدیر نزدیک به دولت تابعیت دوگانه دارد.

آیا دولت دهم باز هم مدیرانی دارد که دارای تابعیت دوگانه بوده و خانواده آنها در ایران زندگی نمی‌کنند؟

ب) این مدیر منسوب به دولت، به دلیل داشتن تابعیت دوگانه مشکلات امنیتی را برای کشور به وجود آورده است.

اما در مقابل صادق لاریجانی با انتقاد از وقاحت برخی رسانه‌ها به مردم نسبت به رسیدگی به این پرونده اطمینان داد. رئیس قوه قضاییه با تشکر از رئیس سازمان بازرسی کشور، قول رسیدگی سریع به این پرونده عظیم اختلاس را داده بود و همچنین از رسانه ها به خاطر اطلاع رسانی غیر دقیق درباره این اختلاس انتقاد کرد.

صادق لاریجانی در این باره گفت: مردم شریف ایران بدانند دستگاه قضایی هرگز کوتاه نمی‌آید و در همین جا ضمن تشکر از همه مسئولان دستگاه قضایی در استان خوزستان و سازمان بازرسی کل کشور که بسیار خوب کار کردند، اعلام می‌کنم ما بنا نداریم پرونده‌هایی را که هنوز به انجامی نرسیده‌اند و محکومیتی صادر نشده است رسانه‌ای کنیم و در این پرونده نیز از ابتدا بنابر همین بوده است.

وی بزرگنمایی کردن چنین پرونده‌هایی را در رسانه‌ها و اظهار نظرهای غیر واقعی و غیر قانونی را موجب برهم زدن رویه رسیدگی قضایی اعلام کرد و گفت: حتی خود من به عنوان رئیس قوه قضاییه تا زمانی که تمام حقایق این پرونده روشن نشده و پیگیری‌های قضایی به سرانجام نرسیده است نمی‌توانم به صراحت اعلام کنم که سه هزار میلیارد اختلاس شده است. رسانه‌ای کردن یک اتهام و بزرگنمایی آن موجب مخدوش شدن تحقیقات قضایی می‌شود و این نه به نفع دستگاه قضایی و نه به نفع نظام و نه به نفع مردم است.


اما در هر حال و با وجود این سخنان جنجال بر سر اختلاس رقمی با 13 صفر!همچنان ادامه دارد و هر بار اخبار ضد نقیض دراین باره منتشر می شود چرا که این مساله آنقدر حایز اهمیت است که رسانه ها نمی توانند درباره آن سکوت کنند.

استعفا خاوری مدیر عامل بانک ملی و سپس فرارش از ایران، برکناری جهرمی و چند مدیر بانکی دیگر نمونه ای از این خبرهاست.

اخبار جدید حاکی از آن است که احتمال استعفای سید حمید پورمحمدی قائم مقام بانک مرکزی قوت گرفت. به پورمحمدی پیشنهاد شده است که یا استعفا دهد و یا از کار برکنار می‌‌شود. براساس تازه ترین خبرها، ظاهرا قائم مقام بانک مرکزی هم پذیرفته است که استعفا دهد.به گزارش مهر، مسئولیت نظارت بر سیستم بانکی برعهده حمید پورمحمدی است که عملکرد ضعیف این بخش منجر به این شده است که چنین درخواست‌های از قائم مقام بانک مرکزی شود.

گفته شده، محمودرضا خاوری مدیرعامل مستعفی بانک ملی پیش از خروج از کشور در جلسه‌ای در خوزستان با حضور اژه‌ای مامور ویژه دولت برای رسیدگی به پرونده اختلاس نظام بانکی مورد سرزنش قرار گرفته بود.

همچنین بنا بر اخبار رسیده، از رامین پاشایی فام مدیرعامل بانک سپه، امیر منصور خاکی عضو هیئت مدیره بانک ملی، پیشرو مدیرعامل بانک صنعت و معدن و غلامرضا تاج‌گردون دبیرکل سندیکای بیمه گران ایران به عنوان جایگزینان احتمالی خاوری در بانک ملی نامبرده می‌شود.

منابع خبری عنوان می‌کنند که با توجه به اتفاقات اخیر انتخاب مدیران بانک ملی و برخی دیگر از مدیران بانکی با تائید نظر نهاد ریاست جمهوری صورت خواهد گرفت.

ناگفته نماند که برگزاری جلسات متعدد در ارتباط با اختلاس بزرگ مالی در وزارت اقتصاد بانک صادرات و بانک ملی همچنان ادامه دارد.

هر چند توضیحات وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی در جلسه غیر علنی مجلس، بهارستان نشینها را راضی نکرد اما چون بهمنی را مجلس انتخاب نمی کند امکان استیضاح و برکناری اش برای مجلس نیست. اما با انشار اخبار جدید هر لجظه امکان استیضاح شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد قوت می گیرد و باید دید در نهایت سر انجام سونامی اختلاس چه خواهد شد؟

بهمنی نیز که دم خروس ناتوانی او در ناتوانی اداره بانک مرکزی بیرون زده، با طلبکاری نسبت به پرونده اختلاس اظهار نظر می‌کند. آیا بهمنی نیز استعفا خواهد داد و یا اینکه هنوز خود را طلبکار مردم می‌داند؟

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: