کد خبر : ۸۰۶۹۶
حسابدار ارشد شرکت سیمان کارون عنوان کرد:
۲۱ آبان ۱۳۹۱ - ۰۹:۱۲
در پیش بینی های فعلی شرکت بازپرداخت این وام ارزی با نرخ ارز مرجع در نظر گرفته شده است، در حالی که با توجه به مصوبه جدید بانک مرکزی مبنی بر بازپرداخت وام های دریافتی از صندوق ذخیره ارزی به نرخ ارز مبادله ای، افزایش هزینه های مالی پیش بینی شده شرکت در گزارش و صورت های مالی سال های آتی محتمل خواهد بود.
شرکت سیمان کارون پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 91 را با سرمایه 20 میلیارد و 883 میلیون تومان، مبلغ 958 ریال سود برآورد کرده که در مقایسه با سود محقق شده 8 سال قبل حدود 30 درصد افزایش یافته است .

شرکت با توجه به عملکرد شش ماهه نخست سال جاری 30 درصد از سود پیش بینی شده سال مالی 91 را پوشش داده است. همچنین نکته قابل توجه اینکه در دوره شش ماهه ابتدای سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل به ترتیب فروش شرکت حدود 9 درصد کاهش ، بهای تمام شده حدود 3 درصد کاهش، سود عملیاتی شرکت 13 درصد کاهش و سود و زیان خالص پس از کسر مالیات 20 درصد کاهش داشته است که به نظر می رسد کاهش 18 درصدی تولید در دوره مذکور می تواند یکی از دلایل افت سودآوری شرکت در شش ماهه نخست سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل باشد.

در همین رابطه محمدرضا نادری فرد، حسابدار ارشد شرکت سیمان کارون در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اذعان داشت : با توجه به تعمیرات آسیاب مواد در ماه های فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری، تولید شرکت در نیمه اول امسال در مقایسه با سال گذشته با کاهش مواجه بود که بعد از پایان فرآیند تعمیرات، خط تولید شرکت دوباره با ظرفیت سابق اقدام به تولید محصولات کرده است. به گونه ای که می توان گفت کاهش تولید صورت گرفته در نیمه دوم سال جاری جبران خواهد شد و هم اکنون هیچ گونه مشکلی در خطوط تولید وجود ندارد.

وی همچنین درباره وضعیت نرخ خرید مواد اولیه و علت افزایش بهای تمام شده محصولات تصریح کرد: در سیمان کارون مواد اولیه مورد نیاز تولید به صورت داخلی فراهم می شود به این ترتیب که عمده ای از این مواد از معادن شرکت تأمین شده و بخش دیگری از روند تأمین مواد اولیه که بیشتر مربوط به سنگ آهن مصرفی است، از اراک و ملایر تهیه می گردد که با توجه به طولانی بودن بعد مسافت، هزینه های حمل این مواد قابل توجه است.

مضاف بر اینکه در سال جاری، کلیه شرکت های سیمانی با دو برابر شدن نرخ خرید پاکت و در نتیجه افزایش بهای تمام شده محصولات خود مواجه هستند که در نهایت همه این موارد دست به دست هم می دهند تا پیش بینی بهای تمام شده در سال جاری نسبت به سال گذشته با افزایش همراه باشد.

این مقام مسئول در ادامه گفتگو درباره وضعیت فروش اظهار کرد : حدود 80 درصد فروش محصولات شرکت سیمان کارون داخلی و مابقی آن به صورت خارجی انجام می شود. البته مقدار فروش صادراتی شرکت که به طور کلی به کشور عراق است ، به میزان سفارش مشتری بستگی داشته و ممکن است در ماه های مختلف سال متفاوت باشد.

وی همچنین یادآور شد: در پی افزایش 22.5 درصدی نرخ فروش محصولات سیمانی که از تاریخ 91.7.2 اجرایی شده، پیش بینی فروش شرکت برای سال مالی جاری نسبت به سال گذشته نیز افزایش یافته است.

نادری فرد در خصوص وضعیت طرح توسعه 3500 تنی تولید سیمان در شرکت سیمان کارون به خبرنگار ما گفت: تمامی ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز این طرح وارد کشور شده و این طرح از نظر فیزیکی حدود 40 درصد پیشرفت داشته ، اما متأسفانه به دلیل عدم پرداخت تسهیلات درخواستی از سوی بانک و در نتیجه عدم تأمین منابع مالی مورد نیاز، این پروژه، متوقف شده است.

وی درباره جزییات تسهیلات دریافتی این چنین بیان کرد: شرکت برای تأمین منابع مالی مورد نیاز برای اجرای طرح مذکور، اقدام به گرفتن 40 میلیارد تومان وام از صندوق ذخیره ارزی و بانک صادرات به عنوان بانک عامل کرد که تاکنون هیچ مبلغ قابل توجهی از این تسهیلات رد اختیار شرکت قرار نگرفته است و مدیران مربوطه برای رفع این مشکل کماکان پیگیر این موضوع هستند. البته مبلغ کل وام های ارزی "سکارون" بالغ بر 40 میلیون یورو می باشد.

حسابدار ارشد شرکت سیمان کارون همچنین در ارتباط با نحوه بازپرداخت این وام ارزی اذعان داشت: بازپرداخت این وام پس از به بهره برداری رسیدن طرح توسعه ای مذکور و طی کردن یک دوره تنفس آغاز خواهد شد.

اما نکته مهم این است که در پیش بینی های فعلی شرکت بازپرداخت این وام ارزی با نرخ ارز مرجع در نظر گرفته شده است، در حالی که با توجه به مصوبه جدید بانک مرکزی مبنی بر بازپرداخت وام های دریافتی از صندوق ذخیره ارزی به نرخ ارز مبادله ای، افزایش هزینه های مالی پیش بینی شده شرکت در گزارش و صورت های مالی سال های آتی محتمل خواهد بود.

وی در خاتمه تصریح کرد: البته تمام اثرات افزایش هزینه بازپرداخت تسهیلات، در بخش هزینه های مالی صورت مالی اعمال نخواهد شد و بخشی از آن نیز به عنوان هزینه طرح های توسعه ای ثبت می شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"ساذری" در مجمع سود نداد

مجمع عمومی شرکت آذریت در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۳۱ برگزار شد.
مجمع

مجمع "ولراز" هیچ سودی نداشت

مجمع عمومی شرکت لیزینگ رازی در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۲۹ برگزار شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "کحافظ" به صدا درآمد

مجمع عمومی فوق العاده شرکت کاشی و سرامیک حافظ در تاریخ ۱۴۰۰/۰۵/۱۶ برگزار می‌شود.

"پاکشو" در مجمع ۲۰۰ ریال تقسیم کرد

مجمع عمومی شرکت گروه صنعتی پاکشو در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۳۱ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: