کد خبر : ۸۳۷۵۱
۲۶ آذر ۱۳۹۱ - ۰۹:۰۶
سخنگوی اقتصادی دولت با ارائه آماری از کسری بودجه امسال دولت، از کاهش 50 درصدی درآمدهای نفتی کشور خبر داد، اما تاکید کرد که «با مدیریت منابع و درآمدها، هیچ مشکلی در پرداخت حقوق و دستمزد تا پایان سال وجود ندارد.»

شمس‌الدین حسینی که روز گذشته با «واحد مرکزی خبر» مصاحبه می‌کرد، برای نخستین بار آماری رسمی از میزان کسری بودجه دولت در سال جاری را اعلام کرد. او گفت: «در بودجه امسال برای منابع درآمدی 144 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود، اما به لحاظ محدودیت‌هایی که برای صادرات نفت پیش آمده است برآورد می‌شود 95 هزار میلیارد تومان محقق شود.» البته بودجه مورد اشاره وزیر اقتصاد، تنها منابع بودجه عمومی را شامل می‌شود، اما در صورت تحقق این ارقام، دولت در سال‌جاری با کسری 49 هزار میلیارد تومانی (معادل 34 درصد) در بودجه عمومی مواجه خواهد بود. هرچند خود وزیر سرجمع عدم تحقق درآمدهای دولت را معادل 40 درصد تخمین زده است که احتمالا شامل بودجه اختصاصی وزارتخانه‌ها نیز می‌شود.

پیش از این ارقام مختلفی درباره میزان کسری بودجه دولت اعلام شده بود. غلامرضا مصباحی‌مقدم، رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، آبان ماه امسال، کسری بودجه‌اي 54 هزار میلیارد تومانی براي دولت در سال جاری پیش‌بینی کرده بود؛ اما چند روز بعد، بهروز مرادی، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور، این ارزیابی را رد کرد و گفت: «گرچه به علت کاهش درآمد نفتی کشور در سال جاری با کسری بودجه روبه‌رو خواهیم شد، اما به هیچ وجه رقم 54 هزار میلیارد تومانی را تایید نمی‌کنيم.» او اگرچه رقم دقیقی برای این کسری اعلام نکرد، اما از کاهش 20 درصدی هزینه‌های جاری دستگاه‌های اجرایی به عنوان راهکاری برای جبران بخشی از این کسری بودجه یاد کرد.

عدم تحقق 40 درصد درآمدهای دولت
با این حال، مصاحبه دیروز شمس‌الدین حسینی با صدا و سیما، تاکنون دقیق‌ترین اطلاعاتی است که درباره رقم درآمدهای نفتی و کسری بودجه دولت در سال 91 منتشر شده است.

به گزارش واحد مرکزی خبر، وزیر امور اقتصادی و دارایی در این مصاحبه اعلام کرد: به خاطر تحریم‌ها، 50 درصد از وصول درآمدهای نفتی کشور کاهش یافته است.

حسینی با اشاره به مجموع درآمدهای دولت گفت: میزان تحقق نیافتن درآمدها در بخش‌های مختلف متفاوت است مثلا در بخش مالیات 85 درصد درآمدها محقق شده است و در گمرک هم وضع بد نیست، اما درخصوص درآمدهای نفتی با 50 درصد کاهش مواجهیم. وی سرجمع عدم تحقق درآمدهای دولت را در سال‌جاری 40 درصد ذکر کرد و گفت: محدودیت‌ها باعث شده است دولت با اثربخشی بیشتری منابع را تخصیص دهد.

وزیر اقتصاد افزود: در بودجه امسال برای منابع درآمدی 144 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود اما به لحاظ محدودیت‌هایی که برای صادرات نفت پیش آمده است برآورد می‌شود 95 هزار میلیارد تومان محقق شود.

مشکلی در پرداخت حقوق نخواهیم داشت
حسینی در عین حال گفت: دولت با مدیریت منابع و مصارف، اولویت نخست را به پرداخت حقوق و دستمزد و تخصیص یارانه به کالاهای اساسی و دارو داده است و هیچ مشکلی در این‌باره نخواهیم داشت. حسینی در مورد بودجه عمرانی هم گفت: دولت تصمیم گرفته منابع اعتباری را به طرح هایی که در شرف پایان است و با عنوان طرح‌های مهر ماندگار اختصاص دهد. به این ترتیب تلاش شده است مبالغ لازم برای طرح‌های عمرانی با اولویت زمان اتمام آنها تخصیص یابد.

وی افزود: برای تامین اعتبارات عمرانی علاوه بر منابع بودجه‌ای روش‌های دیگر تامین مالی مانند انتشار اوراق مشارکت، تهاتر و پرداخت مطالبات پیمانکاران از طریق سهام نیز مورد توجه قرار گرفته است، ضمن آنکه در لایحه بودجه سال آینده احکام منعطف‌تری برای واگذاری طرح‌های نیمه تمام به بخش خصوصی و حمایت شبکه بانکی و صندوق توسعه ملی از این بخش پیش‌بینی شده است.

وزیر اقتصاد درباره عرضه ارز صادرکنندگان در مرکز مبادلات ارزی هم افزود: آنچه مهم است و باید اجرا شود، الزام صادرکنندگان برای عرضه ارز در مرکز مبادلات است. البته اگر صادرکننده بخواهد ارز خود را صرف واردات کند، به واردکننده دیگری بدهد، صرف سپرده‌گذاری ارزی یا بازپرداخت اقساط وام ارزی کند؛ دولت هیچ دخالتی ندارد، اما اگر بخواهد ارز را با ریال مبادله کند باید با نرخ مرکز مبادلات ارزی این کار را انجام دهد.

وی درباره شایعه تخفیف در نرخ‌های مالیات بر ارزش افزوده برای واردکنندگان نیز گفت: حقوق ورودی کالا به تازگی تعدیل شده و در قانون مالیات بر ارزش افزوده موضوع معافیت مالیاتی آمده است، بنابراین تعدیل نرخ مالیات بر ارزش افزوده دیگر موضوعیت ندارد.

وزیر اقتصاد گفت: طبق قانون مالیات بر ارزش افزوده هم اکنون کالاهای اساسی و کالاهایی که عمدتا در سبد مصرف‌کنندگان قرار دارد، معاف است و دیگر به تعدیل نرخ مالیات بر ارزش افزوده نیازی نیست.
منبع: دنیای اقتصاد
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"ساذری" در مجمع سود نداد

مجمع عمومی شرکت آذریت در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۳۱ برگزار شد.
مجمع

مجمع "ولراز" هیچ سودی نداشت

مجمع عمومی شرکت لیزینگ رازی در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۲۹ برگزار شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "کحافظ" به صدا درآمد

مجمع عمومی فوق العاده شرکت کاشی و سرامیک حافظ در تاریخ ۱۴۰۰/۰۵/۱۶ برگزار می‌شود.

"پاکشو" در مجمع ۲۰۰ ریال تقسیم کرد

مجمع عمومی شرکت گروه صنعتی پاکشو در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۳۱ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: