تعداد بازدید : ۱۳۳۱
کد خبر : ۸۶۲۴۳
۲۵ دی ۱۳۹۱ - ۱۰:۳۲
فرارو- بر اساس آمار بانک مرکزی میزان تسهیلات بانک ها در مرداد ماه سال جاری رقمی بیش از 104 درصد بوده است. این در حالی است که بانک ها بر اساس قانون اجازه دارند تنها تا 80 درصد منابع خود را به صورت تسهیلات به مشتریان پرداخت کنند. کارشناسان فشار دولت برای تسهیلات بانکی (بنگاه های زودبازده و مسکن مهر) را در این امر موثر می دانند.

به گزارش فرارو تاکنون 82 هزار میلیارد تومان ( یک پنجم مقدار نقدینگی حال حاضر کل کشور) صرف طرح های مسکن مهر و بنگاه های زود بازده شده است و بانک ها با پرداخت تسهیلات بیش از سقف مجاز، 16 هزار میلیارد تومان به بانک مرکزی بدهکار شده اند.

این در حالی است که بانک ها با بحران عدم باز پرداخت تسهیلات مواجه هستند. پیش از این در مهر ماه رکورد میزان معوقات بانکی با 70 هزار میلیارد تومان شکسته شد. رئیس جمهور در واکنش به این خبر، 60 درصد از معوقات بانکی را مربوط به تسهیلات در بخش پروژه های بزرگ تولیدی دانست در حالی که بر اساس آمار 67 درصد از بخش تولید به دلیل فقدان نقدینگی در معرض خطر تعطیلی قرار دارد.

سید احمد میرمطهری، دبیرکل اسبق سازمان بورس در گفتگو با فرارو گفت: «نحوه تامین منابع در ایران بانک محور است. این در مقابل نظامی مطرح می شود که سیستم تامین منابع از طریق انتشار اوراق بهادار صورت می گیرد.»

سید احمد میر مطهری افزود: «بر همین اساس بانک ها در ایران امکان پاسخ به همه نیاز های مردم را ندارد و در صورتی که نظام پرداخت تسهیلات از نظم مناسبی برخوردار نباشد، متقاظیان به سمت بازار های سنتی تامین منابع رجوع می کنند و اقتصاد شفافیت خود را از دست می دهد. علاوه بر این در صورتی که بانک ها توانایی پاسخگویی به همه نیاز های تامین منابع را نداشته باشند، مجبورند که از میان متقاضیان دست به انتخاب بزنند که در این صورت فضا برای فساد باز می شود.»

میر مطهری با اشاره به قانون بانک داری در ایران تاکید کرد: «در قانون بانک داری در ایران روش کلی این است که از بابت هر وجهی که به بانک سپرده می شود، بخشی کسر و به عنوان ذخیره نزد بانک مرکزی سپرده می شود. علاوه بر این بانک برای رفع نیاز های روزانه خود نیز بخش دیگر را نزد خود نگه می دارد و مابقی را بر مبنای اجازه بانک مرکزی به متقاضیان تسهیلات پرداخت می کند.»

دبیرکل اسبق سازمان بورس تصریح کرد: «اتفاقی که در نظام بانکی کشور افتاده است و رئیس کل بانک مرکزی هم چند بار به آن در نتیجه فشار ها اعتراف کرده است، پرداخت تسهیلات بیش از منابع قانونی بانک ها بوده است. البته این اعتراف در مقابل شکایت از عدم پرداخت تسهیلات از سوی بانک ها صورت گرفته است.»

وی با اشاره به رکورد 70 هزار میلیارد تومانی معوقات بانکی گفت: «در بحث معوقات بانکی هم ابتدا از طرف رئیس جمهور ابتدا 300 نفر مسئول این موضوع معرفی می شوند و بعد وزیر اقتصاد تعداد پرونده ها را 7.5 میلیون پرونده عنوان کرد. اما برای مثال در این پروندها مشخص نیست که تعداد تسهیلات بالای 100 میلیارد تومان چقدر است.»

میر مطهری خاطر نشان کرد: «اما به هر حال این موضوع نشان می دهد که نظام بانکی هم در پرداخت تسهیلات در محاسبه ریسک برگشت پول در ست عمل نکرده است و وثیقه های کافی برای باز پرداخت تسهیلات اخذ نکرده است. علاوه بر این که بانک ها در پرداخت تسهیلات احتیاط کافی به خرج نداده اند، در مواقعی و تحت فشار دولت مجبور شده اند تا برای پروژه ای تکلیفی دولت تسهیلات پرداخت کنند. البته این حجم از معوقات در طی سه تا چهار سال انباشته شده است.»

به گفته وی از آثار پرداخت بیش از سقف مجاز و انباشت معوقات بانکی این است که این کار امکانات بانک ها را بلوکه می کند و بعد هم با کم شدن حجم پرداخت ها، سیستم پرداخت تسهیلات دچار یک بی عدالتی اجتماعی می شود. علاوه بر این با افزایش حجم نقدینگی به بالای 400 هزار میلیارد تومان در جامعه احتمال آن می رود که تا پایان سال میزان تورم به 50 درصد برسد. این اتفاق در تمام رفتار های مصرفی، نحوه پس انداز و دیگر شئونات زندگی مردم همچنین بلایی که بر سر ارزش پولی کشور می آید خود را نشان خواهد داد.

دبیرکل اسبق سازمان بورس خاطر نشان کرد: «در شرایط امروز برای رسیدن به یک توسعه اقتصادی پایدار می بایست نظام بانکی را طیب و طاهر نگه داشت. برای این کار بانک ها باید مقید به قانون باشند. برای این کار بانک ها نمی باید وجوه مردم را صرف برنامه های بلند مدت عمرانی دولت کنند تا از این طریق نرخ تورم افزایش پیدا کند.»

میر مطهری تصریح کرد: «اولین نتیجه سرخوردگی مردم از بانک ها این است که بازار های سنتی تامبن منابع در کنار بانک ها شروع به فعالیت می کنند و در نتیجه این بازار است که میزان بهره را در ادامه تعیین می کند.»

وی در پایان افزود: «خبر هایی از قبیل تسهیلات تکلیفی بانک ها، دخالت های سیاسی دولت بانک ها، افزایش معوقات بانکی و پرداخت بیش از ظرفیت تسهیلات نشان از گرفتاری نظام بانکی در کشور است. متاسفانه بانک مرکزی در این رابطه بیش از همه ناموفق عمل کرده است.زیرا از وظایف اصلی بانک مرکزی یکی حفظ ارزش پول ملی است و دیگری مبارزه با افزایش نزخ تورم است که در هر دو موضوع بانک مرکزی ناموفق عمل کرده است.»
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: