تعداد بازدید : ۸۱۵
کد خبر : ۹۴۴۴۲
۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۲ - ۰۶:۵۹

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس، شمس‌الدین حسینی وزیر اقتصاد در حاشیه سفر خود به واشنگتن به منظور شرکت در نشست بهاره صندوق‌ بین‌المللی پول و بانک جهانی در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان در پاسخ به خبرنگار این شبکه که وضعیت اقتصادی ایران را بسیار بد دانست، گفت: ما می‌توانیم به روابط تجاری ایران با کشورهای خارجی اشاره کنیم. همانطور که می‌دانید، به علت وضعیت ارز در ایران و محدودیت‌های آن، قیمت‌ها افزایش یافته است. در ابتدا، ما تا حدی متحمل فشارهای تورمی، شدیم اما پس از چند ماه، این اثرات منفی به اثرات مثبت تبدیل شد.

وی تصریح کرد: صادرات غیرنفتی ما افزایش یافت. صادرات صنعتی نیز شاهد رشد 20 درصدی بود. واردات 14 درصد کاهش یافت در چنین شرایطی، واردات خارجی مورد نیاز خود را به وسیله صادرات غیرنفتی تامین می‌کنیم و این مسئله سبب افزایش 47 درصدی در شاخص قیمتی ما شده است.

حسینی در پاسخ به سوال خبرنگار سی‌ان‌ان مبنی بر اینکه جامعه جهانی این تحریم‌ها را فلج کننده می‌دانند، آیا این تحریم‌ها فلج‌کننده نبوده است، توضیح داد: کشورهایی که این تحریم‌ها را وضع و اعمال کرده‌اند، چنین اعتقادی دارند. من نمی‌گویم که تحریم‌ها تاثیری بر کشور ما نداشته است اما به فلج‌کننده بودن این تحریم‌ها و اینکه چنین تحریم‌هایی ما را فلج کرده است، اعتقاد ندارم.

وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: هنگامی که به کارگاه‌های تولیدی می‌رویم و وضعیت را مورد بررسی قرار می‌دهیم، متوجه می‌شویم که بخش‌های وابسته به واردات خارجی ضعیف شده‌اند، درعین‌حال می‌توانیم فشار و اثرات این فشار بر دیگر کشورها ازجمله کشورهایی که تحریم‌ها را علیه ما اعمال کرده‌اند، متوجه شویم.

شمس‌الدین حسینی در مورد بازگشت به بازار نفت در صورت برچیده شدن تحریم‌ها اظهار داشت: بازگشت به بازار نفت زمان‌بر است اما ممکن است. من می‌خواهم بر این جمله تاکید کنم که غربی‌ها باید اثرات این تحریم‌ها بر اقتصاد خودشان را  نیز درنظر بگیرند و بی‌ثباتی که چنین تحریم‌هایی به وجود آورده است را بررسی کنند.

وزیر اقتصاد افزود: فعالیت‌های ایران همیشه با مسائل هسته‌ای درگیر بوده است. ما به تکنولوژی مدرن و دانش هسته‌ای به عنوان یکی از راه‌های پیشرفت نگاه می‌کنیم و این را برای رفاه حال مردم کشورمان در حال و آینده ضروری می‌دانیم.

وی در مورد احتمال رفع تحریم‌های طلا و فلزهای گران‌بها گفت: ما نمی‌توانیم از دانش روز دست بکشیم همچنان که بسیاری از کشورها از آن بهره‌مندند. مردم ایران مردمانی تحصیلکرده و دارای فرهنگ و تاریخی غنی هستند. آنها می‌دانند که اقتصاد امروز و آینده به مردمانی با دانش کامل وابسته است. این چیزی است که مردم ما می‌خواهند. این خواسته قابل مصالحه با یک رفع ممنوعیت مانند لغو تحریم مبادلات طلا نیست.

حسینی در پاسخ به پرسش خبرنگار سی‌ان‌ان در رابطه با اینکه آیا پیشرفتی در مذاکرات هسته‌ای می‌بینید، تصریح کرد: فکر می‌کنم مذاکرات آلماتی یک و دو تاحدی سازنده بوده است،چراکه هر دو طرف قادر به مذاکره بودند. باید تاکید کنم که طرف ایرانی همیشه با اعتقاد کامل در این نشست‌ها شرکت کرده است و فکر می کنم نتایج ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: غربی‌ها پیشنهادهایی دادند و پاسخ‌های ایران را نیز شنیدند و پاسخ‌های ایران در چارچوب دیدگاه‌هایشان در راستای پیشرفت مذاکرات بود.

حسینی تاکید کرد: ما در مذاکرات خود جدی هستیم و همانطور که گفتم، مذاکرات، شفاف و منصفانه بوده است. مذاکرات در چارچوب حقوق مردم ایران و حق دیگر کشورها بوده است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: