تعداد بازدید : ۱۳۶۵
کد خبر : ۹۴۶۰۱
۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۳
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت با برشمردن راهكارهاي خروج صنعت خودرو از بحران، گفت: بلاتكليفي در زنجيره توليد خودرو بايد پايان يابد که این امر با تداوم روش فعلی قیمت گذاری و همکاری واحدهای تولیدی در به حرکت درآمدن چرخ صنعت خودرو امکان پذیر است. 
 
محسن صالحي نيا در گفتگو با مهر گفت: در شرايط كنوني بلاتكليفي در زنجيره توليد خودرو با طرح بحثهاي مختلف و عمدتا از طریق مراجع غیرمسئول و بدون كارشناسي در رابطه با قيمت به چشم مي خورد و همين امر نه تنها كمكی به توليدكنندگان خودرو و سایر صنایع مرتبط نكرده بلكه منافع مصرف كنندگان را نيز تحت الشعاع قرار داده است. 
 
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: از يك ماه مانده به پايان سال گذشته دخالتهايي در صنعت خودرو و از طریق مراجع غیرمسئول مشاهده می‌گردد كه باعث بلاتکلیفی در برنامه تولید و به تبع آن تولیدکنندگان قطعه و مجموعه در زنجیره تامین شده است.  
 
وي تصريح كرد: قانون مشخص كرده كه تشخيص انحصاري بودن يا نبودن يك كالا به عهده شوراي اقتصاد است و اگر اين شورا كالايي را انحصاري تشخيص داد،شوراي رقابت براي تعیین دستورالعمل قیمت ورود پيدا خواهد كرد. در شرايط حاضر خودرو از نظر شوراي اقتصاد انحصاري تشخيص داده شده است ولي قرار بر اين بود كه شوراي رقابت هرچه سريعتر فرمول قيمتگذاري را اعلام نمايد كه تاکنون از طرف این شورا به صورت قطعی، شرایط اعلام نشده است. 
 
به اعتقاد صالحي نيا، اینگونه اظهارنظرها در فرآيند تعيين قيمت خودرو سبب شده است كه نه تنها مردم در بازار بلاتكليف بمانند؛ بلكه خودروسازان و قطعه سازان نيز بلاتكليف باشند كه چگونه به تولید خود ادامه دهند و يا قطعه سازان بايد چه استراتژي را در برابر توليد و خودروسازان در پيش گيرند. وي اظهار داشت: قيمت تمام شده و فروش بايد برنامه مشخصي داشته باشد و شرايط با ثباتي بر توليد بخش هاي مختلف زنجيره توليد خودرو حاكم باشد تا توليد استمرار داشته باشد.  
 
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: چنانچه اين ابهام در ماههاي آينده استمرار يابد و تكليف قيمتگذاري خودرو به زودي مشخص نشود، به طور قطع توليد خودرو كاهش بیشتری مي يابد و اشتغال موجود در اين بخش از بين خواهد رفت و در نهايت با كاهش توليد و عرضه خودرو به بازار قيمت افزايش يافته و حقوق مصرف كننده نيز تحت الشعاع قرار مي گيرد ضمن اينكه مردم در تامين مايحتاج خود دچار مشكل خواهند شد.  
 
وي افزود: راهكار جدي خروج صنعت خودرو از وضعيت فعلي اين است كه هرچه سريعتر بلاتكليفي را پايان داد و با تداوم روش فعلی قیمتگذاری و همکاری واحدهای تولیدی اجازه داد چرخ صنعت خودرو مجدد به حركت درآمده و توليد رونق يابد تا در كنار ان با افزايش توليد و عرضه به بازار در چارچوب ضوابطی که تدوین خواهد شد،مصرف كنندگان نيز در بازار رقابتي، خودروي مورد نظر خود را تامين كنند و اشتغال موجود در واحدهای خودروسازی و زنجیره تامین قطعات و مجموعه ها، دچار مشکل مضاعف نگردد. 
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: