تعداد بازدید : ۸۴۳۰
کد خبر : ۱۰۲۵۶۱
بورس نیوز گزارش می دهد:
۱۳ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۴
مجمع عمومی عادی سهامداران شرکت پالایش نفت تهران پس از اعلام تنفس 2 هفته ای روز گذشته در حالی برگزار شد که در همان ابتدای جلسه با خبر عدم موافقت با صورت های مالی تجدید نظر شده توسط حسابرسان جو نا امیدی در سهامداران ایجاد شد.
مجمع عمومی عادی سهامداران شرکت پالایش نفت تهران پس از اعلام تنفس 2 هفته ای روز گذشته در حالی برگزار شد که در همان ابتدای جلسه با خبر عدم موافقت با صورت های مالی تجدید نظر شده توسط حسابرسان جو نا امیدی در سهامداران ایجاد شد.

براساس گزارش خبرنگار اعزامی بورس نیوز با توجه به حساسیت این مجمع، امیر حمزه مالمیر ریاست اداره ناشران سازمان بورس شخصاً نظارت بر این مجمع را بر عهده گرفته بود که حمایت وی از سهامداران "شتران" منجر به رضایت نسبی آنها در پایان این مجمع گردید. این مجمع که به ریاست قلی پور، نماینده سهام عدالت، برگزارشد پس از استماع گزارش هیأت مدیره توسط مدیر عامل، به استماع گزارش حسابرس و بازرس قانونی و بررسی هر یک از بندهای این گزارش پرداخت.

براساس این گزارش مهمترین مواردی که در این مجمع مورد بحث قرار گرفت بشرح زیر بودند:

1- بحث تسعیر ارز تسهیلات دریافتی: با توجه به اینکه تعدیل منفی 66 درصدی شتران ناشی از تسعیر نسهیلات ارزی یکی از طرح های توسعه ای "شتران" بود، این امید وجود داشت که با تجدید نظر در صورت های مالی، تسهیلات ارزی مذکور به بهای تمام شده پروژه مذکور انتقال یافته و زیانی بابت آن شناسایی نشود اما حسابرس مستقل با بیان اینکه برای این موضوع با جامعه حسابدران رسمی هم مکاتبه شده، این کار را مخالف با استاندارد 16 حسابداری عنوان نمود. لیکن در این خصوص نماینده سازمان بورس تأکید کرد که با توجه به اینکه مجمع عمومی سازمان حسابرسی طی هفته آینده برگزار خواهد شد، مدیران سازمان قول مساعد داده اند که در جلسه مذکور به تجدید نظر در این استاندارد پرداخته و موانع مربوطه را در این زمینه بر طرف نمایند که در صورت اعمال این تغییرات تعدیل منفی 19767 ریالی به ازای هر سهم به عنوان تعدیلات سنواتی به سود سال 92 اضافه خواهد شد.

2- بحث قیمت گذاری محصولات: در این خصوص از سوی مجمع به هیأت مدیره تکلیف شد تا پیگیری و رایزنی های لازم در خصوص اصلاح قیمتهای فروش محصولات "شتران" و برابر یا بیشتر بودن (به واسطه کیفیت بهتر) قیمت محصولات این پالایشگاه در قیاس با دیگر پالایشگاه ها را با شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی انجام دهد.

3- بحث موجودي مواد اوليه: با توجه به اینکه شرکت پالایش و پخش مدعی شده که شرکت های پالایشی بایستی مابه التفاوت نرخ مبادلاتی و مرجع را در خصوص موجودی ابتدای دوره نفت خود به آن شرکت بپردازند، سهامداران به این موضوع معترض شدند که در پایان از سوی مجمع به هیأت مدیره تکلیف شد تا پی گیری های لازم در خصوص لغو این ادعا نیز صورت پذیرد.

4- بحث مالیات بر ارزش افزوده: در این خصوص برخی مدیران شرکت و همچنین نماینده بورس اعتقاد داشتند که برگشت مالیات بر ارزش افزوده اصولاً در حساب های شرکت پالایش و پخش با وزارت دارایی تهاتر شده و بنابراین هیچ گونه آثار درامدی بر شرکت های پالایشی نخواهد داشت که این موضوع با اعتراض شدید سهامداران مواجه شد و از سوی مجمع به هیأت مدیره تکلیف شد تا پیگیری های لازم در این خصوص صورت پذیرد.

5- بحث افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها: این موضوع نیز به هیأت مدیره تکلیف شد تا در اسرع وقت نسبت به انجام مقدمات لازم برای افزایش سرمایه (براساس شنیده ها 1000 درصد) صورت پذیرد و در این خصوص نماینده بورس نیز قول مساعد داد که افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها برای این شرکت تولیدی بدون هیج مشکلی انجام خواهد شد.

در پایان بار دیگر صورت های مالی شرکت پالایش نفت تهران به رأی گذاشته شد که از بین حاضران در مجمع تنها قلی پور رییس مجمع و نماینده سهام عدالت با 90 درصد سهام صورتهای مالی را تایید نموده و به آن رسمیت بخشیدند.

پس از آن مقرر گردید بدلیل وجود بندهای حسابرسی تنها 10 درصد از EPS سال 91 بین سهامداران تقسیم شود لیکن به محض حل موضوع تسهیلات ارزی و اصلاح استاندارد شماره 16 حسابداری مجمع عادی بطور فوق العاده تشکیل شده و نسبت به تقسیم سود نقدی یا افزایش سرمایه از محل سود انباشته تصمیم گیری نماید.

شایان ذکر است پالایش نفت تهران در صورت های مالی حسابرسی نشده سال مالی منتهی به 30 اسفند 91 خود که در تاریخ 31 اردیبهشت 92 منتشر شده بود سود هر سهم 91 خود را 35691 ریال اعلام کرده بود لیکن در گزارش حسابرسی شده خود بدلیل زیان تسعیر ارز فوق الذکر با تعدیل منفی 66 درصدی، سود هر سهم 91 خود را 15924 ریال اعلام نمود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: