بورس‌نیوز، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۴:۲۲
همزمان با تنش های اوکراین و وضعیت مبهم اقتصاد جهانی

رکورد شکنی اونس طلا!

روز گذشته نوسانات اونس جهانی طلا در مدار 1340 دلاری به گونه ای پیش رفت که طی ساعاتی سکه امامی رکورد 989 هزار تومانی را تکرار کرد.
کد خبر : ۱۱۹۴۹۶
روز گذشته نوسانات اونس جهانی طلا در مدار 1340 دلاری به گونه ای پیش رفت که طی ساعاتی سکه امامی رکورد 989 هزار تومانی را تکرار کرد اما در ادامه با کاهش قیمت ها سکه امامی نسبت به روز دوشنبه با کاهش 3 هزار تومانی در ایستگاه 975 هزار تومانی قرار گرفت.

به گزارش بورس نیوز، نوسانات روزانه دلار تا مدار 3095 تومانی پیش رفت و در نهایت در ایستگاه 3065 تومان آرام گرفت. با حمایت طلا داخلی و جهانی سررسیدهای بازار آتی رشد قیمت حدود نیم تا 2 درصدی را ثبت کردند. پیش بینی معامله گران از قیمت سکه تحویل آبان ماه به یک میلیون و 218 هزار تومان رسید.

روز گذشته نگرانی ها نسبت به وضعیت اقتصادی چین و بحران سیاسی اوکراین قیمت جهانی طلا را طی ساعاتی تا مدار 1350 دلاری پیش برد حمله نظامی نیروهای مورد حمایت روسیه و تصرف پایگاه نظامی در شبه جزیره کریمه باعث رشد قیمت اونس جهانی طلا شده بود.

از سوی دیگر کاهش شدید صادرات چین طی ماه فوریه موجب افزاش نگرانی ها نسبت به وضعیت اقتصادی این کشور شد تا معامله گران به بازار طلا بازگردانده است.

برخی از کارشناسان جهانی معتقدند با شکسته شدن مقاومت 1350 دلاری اونس طلا به زودی وارد کانال 1400 دلاری خواهد شد. از جمله دلایل مورد توجه این کارشناسان ادامه حمایت های پولی بانک های مرکزی جهان و جلب اعتماد سرمایه گزاران بین المللی در بازار طلا و کاهش شاخص سهام در بازارهای ملی می توان عنوان کرد.

تحلیل گران سایت کتیکو معتقدند با توجه به نزدیک شدن اونس به مقاومت 1350 دلاری بهترین فرصت برای سودگیری پیش از افت قیمت ها حاصل شده است .این کارشناسان معتقدند صعود قیمت های اونس پایدار نخواهد بود و به زودی باردیگر اونس به کانال نزولی بازمی گردد.

گروهی دیگر از فعالان بازار پیش بینی می کنند اونس جهانی در کوتاه مدت رکورد 1425 دلاری را ثبت کند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، انجمن طلای چین اعلام کرده در چهار ماه آغازین سال تقاضا طلا با کاهش 17 درصدی 250 تن خواهد رسید. با این حال پیش بینی می شد تقاضای سالانه طی سال 2014 بدون تغییر نسبت به سال گذشته 1176 تن باقی بماند.همچنین به نظر می رسد طلا در چین پس از پایان چهارم آغازین سال افزایش یابد.

یکی از معامله گران سنگاپوری معتقد است طی روزهای آتی معاملات با نگاهی به وضعیت پیش روی اوکراین در محدوده رنج پیگیری خواهند شد و در ادامه نتایج نشست بعدی فدرال رزرو امریکا در روزهای 18 و 19 مارس( 27 و 28 اسفند) حائز اهمیت است. به طور حتم شاخص های اقتصادی امریکا به نتایج حاصل تاثیر می گذارد.

شاخص های اعلام شده طی چند هفته اخیر خبر ازافت روند بهبود اقتصادی امریکا می دهد. معامله گران پیش بینی می کنند اونس جهانی طی هفته پیش رو در محدوده 1330 تا 1350 دلار در نوسان باشد و نتایج حاصل از نشست هفته آینده روند حرکت بعدی اونس را مشخص کند.

در پایان گفتنی است ادامه نگرانی ها از وضعیت اقتصاد جهانی و تنش های اوکراین تقاضا فیزیکی را به بازار فلزات بازگرداند تا اونس در نزدیکی مدار 1360 دلاری قرار بگیرد ؛ تا زمان تهیه این خبر هر اونس طلا با قیمت 1358 دلار و50 سنتی خرید و فروش می شد.در بازر طلای داخلی نیز سکه با قیمت هزار تومان و دلار با متوسط قیمت تومان خرید و فروش می شود.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر