بورس‌نیوز، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۳:۱۹
... ترین های 92 (قسمت اول)

سالی برای رکورد زنی

سال 92 روزهای پایانی خود را در حالی سپری می کند که ابتدای آن برای فعالان بازار سرمایه بی شک خاطره ای تکرار نشدنی بود. در این مدت جدا از افت شاخص، افت بازدهی بازار موجب رنجش فعالان این بخش شد تا جایی که بسیاری از فعالان بازار سرمایه زیان های شدیدی را تجربه کرده اند.
کد خبر : ۱۱۹۶۷۰
سال 92 روزهای پایانی خود را در حالی سپری می کند که ابتدای آن برای فعالان بازار سرمایه بی شک خاطره ای تکرار نشدنی بود. همچنین شاخص در این سال با ثبت رکوردهای تاریخی توانست تا مرز 90 هزار واحد پیش روی کند و در مقابل مجدداً با ثبت رکورد های چشمگیر اما این بار در زمینه افت، شاخص تنها در کمتر از 50 روز کاری 14هزار واحد عقب نشینی کرد. البته امید می رود در روزهای پایانی این وضعیت اندکی بهبود یابد. در این مدت جدا از افت شاخص، افت بازدهی بازار موجب رنجش فعالان این بخش شد تا جایی که بسیاری از فعالان بازار سرمایه زیان های شدیدی را تجربه کرده اند.

به گزارش بورس نیوز، گفتنی است در سال 92شاهد ثبت رکورد رشد 1700 واحدی روزانه شاخص و در مقابل افت 2388 واحدی روزانه آن بودیم که رقم های بی سابقه ای محسوب می شود. همچنین در این سال 23 روز رشد بیش از 1000 واحدی شاخص و در مقابل 11 روز نیز افت بیش از 1000 واحدی آن به ثبت رسید و در نهایت 146 روز شاخص رشد و در مقابل 92 روز افت داشت.

به گزارش بورس نیوز، در خصوص بازدهی بازار هم گفتنی است در حالی که میانگین بازدهی بازار به 200 درصد نزدیک می شد و کارشناسان احتمال می دادند رکورد میانگین بازدهی بازار که مربوط به سال های ابتدایی دهه 80 می شد، امسال شکسته شود؛ اما این اتفاق رخ نداد و مانند همان دوره مجدداً شاخص به یکباره فرو ریخت و رکورد افت بازدهی بازار به ثبت رسید بطوریکه میانگین بازدهی بازار تا پایان این هفته به 135 درصد رسید که این افت بازدهی، در جای خود یک رکورد محسوب می شود. گفتنی است درآینده با ارایه گزارش هایی جداگانه به بررسی بازدهی شرکت ها و صنایع مختلف خواهیم پرداخت.

به گزارش بورس نیوز، گروه های بانکی، شیمیایی و فلزات اساسی بیشترین ارزش روز بازار را درسال جاری بدست آوردند. واسطه گری های مالی نیز با 22شرکت بیشترین میانگین موزون نسبت پی بر ای را به خود اختصاص داد. رکورد دفعات معاملات در سال 92 نیز در تاریخ 27 آذر ماه به ثبت رسید. همچنین در آخرین روز اردیبهشت ماه امسال بیش از 10.2 میلیارد سهم مورد معامله قرار گرفت که به این ترتیب رکورد حجم معاملات نیز در این تاریخ به ثبت رسید. بیشترین ارزش معاملاتی نیز در 28 خرداد ماه به ثبت رسید و در نهایت بیش از 213.7 میلیارد سهم در بورس طی سال جاری مورد معامله قرار گرفت و انتظار می رود در هفته باقی مانده نیز به این رقم افزوده گردد.

در پایان گفتنی است با اتمام سال و آمار نهایی متعاقباً گزارش های کامل تری از جزئیات حوادث بورس در سال 92 ارایه خواهد شد.

اشتراک گذاری :
نظرات کاربران
ارسال نظر
نظرات بینندگان
حسین
شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۳:۰۹
واقعا با 3 برابر شدن قیمت دلار فکر میکنید بورس افزایش یافته
سید مسعود
يکشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۸:۰۴
اکثر سهامداران 30الی 50 در صد ضرر کردند این در حالی است که شاخص 135% رشد داشته این شاخص به درد .... میخوره .