بورس‌نیوز، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
يکشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۰:۳۴
کد خبر : ۱۱۹۷۴۵
اگر چه انتظار نمی‌رود در هفته‌های پایانی سال خرید و فروش مسکن رونق داشته باشد، اما مشاوران املاک معتقدند همه ساله در هفته‌های پایانی سال مردم برای روشن شدن وضعیت خود و جابه‌جایی به تکاپو افتاده و در اسفند ماه با مراجعه به بنگاه‌های مسکن شرایط مالی خود را برای خرید یا فروش واحد مسکونی ارزیابی می‌کنند.

این در حالی است که این روزها مردم همچنان بر سر دو راهی کاهش یا افزایش قیمت مسکن قرار دارند و می‌ترسند وارد بازار مسکن شوند. همین موضوع باعث شده حتی برای پرس و جو هم به بنگاه‌های مسکن مراجعه نکنند.

به گفته کارشناسان و مشاوران املاک، رکود بازار مسکن در سال 92 به شکل قابل توجهی نمود یافته است و به‌رغم کاهش قیمت‌ها خریداران و متقاضیان مسکن رغبتی برای ورود به بازار مسکن از خود نشان نمی‌دهند. مشاوران املاک در گفت‌وگو با خبرگزاری‌فارس دلیل رکود بیش از حد را این‌گونه بیان می‌کنند: انتظار متقاضیان خرید از وضع قیمت‌های سال93 و امیدواری به افزایش وام‌خرید در سال آینده، معاملات را بیش از پیش به رکود کشانده است.

یکی از مشاوران املاک در خیابان ملاصدرا در این باره گفت: هر ساله اسفند ماه خرید و فروش مسکن دچار رکود می‌شد، اما متقاضیان مسکن برای اطلاع از وضعیت قیمت مسکن در سال آینده و تنظیم شرایط خود برای ورود به بازار مسکن پرس و جو را سرلوحه خود قرار می‌دادند، اما این روزها حتی برای سوال کردن هم به بنگاه مسکن نمی‌آیند. وی اضافه‌ کرد: در سال‌های گذشته بازار معاملات مسکن در هفته‌های پایانی یا بهتر است گفته شود در روزهای پایانی سال از رونق چشمگیری برخوردار بود، اما امسال استقبال نوروزی چندانی توسط خریداران از بازار مسکن صورت نمی‌گیرد.

مشاور املاک دیگری افزود: گرانی بی‌حد قیمت مسکن، پایین بودن قدرت خرید متقاضیان و عدم اعتماد خریداران به قیمت‌های پیشنهادی فروش باعث شده است تا رکود چند ماهه بازار مسکن هر چند با شدت کمتری نسبت به تابستان و پاییز تا به امروز ادامه‌دار شود.


 
اشتراک گذاری :
ارسال نظر