بورس‌نیوز، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
سه‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۰۳
ما در سال 93 مقرر كرديم كه پذیرش 10 شرکت جدید، پذیرش 7 اوراق بدهی، پذیرش 4 صندوق قابل معامله در بورس (ETF) و پذیرش 2 اوراق صکوک در برنامه كاري بورس قرار گیرد. وي با اشاره به اينكه بورس قصد معرفی یک ابزار جدید به بازار را در سال 93 دارد
کد خبر : ۱۱۹۹۰۶
مديرعامل بورس تهران به تشريح اقدامات بورس در سال 92 پرداخت و برنامه هاي هفتگانه بورس را براي سال آينده اعلام كرد.

به گزارش بورس نیوز به نقل از روابط عمومي بورس تهران، دکتر حسن قاليباف اصل مدير عامل بورس تهران در خصوص عملكرد بورس در سال 92 افزود: ارزش جاری بازار در سال 92 از 167 هزار میلیارد تومان به 380 هزار میلیارد تومان در 1392.12.25 رسید که با رشدی 127 درصدی همراه بود.

وي در مورد ارزش اسمی بازار گفت: ارزش اسمي بازار از 50 هزار میلیارد تومان به 72 هزار میلیارد تومان رسید که حاکی از رشد 44 درصدی آن است. از 22 هزار میلیارد تومان افزایش در ارزش اسمی بازار، مبلغ 15.5 هزار میلیارد تومان از محل افزایش سرمایه شرکت ها است که نسبت به مبلغ 5.7 هزار میلیارد تومان سال 91 رشد 171 درصدی داشته است. بنابراین مبلغ 6.5 هزار میلیارد تومان از افزایش ارزش اسمی بازار از محل پذیرش شرکت های جدید بوده است.

مدير عامل بورس به وضعيت شاخص بورس اشاره كرد و افزود: شاخص کل در ابتدای سال 38040 واحد بود که به 78398 واحد رسید که با رشدی معادل 106 درصد همراه بوده است.

وي افزود: ارزش کل معاملات از 24.6 هزار میلیارد تومان در سال 91 به 95 هزار میلیارد تومان رسیده است که بیانگر 286 درصد رشد است. از این مبلغ 68 هزار میلیارد تومان آن به صورت معاملات خرد و بلوک (72 درصد کل معاملات) بوده است که نسبت به سال 91 رشد 224 درصدی را تجربه کرده است.

قاليباف اصل با اشاره به اينكه نسبت گردش معاملات در سال 91، حدود 16 درصد بود افزود: نسبت گردش معاملات در سال 92 به 34 درصد افزایش یافت که حاکی از افزایش میزان نقدشوندگی سهام در بورس تهران است، در ضمن تعداد کل دفعات معاملات نیز از 5 میلیون دفعه در سال 91 به 17 میلیون دفعه معامله رسیده است که 228 درصد رشد داشته است.

وي به رشد 32 درصدي معاملات آنلاين اشاره كرد و ادامه داد: در سال 91 مبلغ بر 5.3 هزار میلیارد تومان معاملات آنلاين در بورس محقق شده بود که در سال 92 به 30 هزار میلیارد تومان (معادل 32 درصد از ارزش کل معاملات) رسید که بیانگر رشدی 464 درصدی است. همچنين تعداد دفعات معاملات آنلاین از 3.7 میلیون دفعه در سال گذشته به 16 میلیون دفعه معامله در سال 92 رسیده است که رشدی 335 درصدی را نشان می‌دهد.

مدير عامل بورس تهران تاكيد كرد: نسبت قیمت به درآمد از 5.34 در سال 91 به 94/6 در سال 92 رسیده است.

6 شركت از دروازه بورس تهران گذشتند

وي با بيان اينكه در سال 92 سهام 6 شرکت جدید در بورس پذیرش شده خاطر نشان كرد: از اين تعداد سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، سرمايه گذاري نفت و گاز و پتروشيمي تأمين و سرمايه گذاري دارويي تأمين در بورس پذیرش و عرضه شده است و سه شرکت ارتباطات سيار ايران، سرمايه گذاري صندوق بازنشستگي كاركنان بانك ها و ليزينگ ايرانيان از فرابورس به بورس منتقل شدند.

اميدهاي پذيرش سال 93

دكتر حسن قاليباف اصل در خصوص روند پذيرش در سال آينده گفت: از شرکت های متقاضی پذیرش تعداد 9 شرکت شامل سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان، نفت سپاهان، سرمایه گذاری صدر تامین، سیمان خوزستان، نفت جی، پاکشو، فولاد کاوه جنوب کیش، سرمایه گذاری توسعه معین ملت، فولاد صبانور و سرمایه گذاری مسکن شمال شرق پذیرش شدند که امید است سهام آنها در سال آینده در بورس عرضه شود.

وي با اشاره به اينكه اوراق بهادار پذیرفته شده در بورس تنها به سهام شركت ها اختصاص ندارد افزود: در زمينه پذيرش اوراق بهادار می توان به پذیرش و عرضه واحدهای قابل معامله سپهر نوین به مبلغ 100 میلیارد تومان و اوراق مشارکت سینا دارو به مبلغ 20 میلیارد تومان اشاره کرد.

دكتر قاليباف اصل تاكيد كرد: در سال 92 تعداد 12 شرکت که بر اساس مقررات پذیرش حائز شرایط ادامه حضور در بورس نبودند به تشخیص هیات پذیرش به فرابورس منتقل شدند.

امسال تعداد سهامداران جديد 43 درصد افزايش يافت

وي با بيان اينكه در سال 92 تعداد 240986 کد معاملاتی جدید ایجاد شده است ادامه داد: در سال 91 تعداد 168279 کد ایجاد شده بود و بدين ترتيب امسال در زمينه ايجاد كدهاي معاملاتي جديد رشد 43 درصدی را شاهد بوديم.

وضعيت شركت هاي بورسي در سال 92 چگونه بود؟

مدير عامل بورس درخصوص وضعيت شركت ها در بورس گفت: سهام شناور بازار از 19.18 درصد در سال 91 به 21.87 درصد در سال 92 رسید. سود شركت هاي پذيرفته شده در بورس در سال 91 حدود 23 هزار ميليارد تومان بود كه اين رقم در سال 92 به بيش از 36 هزار ميليارد تومان رسيد كه نشان دهنده رشد 56 درصدي است.

اصلاح مقررات و دستورالعمل هاي بورسي

وي با بيان اينكه در سال 92 مقررات و دستورالعمل هاي زيادي در بورس به تصويب رسيده است گفت: مقررات پذیرش صندوق‌های قابل معامله در بورس و صندوق‌های پروژه تدوین و به تصویب هیات مدیره سازمان رسيد. در ضمن مقررات مربوط به اوراق مشارکت در دستورالعمل معاملات و دستورالعمل معاملات عمده و دستورالعمل معاملات آتی سهام بازنگری و اصلاح شد.

فرهنگ سازي براي تمامي اقشار فعال در بازار سرمايه

دكتر حسن قاليباف اصل با بيان اينكه امسال حدود 200 هزار ساعت دوره های آموزشی در بورس برگزار شده است افزود: اين دوره هاي آموزشي در بخش هاي آموزش عمومی و فرهنگ سازی در تهران و تالارهای مناطق، دوره‌های آموزشی مربوط به فعالان بازار، دوره های آموزشی مربوط به کارگزاران و ناشران برگزار شد. همچنين حدود 2891 نفر ساعت دوره آموزشی برای کارکنان داير گرديد.

ساير اقدامات بورس در سال 92

وي در خصوص ساير اقدامات بورس در سال 92 اظهار داشت: در اردیبهشت ماه سال 92، سمینار حاکمیت شرکتی میز صنعت دارو و میز صنعت بیمه برگزار شد. در ضمن در ادامه نظارت بر شرکت های کارگزاری تعداد 448 بازدید از این شرکت ها به عمل آمد.

مديرعامل بورس تهران ادامه داد: امسال، افزایش سرمایه شرکت بورس از مبلغ 300 میلیارد ریال به 450 میلیارد ریال انجام شد.

پروژه احداث ساختمان جدید بورس

مدیر عامل بورس تهران به پیشرفت مراحل ساختمان بورس اشاره کرد و افزود: نقشه های فاز دو تهیه گردیده و در حال بررسی و تایید نهائی می باشد و قرارداد طراحی داخلی با شرکت هادی تهرانی منعقد گردیده و در حال اجراء است.

وی ادامه داد: عملیات خاکبرداری و سازه نگهبان 100 درصد انجام شده است و عملیات اجرایی ساخت و نصب اسکلت فلزی، سقف، بتن ریزی، آرماتوربندی، قالب بندی دیوارهای پیرامونی و کرهای بتنی با پیشرفت 55 درصدی در حال انجام بوده و در تابستان سال 93 به اتمام می رسد.

سخنگوی بورس تهران به درصد پیشرفت پروژه (فیزیکی) اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر قریب سی درصد پروژه (فیزیکی) پیشرفت داشته است و اتمام پروژه در تابستان سال 94 است.

قالیباف اصل در خصوص روند اجرایی و پیشرفت احداث ساختمان تخصصی و مرکزی بورس اوراق بهادار تهران گفت: ساخت و نصب 8 طبقه از اسکلت فلزی به اتمام رسیده و عملیات بتن ریزی سقف به تعداد 5 طبقه می رسد و امیدواریم عملیات مربوط به اتمام اسکلت فلزی و سقف تا تابستان 93 و عملیات کل پروژه را تا تابستان سال 94 تمام شده و آماده بهره برداری از ساختمان باشیم.

اهداف و برنامه‌های هفتگانه بورس در سال 93

دكتر حسن قاليباف اصل 7 برنامه سال 93 خود را اعلام كرد و گفت: ما در سال 93 مقرر كرديم كه پذیرش 10 شرکت جدید، پذیرش 7 اوراق بدهی، پذیرش 4 صندوق قابل معامله در بورس (ETF) و پذیرش 2 اوراق صکوک در برنامه كاري بورس قرار گیرد.

وي با اشاره به اينكه بورس قصد معرفی یک ابزار جدید به بازار را در سال 93 دارد، ادامه داد: 5 سمینار آموزشی در تالارهای مناطق به منظور افزایش دانش سرمایه گذاران در حوزه ابزارها و نهادهای جدید برگزار مي شود.

بورس همچنين افزایش سرمایه از مبلغ 450 میلیارد ریال به 1000 میلیارد ریال را در سال‌های 93 و 94 در برنامه كاري خود قرار داده است.

اشتراک گذاری :
نظرات کاربران
ارسال نظر
نظرات بینندگان
علی
سه‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۷
چه عجب؟؟؟ بالاخره ما یه عکس از آقای قالیباف با روی خندان دیدیم.
عباس
سه‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۰:۴۴
تحولات بنیادی گسترده در کروی...1.خرید بلوک کشرق 2.رای دادگاه تجدید نظرمبنی برالزام تحویل 83830 تن خاک پرعیار از شرکت تهیه و تولید مواد معدنی به کروی به ارزش 27 میلیارد تومان
فرهاد20
سه‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۳:۲۵
میان اینهمه آمار و ارقام کاشکی آمار درصد رضایت سهامداران حقیقی و همچنین درصد زیان ناشی از دستکاریهای شاخص بورس به منظور جذب و قفل کردن سرمایه های مردم در بورس با انگیزه کنترل تورم لجام گسیخته ای که دوباره سال 93 دامان مملکت را میگیرد و همچنین تامین کمبود بودجه دولت تدبیر و امید هم ارائه میشد. فقط یک مشت ارقام دستکاری شده افزایشی که برای ادم کارنامه مثبت تلقی نمیشه. (لاقل در یک سیستم علمی و منطقی در یک اقتصاد اصولی و سالم مثبت تلقی نمیشود).
df
سه‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۴:۰۴
سلام ..من سه ماه پیش با تبلیغات سازمان بورس از طریق یکی از صندوقها وارد شدم تاالانم 33 درصد تو ضررم ...فقط نمیدونم چرا از کارنامه من خبر و آماری نیست ....
امیرحسن
سه‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۴:۱۵
اگر دقت کنید سهام شرکت بورس افزایش سرمایه از انباشته میدهد عالیه سرمایه شرکت بورس در عرض سال 93 و 94 از مبلغ 450 میلیارد ریال به 1000 میلیارد ریال میرسد
تبریک به سهامداران بورس تهران
مراد
سه‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۵:۴۸
سود شرکتهای بورسی تنها 53 درصد رشد داشته در حالی که شاخص 100 درصد رشد داشته این یعنی حباب 47 درصدی در قیمتها
سهیل
سه‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۵:۵۱
فقط امار وارقامه ما که جز ضرر چیزی ندیدیم
غلام
سه‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۵:۵۷
برای شما و ..... خوب بوده ، خیلی ها هنوز 60% زیانی که کردند 20% آن جبران نشده .
مهدی
سه‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۹:۲۷
دکتر قالیباف گرامی شاخص قیمت کی به بورس برمیگردانید؟؟
rahyab
سه‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۹:۵۳
امیدواریم که در عرضه اولیه عدالت رعایت شود.
رضا
سه‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۰:۰۰
بمپنا و فاذر را اگر مجال پیدا کردید فردا به سبد سهمی خود اضافه کنید زیرا در هفته آخر ارزندگی و قدرت نمایی گروه تجهیزاتی بر همه فعالان بازار بورس معلوم شد ،تجزیه وتحلیل گران روند سهم فاذر و بمپنا را سعودی و حداقل 100 درصد افزایش قیمت فعلی میدانند ،و کسانی این روند رشد را تا 400 درصد افزایش تحلیل و توصیه موکد به خرید میکنند
رضا
چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۱:۲۸
اقای قالیباف از ارقام صحبت میکنند که به ظاهر نشان از رشدبازار سرمایه دارد.ولی سوال اینجاست که ایا سهامداران از این روند راضی هستند.واین رشد به نفع عموم سهامدارن بوده.یه مثال طرح میکنم که امیدوارم مطلب تائید شود.قبل از انقلاب تعداد معتادان در کشور 150/000نفر بوده با جمعیت 30/000/000نفر ی وکشف مواد مخدر حدودا در سال نزدیک به 1/5تن بوده.اما امار تعداد معتادان در سال 92با جمعیت 70میلیون نفر نزدیک به 4000/000نفر میباشد ونزدیک به 40/درصداز کل مواد دنیاکه ترانزیت میشده برای کشورهادر ایران کشف وضبط گردیده ومقدار کشف مواد مصرفی درداخل کشور بالای پنجاه هزار تنlست.در این بین مقدا ر قابل توجه ای کانون ترک اعتیادتا سیس شده حال سوال اینجاست که با این روند رشد در کشف ودرمان .وجدانی وخداای مسولین خوب عمل کردن وتوانسته اند جلو اسیب را بگیرن؟ امار که چنین میگوید اما این امار تلخ وناگوار نیست.؟.واین همه درصد بالا در تاسیس مراکز بازپروری ودرصد بالا از کشف مواد ..درصد بالا از کمک بهزیستی توانسته جلو صدمات را بگیرد؟.واصولا میتوان گفت که موفق عمل کردیم. امار میگوید بله ولی کافیست که به تعداد بیماران به مواد در چهل سال گذشته بیاندازیم که جمعیت کشور 30/000/000نفر بوده .....حال این همه رشد در بازار سرمایه واقعا بدون اسیب بوده ای کاش اماری هم از صدمات میدادند .از شادی ها امار میدادند.از ناکامیها امار میدادند.از کسی که با سرمایه ناچیزی وارد بورس میشود وبا سرمایه چند صد میلیونی به کار خود ادمه میدهد.وکسانی که با سرمایه ای حال کم یا زیاد وارد شدند .ودر چند ماه توان مالی خود را از دست دادند واسیب های فراوانی به خود وخانواده وحتی اجتماع زدند.کاش امار چنین افرادی هم بود وروشن میشد که مقصر کیست.وکاش وقتی قانونگذاران قانونی را تصویب میکنند با عقل وعلم باشدوتمام جوانب را در نظر بگیرند وبا وجدان تمام اجرا کنند.....وقتی عمل ورفتار درست ومنافع کشوری چشم نواز باشد وبه چشم بیاید ..وان موقع دیگر نیازی به امار هم نیست...به امید انروز.
hamidan
چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۸:۰۸
کدام مدیریت بر بورس حاکم بود ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اینکه سرمایه تعداد زیادی از سهامدارن جز بدلیل عدم نظارت بر بازار و سوء استفاده بورس بازان سوخت شد ؟ یا عدم داشتن برنامه برای ورود حجم عظیم نقدینگی و رشد سفته بازی بجای تسریع در بوروکراسی افزایش سرمایه شرکتهای بزرگ و اماده بودن تزریق شرکت در این موارد برای جلوگیری از سفته بازی و استفاده بهینه از سرمایه های بزرگ وارد شده اینها نمونه کوچکی است از سوء مدیریت وحشتناک حاکم بر بورس که در یک کلام میتوان به نداشتن برنامه و درایت مدیریتی در برابر شوکهای وارده و حتی نداشتن برنامه برای سناریو های فراوان ممکنه که برای بازار مالی با این حجم بوجود خواهد و این یعنی مدیران بازار هیچ پیش بینی ندارند و تنها و تنها به صورت روزانه بازار را مدیریت میکنند انهم در ابتدائی ترین و ... سطح ان
اربابي
چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۱
... ما كه سال 92 چيزي جز ضرر نديديم اين آمارو ارقام را به كسي بگوييد كه از بازار خبر ندارد
فاطمه
پنجشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۷:۳۱
کارمزد معاملات انلاین باید کاهش یابد و برای آنها حد تعیین گردد. 1.5 درصد بدون انجام هیچ کاری یه درامد راحت بدون تلاش است باید به 1.5 در هزار کاهش یابد و حدبالا و پایین برای ان در نظر گرفته شود.
کاظم.. ص
پنجشنبه ۰۷ فروردين ۱۳۹۳ - ۰۰:۴۰
دست دهن دوستی را می بوسم که نظر بالا را نوشته اقای محترم چرا کارینمی کنید که ما سرمایه ای را که با خود اوردهای بدست بیاریم واز بورس بریم به خدا زندگی ام داره ازهم می پاشه نصف سرمایه ام را از دست دادم شب روز خواب ندارم جناب مدیر شما هم روی کاغذ امار می سازید