کد خبر : ۱۲۱۵۹
۲۰ اسفند ۱۳۸۶ - ۰۹:۰۹
{mosimage}سرمایه گذاران دیگر عادت کرده اند که هر از گاهی اخبار نا امید کننده ای پیرامون وضعیت نامناسب سیتی گروپ، بزرگترین موسسه سرمایه گذاری ایالات متحده، بشنوند. اما این بار منشأ اخبار منفی که منجر به کاهش چهارصدی ارزش سهام این موسسه در هفته گذشته شده، صحبت های ثمیر الانصاری، یکی از مقامات عالی رتبه موسسه سرمایه گذاری دولتی دبی که بخشی از سهام سیتی گروپ را در اختیار دارد بود.

رنگ و بوی آسیایی در موسسات مالی غرب

گروه بین الملل بورس نیوز – هنوز مدت زیادی از سرمایه گذاری عظیم شرکت های آسیایی و مخصوصاً صندوق های سرمایه گذاری کشورهای حاشیه خلیج فارس در شرکت ها و موسسات بزرگ غربی که به دنبال بحران اعتباری با زیان های شدید مواجه بودند نمی گذرد ، اما می توان تاثیر این سرمایه گذاران نوظهور را بر روند شرکتهای با سابقه غربی مشاهده نمود.

سرمایه گذاران دیگر عادت کرده اند که هر از گاهی اخبار نا امید کننده ای پیرامون وضعیت نامناسب سیتی گروپ، بزرگترین موسسه سرمایه گذاری ایالات متحده، بشنوند. اما این بار منشأ اخبار منفی که منجر به کاهش چهارصدی ارزش سهام این موسسه در هفته گذشته شده، صحبت های ثمیر الانصاری، یکی از مقامات عالی رتبه موسسه سرمایه گذاری دولتی دبی که بخشی از سهام سیتی گروپ را در اختیار دارد بود. وی در یک کنفرانس خصوصی اعلام کرده بود که میزان سرمایه گذاری که سیتی گروپ تا کنون موفق به جذب آن شده است، برای عبور از بحران کافی نمی باشد و این بانک نیویورکی حداقل نیاز به 30 میلیارد دلار دیگر برای حل مشکلات ایجاد شده به تبع بحران بازارهای مالی و اعتباری دارد.

پس از انعکاس این خبر، شرکت سرمایه گذاری دولتی دبی اعلام نمود که مسئولین این شرکت هرگز سخنی پیرامون وضعیت سیتی گروپ نزده اند و در عین حال صلاحیت اظهار نظر غیر رسمی را نیز ندارند .

بنا بر گزارش گروه بین المل بورس نیوز به هر حال، اعلام این گونه خبرها و سپس تکذیب آن سودی به حال سیتی گروپ ندارد و فقط شرایط را برای این موسسه بزرگ مالی سخت تر می نماید. سهام سیتی گروپ در معاملات اواسط هفته گذشته به دنبال اعلام این� خبر افت محسوس 4 درصدی را پشت سر گذاشت و در پایان هفته نتوانست این زیان را جبران نماید.

با این وجود مسئولین سرمایه گذاری دولتی دبی همچنان از عزم خود برای حفظ رابطه موجود با سیتی گروپ صحبت می کنند. به هر حال، با شرایط ایجاد شده می توان به نقش پررنگ سرمایه گذاران خاورمیانه در شرکت های غربی پی برد و پس از این انتظار می رود که صحبت ها و تصمیم گیری های آنها بیش از پیش در نظر سرمایه گذاران مهم تلقی شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل: