تعداد بازدید : ۴۵۱۰
کد خبر : ۱۳۱۳۷۶
مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس عنوان کرد:
۰۷ شهريور ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۵
جمشیدی
پذیره نویسی صندوق سرمایه گذاری به منظور تأمین هزینه های مالی پروژه های ساختمانی در حالی از اواخر سال 86 در دستورکار سازمان بورس قرار گرفته بود که به دلیل برخی مشکلات این امر تاکنون با موفقیت به مرحله اجرا در نیامده بود.
اولین صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان با نام نسیم طی روز شنبه هفته جاری پذیره نویسی می شود.

در همین ارتباط، مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: پذیره نویسی صندوق سرمایه گذاری به منظور تأمین هزینه های مالی پروژه های ساختمانی در حالی از اواخر سال 86 در دستورکار سازمان بورس قرار گرفته بود که به دلیل برخی مشکلات این امر تاکنون با موفقیت به مرحله اجرا در نیامده بود.

ایوب باقرتبار افزود: با توجه به تغییرات ایجاد شده در وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن و نیز ورود افراد آشنا به بازار سرمایه و طراحی ابزارهای مالی جدید به سازمان بورس در نهایت مجوز پذیره نویسی اولین صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان دریافت شد. که این پذیره نویسی جهت تأمین بخشی از هزینه های مالی پروژه ای واقع در شهرک گلستان در منطقه 22 انجام می پذیرد.

وی تصریح کرد: شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن مالک اصلی زمین پروژه مذکور می باشد که براساس ارزشگذاری 14 میلیارد و 100 میلیون تومانی آن، یونیت های صندوق سرمایه گذاری به مجموعه مذکور واگذار شده است.

این مقام مسئول به تشریح چگونگی این پروژه پرداخت و گفت: این پروژه شامل دو بلوک 18 طبقه ای دارای 60 واحد ساختمانی است و زمان تکمیل پروژه مذکور 30 ماه برآورد شده که به محض انجام پذیره نویسی و تأمین نقدینگی مورد نیاز مراحل اجرای آن آغاز خواهد شد.

این مقام مسئول به هزینه مالی مورد نیاز حدود 22 میلیارد تومانی جهت ساخت این پروژه اشاره کرد و گفت: حدود 15 میلیارد تومان از مبلغ مذکور از طریق پذیره نویسی و مابقی آن از طریق پیش فروش واحدهای ساخت تأمین می شود.

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس در خصوص نحوه معامله واحدهای صندوق سرمایه گذاری بیان کرد: اگرچه فعالان بازار سرمایه می توانند در مراحل پذیره نویسی این صندوق مشارکت کنند و نسبت به خرید آن اقدام نمایند، اما توجه به این نکته حائز اهمیت است که در هفته اول پذیره نویسی به دلیل لزوم مشخص شدن اسامی خریداران، امکان فروش یونیت ها وجود ندارد و فروشندگان می توانند از یک هفته بعد از پذیره نویسی نسبت به این امر اقدام کنند.

باقرتبار به شفافیت طرح توجیهی پروژه اشاره کرد و گفت: سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر بر اجرای این پروژه هر ماه یک بار از مراحل اجرای آن بازدید به عمل می آورد و تمامی بررسی های لازم از لحاظ شفافیت اطلاعات مالی و هزینه های آن توسط این نهاد انجام پذیرفته است.

علاوه بر آن، با توجه به اینکه تأمین هزینه های مالی پروژه مذکور نیازی به گشایش اعتبار LC یا دریافت وام بانکی ندارد، پیش بینی می شود تا مراجل اجرای آن به سهولت و طبق برآورد 30 ماهه پیش رود.

وی افزود: پروژه های در دست اجرای شرکت های ساختمانی فعال در بورس و نیز وضعیت درآمد و سودآوری آنها در حالی از شفافیت اطلاعاتی لازم برخوردار نیست که این پروژه با توجه به نظارت های اعمالی بر آن از شفافیت لازم برخوردار است، چراکه این صندوق دارای متولی، مدیر صندوق و بازارگردان است و در صورت نیاز سرمایه گذاران به نقدینگی می توانند نسبت به فروش بخشی از یونیت های خود اقدام کنند و از این بابت نگرانی وجود نخواهد داشت. علاوه بر آن، تمام سود حاصل از اجرای این پروژه میان سرمایه گذاران آن تقسیم خواهد شد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: