تعداد بازدید : ۱۱۲۴
کد خبر : ۱۳۲۶۷۶
۲۰ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۴:۳۸
در اقتصاد، مفهوم انباشت طلا را در بانک‌های مرکزی و به‌عنوان یک پشتوانه برای پول ملی هر کشوری می‌شناسند و کمتر کشوری در دنیا وجود دارد که مردم برای سرمایه‌گذاری به سمت خرید طلا یا ارز بروند و از فعالیت‌های سازنده اقتصاد یا سرمایه‌گذاری در مسیر تولید و ارزش‌افزایی استقبال نکنند. 

اما در ایران پس‌اندازها معمولا به شکل‌ خاص ایران و تا ٤٠‌درصد بالا می‌رود تا ایران هم در زمینه سرمایه‌گذاری جزو کشورهای پیشرو و برتر در دنیا شود و هم در نوع و روش! این موضوعی است که به دلایل متعدد و در دهه‌های اخیر تشدید شده است؛ هرچند ریشه‌ای تاریخی در این حوزه وجود دارد و ایرانیان به داشتن طلا بسیار علاقه‌مند هستند اما در سال‌های اخیر این جریان پس‌اندازی مردم در حوزه طلا، به دلیل شفاف نبودن وضع اقتصادی کشور و رکود حاکم بر سایر بازارهای سرمایه‌گذاری باعث افزایش ذخیره طلا شده است. براساس تازه‌ترین گزارش‌ها میزان طلای ذخیره‌شده در خانه ایرانی‌ها از میزان ذخایر بانک مرکزی کشور هم بیشتر شده و برابر با واردات ٩ماهه کشور در این حوزه است.

١٠٠ تن طلا در خانه‌های ایرانی
در این حوزه به گفته رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر ایران بیشتر از ١٠٠ تن طلای کشور در خانه‌های مردم ایران بایکوت شده است و با این حساب، مردم کشور بیشتر از ١٠٠‌هزار کیلوگرم یا معادل ١٠٠‌میلیون گرم طلا ذخیره کرده‌اند. حال اگر با در نظر گرفتن قیمت ٩٦‌هزار و ٤٠٠تومانی یک گرم طلا این میزان ذخیره طلا را به تومان تبدیل کنیم می‌توانیم بگوییم که ارزش طلای ذخیره‌شده در خانه ایرانی‌ها حدود ٩‌هزار و ٦٤٠‌میلیارد تومان بایکوت شده است که به ازای جمعیت بیش از ٧٧میلیونی ایرانی‌ها، سرانه ذخیره هر نفر ایرانی را به حدود ٣/١ گرم می‌رساند.

این موضوع در شرایطی است که با در نظر گرفتن آخرین ترازنامه منتشرشده از میزان ذخیره طلای بانک مرکزی کشور می‌توان گفت که طلای ذخیره‌شده در خانه ایرانی‌ها بیشتر از ذخایر طلای بانک مرکزی کشور است که حدود ٩٥ تن بوده است. هرچند ارقام اعلامی این حوزه بیشتر محرمانه تلقی می‌شود اما در آستانه آغاز دولت یازدهم محمود بهمنی این رقم را حدود ٥٠٠ تن اعلام کرده بود اما در دولت جدید بود که این رقم حدود ٩٥ تن اعلام شد تا مشخص شود ذخایر کشور هم در حوزه طلا طی دولت‌های قبل کمتر از میزان اعلامی بوده است. به هر روی نگاهی به آمار واردات طلا هم بالا بودن میزان ذخایر مسکوت طلا در خانه‌ها را بالا نشان می‌دهد اگر بدانیم که واردات‌ سال ٨٧ حدود ١٨٦ تن بوده است، این میزان ذخیره حدودا به اندازه ٩ ماه واردات، طلا در خانه مردم کشور وجود دارد.

عدم اطمینان، دلیلی برای ذخیره طلا
در این حوزه، عبادالله محمدولی رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر ایران به مهر گفته است که بیشتر از ١٠٠ تن طلا در خانه‌های مردم ایران وجود دارد که لازم است برای بهره‌برداری از این حجم طلا بانک مرکزی اقدام به تأسیس بانک طلا کند. این در شرایطی است که با وجود هشدارهای مکرر اقتصاددانان مبنی بر جلوگیری از جریان نقدینگی به بازار طلا و ارز، به نظر می‌رسد وضع نامعلوم اقتصادی مردم را ناچار به خرید طلا و ذخیره آن در خانه‌هایشان کرده است. درحال حاضر سایر بازارهای سرمایه‌گذاری در ایران وضع رکودی را پشت سر می‌گذارند. کاهش سود بانکی و ریزش‌های مکرر شاخص‌های بورس در ماه‌های گذشته و ثبات نسبی و غیرقابل پیش‌بینی بودن وضع دلار، باعث شده است که مردم طلا را مطمئن‌ترین راه برای حفظ ارزش دارایی خود بدانند. نگرانی‌های مردم کشور برای حفظ ارزش دارایی باعث شده است میزان طلای ذخیره‌شده در خانه‌ها از میزان ذخایر بانک مرکزی بیشتر شود.

ذخایر طلای کشور و بانک طلا
بانک مرکزی که با تشدید تحریم‌ها از افشای میزان دقیق ذخایر طلای خود خودداری می‌کرد در ‌سال ٩٠ با انتشار یک رقم عجیب باعث شگفتی شد. محمود بهمنی رئیس‌کل بانک مرکزی در دوره احمدی‌نژاد اعلام کرد میزان ذخایر طلای بانک مرکزی در‌ سال ٩٠ به ٥٠٠ تن رسیده است.

با تغییر دولت، بانک مرکزی ترازنامه جدیدی منتشر کرد که نشان می‌داد میزان ذخیره طلای بانک مرکزی در ‌سال ٩٠ تنها ٩٥ تن بوده است. بررسی آمار ١٠ساله از میزان ذخایر طلا در این بانک نشان می‌دهد که این رقم در ‌سال ٨١ تنها ٤١ تن بوده است که با در نظر گرفتن میزان تغییرات ١٠ساله، می‌توان گفت هر سال به‌طور متوسط حدود ٥ تن به ذخایر بانک مرکزی اضافه شده است. در این میان گمرک نیز از‌ سال ٨٨ آمار واردات طلا را حذف کرده است اما بررسی آخرین آمار رسمی گمرک نشان می‌دهد که در یک دوره ٩ماهه حدود ١٨٦ تن طلا به کشور وارد شده است.

از این میان پیشنهاد تأسیس بانک طلا نیز سال‌هاست که مطرح شده و حتی بانک مرکزی در مقطعی با آن موافقت کرده است اما ایجاد این بانک تا امروز محقق نشده است. اولین‌بار در‌ سال ٨٧ خبرگزاری‌ها نوشتند که بانک مرکزی و هیأت وزیران با ایجاد بانک طلا و جواهر موافقت کرده‌اند اما از آن زمان تاکنون از ایجاد بانک طلا خبری نشد و تنها چند طرح بانکی برای سپرده‌گذاری طلا اعلام شد که از آن جمله می‌توان به طرح سپرده‌گذاری طلا در بانک صادرات اشاره کرد. این درحالی است که وضع نامطمئن اقتصادی طلا را بین مردم ایران تبدیل به نوعی کالای سرمایه‌ای و پس انداز شخصی کرده است.

مصداق این ادعا تنش در بازار سکه و طلا در دو‌سال گذشته و در اوج بحران اقتصادی است که با هجوم مردم به این بازارها قیمت طلا در بازار ایران از روند قیمت‌ها در بازار جهانی بسیار جلوتر افتاد و نرخ‌ها به صورت لحظه‌ای جابه‌جا شد. درحال حاضر نیز با شفاف نبودن وضع بازار طلا در ایران و حتی جهان به نظر می‌رسد مردم کشور راهکار خرید و ذخیره طلا در خانه‌هایشان را منطقی‌ترین گزینه دانسته‌اند.
منبع: شهروند

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: