تعداد بازدید : ۳۹۵۵
کد خبر : ۱۴۱۷۶۷
۱۳ دی ۱۳۹۳ - ۲۲:۴۸
«شهردار جوان شاندیز» بر اساس چه مستنداتی ادعا می کند که این دو طرح بزرگ مراحل قانونی خود را طی و مجوز های لازم را اخذ کرده است؟ و آیا میشود اقدام وی را به نوعی «هدایت افکار عمومی» برای «فروش زودهنگام سهام و امتیاز های پروژه پدیده شاندیز» تلقی کرد؟ معماری نیوز در گزارش امروز به بررسی این موضوع می پردازد.
۱۳۹۳ شنبه ۱۳ ديساعت 21:09

ماجرای «پدیده شاندیز» در روزهای اخیر بسیار داغ و خبرساز شده است. موضوع از زمانی بیشتر مورد توجه رسانه ها قرار گرفت که شورای عالی شهرسازی ۲۸ دی و ۱۲ بهمن ماه سال 92 در ۲جلسه، پروژه ساخت شهرک چند منظوره پدیده شاندیز را که در مشهد در جریان است را مورد بررسی قرار داد و سرانجام مصوب کرد ضمن تعیین هیات کارشناسی از طرف شورا برای اعزام به منطقه جهت بررسی عینی و فنی این پروژه، دستور ممنوعیت پیشرفت کار در بخش های اجرا نشده پدیده شاندیز صادر شود.


این مصوبه در روزنامه رسمی نیز منتشر شد. در آن زمان خبر پلمپ پدیده رسانه ای شد. اما بجای سایت رسمی شرکت پدیده، شهرداری شاندیز در سایت رسمی خود، این موضوع را قویا تکذیب کرد.«پدیده» پس از اعلام دستور توقف شورایعالی شهرسازی، علاوه بر اینکه ساخت و ساز خود را متوقف نکرد؛ بلکه بمباران شدید تبلیغاتی خود را نیز آغاز کرد.


این شرکت علاوه بر تبلیغاتی میلیاردی در صداو سیما، در روزنامه های رسمی و بیلبورد های سراسر کشور نیز شروع به تبلغ کرد. هر چند برخی رسانه ها نیز نقدهای جدی بر نحوه فروش سهام و درگیر کردن مردم عادی با این پروژه که قطعا طبعات اجتماعی نیز بر آن متصور می شد، داشتند اما حجم زیاد تبلیغات بر این نوع اطلاع رسانی ها غالب بود.البته برخی مسئولین و مدیران کشور از این پروژه حمایت هایی نیز کردند که در گزارشات بعدی به آن خواهیم پرداخت.تمامی اخباری که تاکنون در مورد پدیده منتشر شده، عمدتا در خصوص نحوه فروش سهام آنهم خارج از سیستم شفاف و مالی کشور بوده است. اما در گزارش امروز، به یکی از چند تخلف آشکار این مجموعه خواهیم پرداخت.روزنامه خراسان در تاریخ دوشنبه 30 شهریور 88 در مصاحبه اختصاصی از شهردار شاندیز و مدیرعامل پدیده شاندیز، از «آغاز عملیات اجرایی شاپینگ سنتر پدیده در منطقه شاندیز» خبر داد.جواد رجب زاده شهردار شاندیز در آن مصاحبه با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته برای توسعه مجموعه گردشگری بزرگ پدیده شاندیز گفت: این مجموعه در زمین به مساحت 2 هزار هکتار اجرایی خواهد شد و مراحل قانونی و برنامه ریزی های لازم برای توسعه آن انجام شده و ایجاد مجموعه تجاری و مرکز خریدshoping center نیز در آن مکان ارائه انواع خدمات به گردشگران را فراهم خواهد کرد. این دو طرح بزرگ مراحل قانونی خود را انجام داده و مجوز های لازم را اخذ کرده است و زمینه جذب سرمایه گذاری نیز فراهم شده است.در ادامه همین گزارش نیز «محسن پهلوان مقدم» مدیرعامل شرکت بین المللی توسعه صنعت گردشگری پدیده شاندیز با اشاره به طی شدن مسیرهای قانونی واداری پدیده شاندیز گفت: اخذ مجوزهای طرح بزرگ گردشگری بین المللی پدیده شاندیز در سال گذشته صورت گرفته و بررسی این طرح در کارگروه های شهرسازی، محیط زیست و گردشگری انجام شده است و مراحل قانونی و اداری خود را طی می کند شرکت سهامی عام برای توسعه این طرح تاسیس شده و واگذاری اراضی ملی با نظارت مسکن و شهرسازی و شهرداری انجام خواهد شد. وی ابراز امیدواری کرد که در سال آینده کاراجرایی طرح بزرگ گردشگری و بین المللی پدیده شاندیز آغاز شود و کار توسعه آن برای ایجاد سایت های مختلف گردشگری و پذیرایی از مسافران را شاهد باشیم.اما ادعای جواد رجب زاده، شهردار شاندیز در خصوص داشتن مجوز «پروژه پدیده شاندیز» سریعا تکذیب شد.


«حسنعلی رجب زاده خیبری»، مدیر شهرسازی و معماری سازمان مسکن وشهرسازی خراسان رضوی در تاریخ 15ر7ر88 طی نامه شماره 38773ر12 به دفتر روزنامه خراسان اعلام کرد که: «طرح مجموعه گردشگری بزرگ پدیده شاندیز تاکنون در کارگروه مسکن و شهرسازی مطرح نشده و مورد تصویب نیز قرار نگرفته و مادامیکه طرح فوق الذکر کلیه مراحل قانونی خود را از کارگروه مسکن و شهرسازی استان طی نکند واگذاری زمین، صدور مجوز و هرگونه اقدام اجرایی میسر نبوده و خلاف ضوابط و مقررات خواهد بود.»


رونوشت این نامه به معاون امور عمرانی استانداری خراسان رضوی و شهرداری شاندیز و همچنین مدیر املاک نیز ارسال شد.در ادامه در تاریخ 23ر8ر88 «مجید توتونچی» رییس سازمان مسکن و شهرسازی خراسان رضوی در نامه ای به شماره 46701ر12 به معاون هماهنگی امورعمرانی و با رونوشت به «شهردار شاندیز» مجدد به نبود مجوز های لازم در کارگروه مسکن و شهرسازی و کمیسیون ماده 5 و غیرقانونی بودن اقدامات صورت گرفته و همچنین فروش سهام آن شرکت توسط بانک کشاورزی و موسسات مالی اعتباری انصار و مهر تاکید کرد.جواد رجب زاده، شهردار شاندیز در مصاحبه 30 شهریور 88 خود با روزنامه خراسان در حالی که ادعا کرده بود این دو طرح بزرگ مراحل قانونی خود را طی و مجوز های لازم را اخذ کرده و زمینه جذب سرمایه گذاری نیز فراهم شده است، از آغاز ساخت مجموعه 2 هزار هکتاری گردشگری بزرگ پدیده شاندیز سخن گفت. این در حالی است که در تاریخ 5 آبان 88 طی نامه ای به شماره 8292 به سازمان مسکن و شهرسازی خراسان رضوی از «درخواست شرکت توسعه بین المللی گردشگری پدیده شاندیز برای اخذ مجوز آن هم برای 12 هکتار خبر داد!»در حالی که وی قبلا اعلام کرده بود که مجوز های لازم اخذ شده است!در ادامه مدیرشهرسازی و معماری استان در پاسخ به درخواست شهردار شاندیز برای دریافت مجوز، در تاریخ 3ر9ر88 طی نامه ای به شماره 46621ر12 مجددا تاکید کرد: «مادامی که طرح مذکور کلیه مراحل قانونی خود از جمله کمیسیون ماده 5 شهر شاندیز را طی نکند هرگونه اقدام اجرایی ممنوع و خلاف ضوابط و مقررات می باشد.»با این حال «پدیده شاندیر» بدون توجه به اظهارات مسئولین، همچنان به ساخت و ساز پروژه و فروش سهام پدیده ادامه می دهد. تا جایی که در تاریخ 8ر10ر88 طی نامه ای به شماره 55748ر12 «محمد رضا قاسمی» رئیس سازمان مسکن و شهرسازی خراسان رضوی خطاب به مرتضوی، معاون امور اجتماعی و پیشگیری از جرم دادسرای انقلاب، تبلیغات غیرقانونی و گسترده این شرکت را اعلام و نسبت به فروش سهام توسط بانک کشاورزی، و موسسات مالی اعتباری انصار و مهر بدلیل بروز خسارت به شهروندان هشدار میدهد.بر اساس گزارش امروز چند پرسش مطرح می شود:- شهردار جوان شاندیز در تاریخ دوشنبه 30 شهریور 88 در مصاحبه با روزنامه خراسان مدعی می شود که مجوزهای پدیده اخذ شده است. اما در تاریخ 5 آبان 88 طی نامه ای از سازمان مسکن و شهرسازی خراسان رضوی اعلام میکند که شرکت توسعه بین المللی گردشگری پدیده شاندیز درخواست مجوز کرده است. ایشان بر اساس چه مستنداتی ادعا می کند که این دو طرح بزرگ مراحل قانونی خود را انجام داده و مجوز های لازم را اخذ کرده است و زمینه جذب سرمایه گذاری نیز فراهم شده است؟


و آیا میشود اقدام وی را به نوعی هدایت افکار عمومی برای فروش زودهنگام سهام و امتیاز های پروژه پدیده شاندیز تلقی کرد؟- بانک کشاورزی و موسسات مالی و اعتباری مهر و انصار بر اساس چه مجوز هایی اقدام به فروش سهام این شرکت می کنند؟ در حالی که هنوز «پدیده» تا ان تاریخ تاریخ مجوز لازم از مراجع قانونی را اخذ نکرده بود؟- آیا برخی مسئولین و نمایندگان محترم مجلس که از این شرکت حمایت های لازم را کرده اند، از نحوه اخذ مجوز و اقدامات این شرکت مطلع بودند؟

منبع: معماری نیوز


ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۳:۱۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۳
اگر امکان داره برای اطلاع رسانی بیشتر به مردم ، لطفا خبر رو تیتر کنید.
محسن
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۳:۵۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۳
زنده باد پدیده
زنده باد پهلوان
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۱:۲۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۴
جالبه همه مربوط به قبل 89 هست.در سال89 پديده مدارك باقي مانده راتكميل كرده و مشكل تغييركاربري در سال 90 در دادگاه حل شد و مجوزات مربوط به ان زمان است.لطفا اطلاعات اشتباه ندهيد.
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۱:۴۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۴
دولت ونمایندگان باید پاسخگو باشند

رسانه های اقتصادی و همین بورس نیوز حداقل 2 سال است که دارند هشدار میدهند
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۴
ممنون از اینکه به فکر اموال سهامداهای پدیده هستین.
اگه نگرانیتون از بین رفتن اموال سهامداهاست که راهش اینه که شرکت رو مجبور کنید تمام دارایها و مخارجشو در اختیار سهامداها بزاره (که صورت مالیش تا انتهای 92 روی سایتش هست اما نمیدونم کافیه یا نه) و خود سهامداران گروهی از کارشناسان دادگستری رو مامور رسیدگی کنند ببینند این داراییها چقدر می ارزه. یک گروه اقتصاددان هم قیمت سهام رو تخمین بزنند و با این سرعت پیشرفت ببینند آیا این قیمت سهام می ارزه یا نه. اگه مشکلی نبود که این همه دادار ددور برای چیه؟؟؟

اگر هم کلاهبرداری بود خود سهامدارها عاقل و بالغ هستند شکایت و پیگیری میکنند نیازی به دادستان و سروصدای شما نیست.

اگه مشکل پول ما نیست و تخلفات شرکته که این تخلفاتی که شما زدین مربوط به 5 سال پیشه. آقایون توی این 5 سال کجا بودند؟

چرا گذاشتند مردم بیا سرمایه یک عمر زندگیشون رو بریزند اینجا و آقایون استانداری و قوه قضاییه ساکت بودند؟ چرا حالا نگران شدند؟ اگه تخلف شده بود آقایون قانونا نباید از اول اجازه میدادند.

حالا که اجازه دادند تا اینجا پیش بره مقصر خودشون هستند و باید مرد باشند و پا اشتباهشون وایستد نه اینکه اموال مردم رو به باد بدند. باید اشتباهشون رو جبران کنند بالاخره بشینند با شرکت کدخدامنشانه مشکل رو حل کنند. مشکلات مجوز حل بشه و با تسهیل در کار، مراحل قانونی طی بشه تا مردم ضرر نکنند. اما مشکل اینجاست که برای شما مردم مهم نیست اهداف دیگه ای دارید و این برای سهامداها خطرناکه.

اگه پشت این همه فشار به پدیده منطق باشه که مشکلی نیست! همه سهامدارها هم مشکلی ندارند اما مسأله اینه که این گیر دادنها هیچ منطقی پشتش نیست اگه بخوان کسی رو زمین بزنن میزنن. دلیل و منطق نمیخواد.

قدرت زمین زدنشو داره فدای سرش که مردم ضرر میکنند یا نه. یکی در یک سریال تلوزیونی که الان هم داره پخش میشه گفت "من از گاو میترسم چون عقل نداره اما شاخ داره".

مشکل پدیده هم همینه خصوصا اینکه پرچمش هم قرمزه. اگه دلیل منطقی داشتند تا الان درشو قانونا تخته کرده بودند. چون دلیل ندارند میخوان از طریق بمباران تبلیغاتی کاری کنند که سهامداراش با فروش دسته جمعی، با دست خودشون، خودشون رو نابود کنند.

زمین زدن پدیده دلیل و قانون نمیخواد زور میخواد . وقتی بحث حرام یا حلال بودن سهام پدیده توسط فردی که حتی مرجع تقلید نیست مطرح میشه عمق منطق رو دریابید. اگه دلیل محکمه پسندی داشتند آیا از دین خرج میکردند؟ پس خدا به داد سهامداها برسه.
فرشاد
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۴
دوستان بالای همین نظرات قسمتی هست که تعداد پیامهای منتشره ..در حال بررسی ...و غیر قابل انتشار وجود داره...فکر میکنید اون غیر قابل انتشار چیه ؟؟؟ یکیش نظر امثالهم منه... جواب دندان شکن و قاطع.... لطفا یکم مطلبو با دقت بخونید... من که دیگه خیالم از این شایعه پراکنی راحت شد... راستی پیام من هیچ گونه بی احترامی نداشت.... ها ها ها.... خوشمان آمد که جرات پخش پیدا نکرد...
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
رستگاری بدون هیجان‌زدگان!
بورس تهران توانسته طی معاملات ابتدایی امروز خود، به مرز ۴۰۰ هزار واحدی نزدیک شود.