تعداد بازدید : ۶۷۲
کد خبر : ۱۴۹۵۰۷
۱۶ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۶:۳۳

یک اقتصاددان معتقد است در صورت اتخاذ سیاست‌های حمایتی از تولیدات دانش‌بنیان، رشد اقتصادی ایران از 3.6 درصد فعلی می‌تواند به 10 تا 15 درصد برسد که رقمی بالاتر از 8 درصد مدنظر سند چشم‌انداز است.

بهنام ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: دستیابی به رشد اقتصادی 3.6 درصد دستاورد خوبی بود که با اقدامات دولت همچون کاهش فشارهای خارجی و کاهش انتظارات تورمی حاصل شد. اما حواسمان باشد که فروش نفت بیشتر با همه‌ی تحولات مثبتی که در اقتصاد ایجاد می‌کند، یک رشد کوتاه مدت محسوب می‌شود.

وی افزود: رشد پایدار، تنها در بستر حمایت از مغزافزار و فکر به دست می‌آید. باید تمام توانمان را در تولیدات دانش‌بنیان به کار بگیریم و حمایت‌های مالی، فکری، فرهنگی و انواع سیاست‌های قیمتی و غیر قیمتی را در این جهت سوق دهیم. اگر صادرات سنتی و نفتی را 10 برابر هم کنیم این رشدی است که فقط توسعه‌نیافتگی ما را عمیق‌تر می‌کند.

این اقتصاددان با بیان این‌که با توجه به اقدامات اقتصادی دولت طی دو سال گذشته، رشد 3.6 درصد در سه ماهه نخست سال 1393 رقم دقیقی است، اظهار کرد: در سه ماهه نخست سال 1393 به خاطر کاهش فشارهای خارجی، انتظارات تورمی کاهش پیدا کرد و گشایش‌هایی ایجاد شد که ناشی از آثار کاهش تحریم‌ها بود.

ملکی تاکید کرد: با این حال اگر به دنبال رشد پایدار هستیم باید تولیدات دانش‌بنیان را شناسایی کنیم، تهدیدهایش را کاهش دهیم، سیاست‌ها را اصلاح کنیم، رانت، فساد و قاچاق را از بین ببریم، سودهای غیرمولد را مهار کنیم و سوددهی را به سمت تولیدات علوم پایه و مغزافزار شیفت دهیم. در این صورت می‌توانیم به رشد بالای 10 درصد برسیم و به تمام اهداف سیاسی، فرهنگی، علمی و اقتصادی نظام اسلامی در سند چشم‌انداز دست یابیم. اما اگر این اقدامات نشود رشدهای غیرتوسعه‌ای ناشی از فروش منابع و نفت خام، حتی اگر به بالای 20 درصد هم برسد نمی‌تواند تضمین کننده‌ی آینده‌ی اقتصاد باشد.

وی، ظریت اقتصاد ایران را برای رشد، بسیار بالا دانست و گفت: آن‌چه می‌تواند ظرفیت بالقوه اقتصاد ایران به فعلیت برساند، اراده دولتمردان و مردم در جهت اصلاح سیاست‌های اقتصادی و راهبردهای صحیح است. از جمله راهبردها اجماع بر سر تمرکز فعالیت های اقتصادی در چند حوزه‌ی خاص است. به جای این‌که به بخش‌های مختلف وام بدهیم، اولویت‌ها را مشخص و حمایت‌ها را تنها در آن جهات اعمال کنیم. در حال حاضر هرکسی سعی می‌کند حمایتی را به سوی خود جلب کند و غالب هزینه‌ها در حال هدررفت است.

ملکی اظهار کرد: تغییر و تحولات خارجی، برخی اقدامات داخلی همچون افزایش قیمت حامل‌های انرژی که به کاهش قدرت خرید مردم و کاهش تقاضا انجامید و هم‌چنین اصلاح سیاست‌های پولی توسط دولت، باعث کاهش تورم به رقم 15.5 درصد شد.


ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۶
با فرار مغزها، مگه مغزی هم باقی مونده تا بجای نفت واسه کشور سودآوری داشته باشه؟ اون کشورهای پیشرفته و صنعتی هستند که ارزش نخبه ها رو میدونن و جذبشون میکنن و نتیجش میشه هواپیما، خودرو، کامپیوتر، صنایع شیمیایی و ... میشه ثروت و قدرت. اینجا کی واسه اینجور چیزا ارزش قائل میشه؟ مغز کیلو چند؟
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: