تعداد بازدید : ۶۱۹
کد خبر : ۱۵۱۳۱۴
۲۰ تير ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۹
محمدرضا اشرف‌زاده در گفت‌وگویی ، اظهار کرد: بالا بردن قدرت وام‌دهی از ابتدا در دستور کار سیاست‌های اقتصادی دولت بوده است، اما در حال حاضر بانک‌ها به دلیل وجود تحریم‌ها قدرت وام‌دهی خود را از دست داده‌اند.

وی ادامه داد: در شرایطی که تحریم همچنان وجود داشته باشد و توافق صورت نگیرد بانک‌ها نمی‌توانند به افزایش وام فکر کنند.

این کارشناس اقتصادی همچنین با اشاره به تاثیر برداشته شدن تحریم‌ها در اصلاح بازار سرمایه، تصریح کرد: بازار سرمایه می‌تواند تامین‌کننده نیازهای بلندمدت سرمایه‌گذاری باشد و اگر وضعیت آن اصلاح نشود همچنان بانک‌ها هستند که باید برای سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت تامین مالی کنند.

اشرف‌زاده همچنین با اشاره به اینکه بازار سرمایه نیازمند ذخایر ارزی ایران و آزاد شدن آنها است، گفت: حتی ایجاد اوراق جدید نیز نمی‌تواند این بازار را اصلاح کند چرا که در شرایط اقتصاد مقاومتی معمولا کسی حاضر به سرمایه‌گذاری نیست.

وی همچنین با تاکید بر اینکه بنگاه‌های کوچک و متوسط نمی‌توانند از شرایط بازار سرمایه بهره‌ ببرند، عنوان کرد: بنابراین این بنگاه‌ها باید به بانک‌ها مراجعه کنند و لازم است به بانک‌ها معرفی شوند تا بانک‌ها نیز نیازهای سرمایه‌ای آنها را پوشش دهند.

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: برای این کار لازم است دولت بخش‌های اقتصادی و بانک‌ها در کنار یکدیگر برنامه‌ریزی کنند و اگر دولت به تنهایی از بالا سیاستگذاری کند شکست خواهد خورد.

وی همچنین تصریح کرد: اگر بانک‌ها بنگاه‌های اقتصادی و دولت برای اهداف توسعه‌ای به اجماع نرسند اوضاع بازار سرمایه و همچنین قدرت وام‌دهی بانک‌ها بهبود پیدا نخواهد کرد.

اشرف‌زاده در ادامه تسویه دیون دولت به بانک‌ها را مستلزم آزاد شدن منابع مالی ارزی دانست و افزود: در حال حاضر دولت برای پرداخت خرج‌های جاری خود وام گرفته است و این امر باعث انباشت بدهی‌های دولت شده که تورم ایجاد کرده است.

این کارشناس اقتصادی افزود: بنابراین بدهی‌ها باید مشخص شود و تحت کنترل در آید که این امر نیازمند وجود منابع مالی کافی در دولت است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه تحریم‌ها باعث به وجود آمدن ریسک بزرگی در اقتصاد کشور شده است، گفت: دولت از طرفی به پیمانکاران بدهکار است و از سوی دیگر درآمد ارزی ندارد. اگر تحریم‌ها برداشته شود دولت می‌تواند ریال را از بازار جمع‌آوری کند و آن را به عنوان منابع مالی در اختیار بانک‌ها قرار دهد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: