کد خبر : ۱۵۱۸۵۸
۳۰ تير ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۷
بورس تهران در حالي وارد تعطيلات در اواخر هفته پيش رفت که با وجود انتشار اخبار مثبت در حوزه سياسي و بين المللي، با واکنش منفي بازيگران حقيقي و حقوقي بازار مواجه شد.

به گزارش فارس با وجود خوش بيني‌ها به دورنماي توافق هسته اي، به نظر مي رسد هنوز معامله گران بازار سهام نتوانسته‌اند نسبت به رفع بزرگ ترين ريسک‌هاي تاثير گذار بر اين بازار با اطمينان و اعتماد بيشتري بنگرند.

بورس تهران همسو با مذاکرات فشرده هسته اي در تيرماه به تدريج وزن انتظارات آتي خود از خوش بيني ها نسبت به دورنماي بازار سهام پس از رفع تحريم ها را افزايش داد، تا به اين ترتيب بتواند دوباره به دوران اوج خود پس از تحمل يک دوره رکود فرسايشي سخت دست يابد.

اما همزمان با اعلام جمع بندي توافق هسته اي شش قدرت جهان با ايران و اعلام رضايت همه طرف‌هاي مذاکره کننده از دستيابي به اين توافق به يکباره بورس تهران با واکنش منفي معامله گران اغلب حقيقي بازار در مواجهه با اخبار مثبت در آخرين روز معاملاتي هفته گذشته مواجه شد.

اگر چه بازار سهام توانست از کانال رواني رکود 18 ماهه خود سر بيرون آورد، اما ميزان چرخش نقدينگي و پايداري بازار در هفته جاري نقش تعيين کننده اي در سقوط يا صعود شاخص کل بورس براي عبور از اين کانال خواهد داشت.

در همين رابطه نريمان مير‌رازقي کارشناس بازار سرمايه با پيش بيني برايند حرکتي بازار سهام در هفته جاري مي گويد: مجموع خبرهاي موجود و متغيرهاي بنيادين بازار سهام نشان مي‌دهد که اکنون هيچ نگراني براي بورس تهران وجود نداشته و بازار به سرعت به مدار مثبت باز خواهد گشت.

محمد رضا احمد زاد اصل رييس هيات امناء صندوق بازنشستگي کارکنان فولاد با پيش بيني روند متعادل بازار سهام در روز جاري و گرايش آن به سمت مدار مثبت، معتقد است: عمده نگراني بازار سهام ناشي از خبرهاي تاثير گذار بر صنعت بانکداري به عنوان پيشرو ترين صنعت بورسي اين روزها است.

وي افزود: موضوع کسر سود بانکها و الزام بانک مرکزي براي افزايش ذخاير گرفته شده در پرتفوي سرمايه گذاري ها و همچنين تقسيم سود نقدي پايين تر در مجامع عادي ساليانه بانک ها به ايجاد هيجان کاذب در بازار سهام در اواخر هفته قبل منتهي شد، اما بررسي ها نشان مي دهد اين موج رفته رفته کاهش يافته و بازار نيز بتواند مرز رواني خود براي خروج از رکود 18 ماهه را در کوتاه مدت بشکند.

اين مقام مسئول با بيان اينکه انتشار خبرهاي منفي حوزه بانکي و پولي و برخورد با موسسات اعتباري غير مجاز در هفته گذشته نيز در ايجاد هيجان منفي بازار سهام بي تاثير نبود، بيان کرد: اگر چه برخورد با نهاد هاي پولي غير مجاز خبري مثبت براي حوزه پولي و بانکي کشور به حساب مي آيد، اما در نهايت اين موضوع باعث نگراني سهامداران اغلب حقيقي بازار در هفته گذشته شد .

احمد زاد اصل، روشن شدن برخي ابهامات کلان تاثير گذاربر بازار سهام را از ديگر انتظارهاي معامله گران براي حضور پررنگ تر در بازار بيان کرد و افزود: در حوزه صنايع معدني هنوز موضوع نرخ بهره مالکانه و کاهش 3 درصدي نرخ گندله نسبت به نرخ فروش شمش فولاد خوزستان نتوانسته انتظارات سهامداران در گروه معدني را محقق سازد. در گروه پتروشيمي ها نيز هنوز بحث کاهش نرخ خوراک 13 سنتي مجتمع هاي پتروشيمي با ابهام مواجه بوده و به نظر مي رسد، نرخ خوراک کاهش نيابد.

به گفته وي بخش اعظمي از بازار سهام در بلاتکليفي به سر مي‌برد و در انتظار ديدگاههاي روشن دولت و متوليان اقتصادي کشور در مواجهه با ريسک هاي بنيادين بازار سهام است.

محمد جواد سليمي مدير عامل شرکت سرمايه گذاري سامان مجد با بيان اينکه بازار در انتظار مشخص شدن ابعاد توافق هسته اي است، عنوان کرد: نگراني سهامداران از قطعنامه شوراي امنيت در مورد جمع بندي توافق هسته اي ايران با شش قدرت جهاني در روز جاري و در عين حال شناسايي سود کوتاه مدت از سوي برخي معامله گران کمتر ريسک پذير بازار سهام در روزهاي قبل باعث شده تا بازار در شرايط انتظار و ابهام به سر برد.

به گفته وي تا زماني که براي معامله گران بازار سهام تکليف ابعاد توافق هسته اي مشخص نشود، مسير خود را مشخص نخواهد کرد در عين حال بسياري از معامله گران در روزهاي قبل از توافق هسته اي توانسته اند سود 25 درصدي را از نوساني شدن قيمت سهام شناسايي کنند که بهانه اي براي تحقق فروش سهام در سبد دارايي هاي سرمايه گذاران کمتر ريسک پذير بازار سهام شده است.

سليمي با بيان اينکه نگراني‌هاي بازار سهام براي چند روز آينده ادامه خواهد داشت، معتقد است: پس از رفع اين ابهام ها به نظر مي رسد بورس مسير مثبت تري در پيش روي خود خواهد داشت.
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۳:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
پس از دو سال دیگر کلاهبرداری موقف
رضا
GERMANY
۲۳:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
جنس بورس همینه مثبت میشه سود میکنیم بعد منفی میشه میخریم ودوباره مثبت . ...واین سلسله سر دراز دارد
یاحق
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۰:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
بسمه تعالی
فاز مثبت دم انتخابات مجلس و خاصه ریاست جمهوریست وسلام...
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۰:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
تا دیروز میگفتین بازار منتظره توافق میشه یا نه. حالا میگید منتظر ابعاد توافقه. سیل سرمایه گذارای اروپایی از آلمان، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا و ...هنوز جوهر توافق خشک نشده به سمت ایران سرازیر شده، چون اونا میدونن چه خبره. اونوقت سرمایه گذارای ما اینجا آتیش زدن به مالشون و سهمشونو مفت میفروشن. البته اونی که وارد باشه مثل اون سرمایه گذارای اروپایی حسابی میتونه ماهی صید کنه.
اشنا
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۸:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
بااین تحلیل شما وبا وضعیت موجود اقتصاد کشور وروندی که توافق هسته ای باید طی کند وزمان شکستن تحریم ها تا سرمایه گذاری خارجی وتاثیر ان بر جیب مردم حداقل تاسال 96 به طول خواهد انجامید
رضا
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
کارشناسان بورس ما چشم بسته غیب میگویند
من هم میگویم چن سال دیگه حتما یک باران میبارد
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۳:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
تا وقتی که سود بانکی متناسب با تورم 14(%) نشه تا آخر این دولت 6سال وضع همینه.
بیخودی خودتونو خسته نکنید. بورس بابای تا 6سال دیگه و 6 سال فقط سپرده گذاری در بانک و موسسات با سود 28% و زندگی دور از استرس .
این دولت فقط به سپرده گذاری در بانکها اعتقاد دارد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: