تعداد بازدید : ۱۷۶۲
کد خبر : ۱۶۴۳۱۳
۰۴ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۳
سخنگوی دولت برخی اخبار مبنی بر تغییر در کابینه از جمله آنچه درباره تغییر وزیر کشور مطرح می‌شود را را گمانه زنی دانست. 
 
به گزارش انتخاب، محمدباقر نوبخت صبح روز سه‌شنبه با حضور در جمع خبرنگاران و برگزاری نشست خبری سخنگوی دولت در این رسانه با اشاره به اینکه چنین نشستی را در سانه‌های دیگر برگزار خواهد کرد، به سوالات مختلف خبرنگاران خبرگزاری دانشجویان ایران پاسخ داد و در ادامه از بخش‌های مختلف این خبرگزاری بازدید کرد. 
 
تغییر در کابینه گمانه‌زنی است 
سخنگوی دولت برخی اخبار مبنی بر تغییر در کابینه از جمله آنچه درباره تغییر وزیر کشور مطرح می‌شود را را گمانه زنی دانست و گفت: این نوع گمانه‌زنی‌ها همیشه بعد از یک تحول و یا یک انتخابات اتفاق می‌افتد و عده‌ای نظراتی دارند که مایل‌اند تغییراتی رخ دهد یا بعضی‌ها فکر می‌کنند محصول هر تغییری در مجلس باعث تغییر در دولت خواهد بود. 
 
مجلس دهم را همگراتر با دولت می‌دانیم 
نوبخت افزود: تحول در مجلس نوعی همگرایی با دولت است و ما مجلس دهم را همگراتر با دولت می‌دانیم. البته زمانی اتفاقی می‌افتد که مغایر با دولت است و دولت برای هماهنگی باید تغییر آرایش بدهد ولی الان لزومی احساس نمی‌شود و اینها را باید در حد گمانه‌زنی حساب کنیم. کارنامه برخی وزرا درخشان است به خصوص وزیری که انتخابات بسیار خوبی برگزار کرد و این انتخابات پرشور ناشی از حسن مدیریت در وزارت کشور بود و ما این گمانه‌زنی‌ها را خیلی جدی تلقی نمی‌کنیم. 
 
قانون مرجع صدور مجوز برگزاری کنسرت را مشخص می‌کند/ ورود مراجع دیگر بی‌ثباتی و عدم اعتماد را به همراه دارد 
وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره لغو کنسرت‌ها و واکنش دولت نسبت به این اتفاق، تصریح کرد: برای برگزاری هر رخداد و تجمعی مرجعی تعیین می‌شود که قانوناً آن را تأیید می‌کند یا نمی‌پذیرد. وقتی یک مرجع دیگر بیاید و از اختیاراتش استفاده و آن رخداد را لغو کند قطعاً بی ثباتی و عدم اعتماد به مراجع رسمی صدور مجوز کنسرت ایجاد می‌شود و کسانی که مجوز گرفته‌اند تا آخرین لحظه این اعتماد را نخواهند داشت که آیا برنامه‌شان برگزار می‌شود یا خیر. 
 
سخنگوی دولت ادامه داد: طبیعی است که دولت نسبت به چنین رخدادی موضع منفی داشته باشد و آن را قبول نکند؛ به خصوص که این اتفاقات آثار منفی دارد و باید قبول کنیم که جامعه برای سلامت مردمانش به نشاط نیازمند است. از جهات اجتماعی و فرهنگی نیز این اتفاقات به مصلحت نیست. به‌خصوص لغو کنسرت برای شخصیت‌هایی مثل استاد شهرام ناظری جای تکدر خاطر دارد که یک شخصیت هنری را که همیشه از اصالت و متانت کارش مطمئنیم نخواهیم تحمل کنیم و این اتفاقات نگران کننده است. 
 
توهین‌کنندگان را بر اساس آموزش قرآنی به عدالت دعوت می‌کنیم 
وی همچنین درباره پخش برخی برنامه‌ها که به دولتمردان و شخص رئیس جمهور توهین‌هایی در آنها صورت می‌گیرد، گفت: اینها به خودشان اجازه می‌دهند چنین کارهایی کنند اما کسی به آنها اجازه چنین کارهایی نمی‌دهد. با چنین رفتارهایی واقعاً اخلاق را زیر پا می‌گذارند. این مسائل را باید به افکار عمومی بسپاریم که زیرکانه می‌بینند و بر مبنای تشخیص آنها پیش برویم. اینکه در قبال این کارها ما هم کار مشابهی بکنیم فکر نمی‌کنم درست باشد و ما بر اساس آموزش قرآنی دعوت به عدالت می‌کنیم و متناسب با آن کار خلاف اخلاق واکنشی مثل آنها نشان نخواهیم داد. 
 
دولت به عرصه انتخاب رییس مجلس ورود نمی‌کند 
سخنگوی دولت همچنین درباره انتخابات هیأت رئیسه مجلس آینده و موضع دولت در این زمینه تأکید کرد: دولت اساساً آن حوزه را برای ورود خود مجاز نمی‌داند که بخواهد برای مجلس رئیس انتخاب کند. این نه شدنی است و نه مقتضی. این یک بحث کاملاً درون مجلسی است و دولت در آن هیچ مداخله‌ای ندارد. 
 
وی در ادامه اظهار کرد: ممکن است برخی از حامیان دولت به سمت یکی از این دو کاندیدا بروند. بالأخره درون مجلس هر کس یک سلیقه‌ای دارد. اینکه حامیان دولت در ائتلاف امید بوده‌اند و اکنون هم بخواهند در فراکسیون امید باشند و در مدیریت مجلس نظر بدهند حق قانونی خودشان است اما باز تأکید می‌کنم که دولت در این عرصه ورود نخواهد کرد. 
 
به گزارش ایسنا، محمدباقر نوبخت در ابتدای این گفت‌وگو با اشاره به اینکه من برای خبرگزاری ایسنا احترام زیادی قائلم، ‌اظهار کرد: این خبرگزاری همواره امانتداری، بی‌طرفی و صداقت را در سرلوحه اقدامات خود قرار داده است. 
 
وی افزود: مهم بود که این بازدیدها را از کجا آغاز کنیم و طبعاً این بازدیدها از ایسنا آغاز شد. من ضمن احترام به همه رسانه‌ها نمی توانم برداشتم از ایسنا را کتمان کنم. شاعر شیراز، شیخ سعدی گفت «گر بگویم که مرا با تو سروکاری نیست/ در و دیوار گواهی بدهند کاری هست». من برای همه رسانه‌ها احترام قائلم اما احترام من به ایسنا به این دلیل است که این خبرگزاری از منظر حرفه‌ای یک خبرگزاری است. 
 
سخنگوی دولت در ادامه با بیان اینکه من وقتی اخبار ایسنا را می‌خوانم می‌دانم این اخبار تحریف شده نیست، تصریح کرد: اشکالی ندارد که یک رسانه به اطلاع‌رسانی در یک مورد ورود پیدا نکند، اما اگر قرار است اطلاع‌رسانی انجام شود نباید در آن اطلاع‌رسانی تحریف انجام شده و آن رسانه مخاطبان خود را گمراه کند. گاهی تحریف از خود تیتر خبر آغاز می‌شود. نکته دیگر این است که گاهی برخی رسانه‌ها آنچه را که بیان می‌کنند متفاوت از واقعیت است. 
 
نوبخت همچنین با اشاره به این که خوشبختانه ایسنا از این دست رسانه‌ها نیست و کار حرفه‌ای خود را به خوبی انجام می‌دهد، اظهار کرد: امانتداری، بی‌طرفی و صداقت همواره در ایسنا وجود دارد و من هم با پیروی از این آموزه الهی که پاسخ احسان جز احسان نیست ایسنا را به عنوان اولین رسانه برای حضور خود انتخاب کردم. من با آمدن به ایسنا احترام خود را به این رسانه نشان دادم و البته سایر رسانه‌ها هم برای من محترم‌اند و در وقت مقرر از آنها بازدید خواهم کرد. 
 
نوبخت در ادامه این گفت‌وگو درباره نحوه آغاز به کار دولت گفت: رویکردها و اولویت‌های ما در ابتدا از واقعیات آن دوره زمانی ملهم بود. در عرصه اقتصادی همه از یک تورم بالا و یک رشد اقتصادی پایین گله‌مند بودند و به نوعی این وضعیت را محصول یک مانع بزرگ اقتصادی یعنی تحریم‌ها تحلیل می‌کردند. دولت هم با این جمع‌بندی که واقعاً تحریم‌ها سرعت حرکت ایران به سوی اهداف چشم‌انداز بیست‌ساله را کند کرده است و مردم در این بین متضرر می‌شوند تصمیم گرفت با روشی کم‌هزینه اهداف و حقوق ملی ایران را تأمین کرد. از این‌رو مذاکرات هسته‌ای آغاز شد. 
 
وی با بیان اینکه دولت اعلام کرد ما می‌توانیم با روشی کم‌هزینه حقوق ملی ایران را در دنیا به رسمیت بشناسانیم، افزود: اکنون باید ببینیم دولت در این عرصه موفق بوده است یا خیر؟ 
 
سخنگوی دولت تأکید کرد: افکار عمومی شهادت می‌دهند که دولت با سعی بلیغ و با استفاده از همه توانایی‌های دیپلماسی خارجی به این هدف رسید و ارکان نظام از جمله مجلس، ‌شورای عالی امنیت ملی و همچنین رهبر انقلاب نتیجه این مذاکرات را پذیرفتند. ممکن است انتقاد شود که برجام دستاورد حداکثری نیست و دولت هم هیچ‌گاه ادعایی نکرده که یک بعد مطلق را به دست آورده بلکه همیشه از واژه برد- برد استفاده کرده است. بالأخره در مجموع برجام منافع ملی ایران را تأمین کرد و رقبای سیاسی و انتخاباتی دولتمردان فعلی آمریکا و رژیم اشغالگر قدس همه مخالف برجام بودند. دولت با همه این موانع توانست برای اینکه فرصت رشد اقتصادی را فراهم کند تحریم‌ها را بردارد. 
 
نوبخت در ادامه گفت: در کنار این اقدامات فرصت‌هایی برای جمهوری اسلامی ایران پیش آمد. اکنون دو رئیس جمهور منطقه که علقه‌های دینی و فرهنگی با ما دارند یعنی روسای جمهور افغانستان و هند در ایران حضور دارند. رئیس جمهور کرواسی هم هفته پیش در ایران بود. اینها فرصت‌هایی است که دولت برای رشد اقتصاد ملی و توسعه کشور فراهم کرده و این فعالیت‌ها ثمربخش بوده است. 
 
وی با بیان اینکه پس از اجرایی شدن برجام بیش از 10 رئیس جمهور،‌ 5 نخست‌وزیر،‌ سه رئیس مجلس سنا و 20 وزیر امور خارجه به ایران آمده‌اند، اظهار کرد: این دیدارها نه برای تعارف بلکه برای ایجاد زمینه رشد کشور انجام می‌شود. ما در اقتصاد مقاومتی باید نگاه به بیرون هم داشته باشیم. در اقتصاد مقاومتی بهبود روابط همسایگان و استفاده از ظرفیت‌های جهانی تأکید شده است. در مقطعی بالاتر از مدیرکل را به کشورهای خود راه نمی‌دادند و بالاتر از این سمت هم به ایران نمی‌آمدند. اما اکنون این دیدارها در این سطوح یکی از موفقیت‌های دولت است. البته ممکن است گفته شود این فرصت‌ها به فعلیت درنیامده اما به تدریج این فرصت‌ها عملیاتی می‌شوند که یک نمونه آن صدور مجوز 3 میلیارد و 418 میلیون دلار سرمایه‌گذاری برای 41 طرح است. 
 
نوبخت گفت: چنین سرمایه‌گذاری مستقیمی در چند ماه اجرای برجام یک دستاورد است. ممکن است کسی بگوید دستاورد آن چیست؟ که به تدریج این دستاوردها مشخص شده و ما به میوه آن می‌رسیم. باید دید دولت در این مدت دست روی دست گذاشته و همه مسائل اقتصادی را از طریق رفع تحریم‌ها انجام می‌دهد یا از ظرفیت‌های ملی برای رشد درون‌زا استفاده کرده است؟ یکی از دستاوردهای دولت مهار گرانی از طریق کنترل تورم بوده است. 
 
وی در ادامه خاطرنشان کرد: تورم برای اردیبهشت‌ماه منفی 0.4 درصد است. تورم نقطه به نقطه در فروردین 7.7 دهم و در اردیبهشت‌ماه 6.8 دهم درصد بود و تورم سالانه در فروردین 10.8 و در اردیبهشت 10.2 است. از سویی سه سال است که روند کاهنده نرخ تورم در حال انجام است و رشد اقتصادی هم مثبت شده است. 
 
سخنگوی دولت در ادامه با بیان اینکه ما بسته کوتاه مدت خروج از رکود را در سه‌ماهه سال 94 اجرایی کردیم و به رشد مثبت 2.2 دهم درصد رسیدیم، خاطرنشان کرد: نمی‌گوییم این رشد بسیار مثبت است و مردم می‌توانند با این رشد حرکت فزاینده و سریع را مشاهده کنند. اما این رقم نسبت به رشد منفی 6.8 درصد گام مثبتی است. 
 
سخنگوی دولت با بیان اینکه اقدامات در بخش اول یعنی دو و نیم تا سه سال اول دولت فرصتی را از دولت گرفت، ‌افزود: دولت برای دستیابی به رشد 8 درصد که در برنامه ششم از آن یاد شده و رسیدن به رشد 5 درصد که امسال در قانون بودجه پیش‌بینی شده باید از فرصت‌هایی که در اقتصاد ایجاد شده استفاده کند. 
 
نوبخت اضافه کرد: این راه از دو مسیر، میسر است. در بخش صنعت 7 هزارو 500 واحد صنعتی شناسایی شد که برای تکمیل، راه‌اندازی و افزایش فعالیت آنها 6 هزار میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شد که به سرعت در حال ساماندهی آن هستیم و به تفکیک استان‌ها شناسایی شده است و تا پایان امسال در کنار سرمایه‌گذاری‌ها می‌توانیم شاهد افزایش اشتغال هم باشیم. 
 
وی ادامه داد: در بخش کشاورزی و مثلاً در بخش گندم 4 هزارو 200 میلیارد تومان برای خرید گندم در نظر گرفته شده بود که امسال به بالای 10 هزار میلیارد تومان خواهد رسید و برای صادرات هم در حال اقدام هستیم و یارانه‌های صادراتی نیز قائل شده‌ایم. در کنار این اقدامات دولت در برنامه رفاهی خود نیز نسبت به پرداخت یارانه مصر است. البته کسانی که محرز شود مستحق دریافت یارانه نیستند باید مشخص شوند و باید از طریق قانون اجرایی مصوب دولت بتوانیم قابلیت اجرا را در این زمینه فراهم کنیم. 
 
سخنگوی دولت با بیان اینکه در کنار پرداخت یارانه، اقدام به پرداخت یارانه طرح سلامت هم کرده‌ایم، گفت: نزدیک به 10 هزار میلیارد تومان برای طرح سلامت پرداخت کرده‌ایم و دولت این طرح را اجرا می‌کند. امسال بیشتر از این هم برای تولید خواهیم داشت و در بخش مسکن 200 هزار واحد برای روستائیان مصوب شده و مسکن ارزان قیمت نیز یکی از برنامه‌ها و مصوبات دولت است. دولت ضمن توجه به حمایت‌های اجتماعی به رشد اقتصادی و مهار تورم همت گماشته است. 
 
به گزارش ایسنا، در ابتدای این نشست علی متقیان مدیرعامل ایسنا با اشاره به اینکه جای خوشحالی است که ما میزبان سخنگوی دولت هستیم،‌ گفت: ما همه روزه با حوزه سخنگوی دولت در ارتباط بوده و خود را جزو این خانواده می‌دانیم. 
 
وی با بیان اینکه از افتخارات جهاد دانشگاهی این است که هر جا کشور احساس نیاز پیدا کند ورود پیدا می‌کند، اظهار کرد: ایسنا شجره طیبه‌ای بود که در سال 78 با عنوان اولین خبرگزاری غیردولتی بنا گذاشته شد و فضای خبر در کشور را متحول کرد. فضای ایسنا همچنان دانشجویی است و همه همکاران ما تربیت شده ایسنا هستند. 
 
وی افزود: با رتبه‌بندی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ایسنا افتخار پیدا کرد که در سال 93 و 94 در رتبه اول خبرگزاری‌ها قرار بگیرد. موفقیت‌های ایسنا با تلاش صادقانه، رعایت امانت،‌ صداقت،‌ بی‌طرفی، پیروی از رهبر انقلاب و حمایت از دولت ها به وجود آمد و ایسنا توصیه رهبر انقلاب در مورد انتشار اخبار خوب، مفید و امیدبخش را در دستور کار قرار داد. اکنون تمام مطبوعات و رسانه‌های دیگر به ایسنا اعتماد کامل دارند. 
 
در ادامه حمیدرضا طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی نیز با اشاره به اینکه تمام توانمندی‌های جهاد دانشگاهی در خدمت دولت به ویژه در خدمت اهداف علمی، فناورانه و ایجاد اشتغال است، گفت: می‌توانیم 80 درصد ازدیاد ظرفیت در جهاد برای کمک به دولت داشته باشیم و از دولت هم می‌خواهیم که از این توانمندی‌ها استفاده کند. 
 
وی همچنین بر لزوم اتحاد ملی برای استفاده از ثمرات برجام تأکید کرد. 

منبع: ایسنا
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: