کد خبر : ۱۶۵۱۱۳
۲۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۰
به گزارش خبرنگار ایسنا، هفته جاری حاکی از اخبار تازه‌ای برای سود بانکی و تصمیم بانک‌ها به منظور کاهش مجدد نرخ بود، با این تفاوت که برخلاف دوره‌های قبل تغییر در نرخ این بار و در فاصله یک هفته مانده به زمان اجرا ظاهرا بدون دخالت شورای پول و اعتبار انجام خواهد شد.

این در حالی است که با شروع یک بانک برای کاهش نرخ سود سالانه سپرده به 16 درصد و به دنبال آن اعلام توافق بانک‌ها برای کاهش نرخ به 15 درصد، گرچه توقع می‌رفت به روال قبل این توافق به تصویب شورای پول و اعتبار برسد، اما جلسه روز گذشته (سه‌شنبه) با هیچ مصوبه‌ای همراه نبود و قرار است که شورا فعلا در این مورد ورود پیدا نکند. در این شرایط انتقادات نسبت به دستوری بودن تعیین سود بانکی کمرنگ‌تر شده و بانک‌ها  بنابر ضرورت کاهش نرخ سود در تسهیلات و سپرده اقدام خواهند کرد.

اما مصوبه قبلی شورای پول و اعتبار مبنی بر تعیین سقف 18 درصدی کاهش سود بانکی در مجموع این مجوز را به بانک‌ها می‌دهد که سودهای پرداختی به سپرده را از این حد کاهش دهند. اما در این روند به طور حتم اگر حتی مصوبه ای از سوی شورا صادر نشود، تایید و هماهنگی با بانک مرکزی انجام خواهد شد. موضوعی که پیش تر  معاون اقتصادی بانک مرکزی بر آن تاکید کرده و گفته که گرچه بانکها می توانند سودهای کمتر از سقف تعیین شده را توافق کنند، اما در نهایت این پیشنهاد با تایید بانک مرکزی به شورا خواهد رفت.

با این حال سیاست بانک مرکزی بر این است تا بتواند با ورود به بازار بین‌ بانکی و کاهش سود در این بخش که خود موجب ریزش هزینه‌های بانک‌ها خواهد شد، شرایطی برای کمتر شدن تمایل بانکی‌ها به دریافت سپرده‌های گران‌تر و جذب منابع بیشتر فراهم کند تا زمینه برای کاهش سود سپرده و البته تسهیلات ایجاد شود. این در حالی است که نرخ سود بین بانکی از ابتدای سال گذشته تاکنون از حدود 29 به 18 درصد کاهش یافته است.
اراک بورس
-
۲۰:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۶
اگه سود بانکی به زیر ده درصد هم برسد هیچ اتفاق خواصی برای بازار بورس واقتصاد ایران نمیافتد جز ضرر به قشرمتوسط به پایین که از طریق سرمایه اندکی که در بانکها گذاشته بودن تا هزینه های زندگیشان را تامین کنند ای کاش برای پواهای زیر صد میلیون تومان استثنا قائل میشدن .آقا باید با دنیا تعامل جدی پیدا کرد
یاحق
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۸:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۷
بسمه تعالی
دزدی از جیب مردم دیگه اجازه نمیخواد.....
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
دیدار سهامداران

دیدار سهامداران " فزرین " با یکدیگر در مجمع

مجمع عمومی شرکت زرین معدن آسیا در تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۲۴برگزار شد.
سود یک ریالی

سود یک ریالی "خفناور" در جیب سهامداران

مجمع عمومی شرکت مهندسی صنعتی روان فن آور در تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۲۴ برگزار شد.

"وثوق" در مجمع ۴۰ ریال تقسیم کرد

مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری وثوق امین در تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۲۸برگزار می‌شود.

" زقیام " در راه رسیدن به سرمایه

مجمع عمومی فوق العاده شرکت کشت و دام قیام اصفهان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۱۰ برگزار می‌شود.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: