تعداد بازدید : ۲۵۴۲
کد خبر : ۱۶۶۳۶۲
۰۵ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۷
اعضای هیأت تحقیق‌وتفحص مجلس نهم از بنیاد شهید، در فصل مربوط به بانک دی، پرونده‌هایی از دو زیرمجموعه این بانک یعنی «بیمه دی» و همچنین شرکت فرعی «دستاورد دی» را نیز تشریح کرده بودند. 

به گزارش شرق، همچنین در بخش دیگری از تخلفات این مجموعه، موضوع صرافی بانک دی مطرح شده که در آن نیز نکات تعجب‌آوری وجود دارد. ازجمله اینکه به گفته یکی از اعضای تیم تحقیق‌وتفحص، یکی از بزرگ‌ترین کلاهبرداری‌های تاریخ ایران در این مجموعه شکل می‌گیرد. اما به جز مورد عجیب مربوط به صرافی بانک دی که در آن با چند قرارداد مسئله‌دار و مشکوک، مبالغ هنگفتی از سرمایه‌های این مؤسسه که متعلق به خانواده شهداست، از سوی افراد خاصی به یغما رفته؛ یکی دیگر از موارد دور زدن قانون که در این تحقیق‌وتفحص به آن اشاره شده است، تهاتر بانک دی با بانک‌های گردشگری، مسکن و شهر است.


تهاترهایی که اعضای هیأت تحقیق‌وتفحص از آن با عنوان دورزدن بانکداری اسلامی یاد می‌کنند. تخلفات بانک دی البته فقط محدود به همین موارد نیست و علاوه بر آنچه در گزارش قبلی و این گزارش اشاره شده است، هیأت تحقیق‌وتفحص مجلس نهم از بنیاد شهید، تعداد زیادی از موارد تخلف و سوءاستفاده از اختیارات و سوءاستفاده‌های مالی را در این مجموعه کشف و گزارش کرده است. 
اما نکته مهم دیگری که وجود دارد، این است که بانک دی و مؤسسات زیر مجموعه آن، با همه حجم تخلفاتشان فقط بخشی از گزارش تحقیق‌وتفحص از بنیاد شهید را به خود اختصاص می‌دهند. اما بخش‌های دیگر بنیاد شهید مانند «سازمان مجتمع‌های فرهنگی- سیاحتی کوثر» و همچنین فصل مهم مربوط به «سازمان اقتصادی کوثر»، از بخش‌های دیگر این گزارش است که همچنان در انتظار قرائت در صحن مجلس و ارجاع به قوه قضائیه مانده است.

دامنه برخی تخلفات و ابهامات فعالیت زیرمجموعه‌های بنیاد شهید، تنها به موارد اقتصادی، ارزی و بانکی محدود نیست و به‌عنوان مثال در یکی از مواردی که در بخش تخلفات سازمان مجتمع‌های فرهنگی و سیاحتی کوثر، به آن اشاره شده است، ردپای شائبه‌های قاچاق حیوانات نیز به‌چشم می‌خورد. 

به گفته یکی از اعضای هیأت تحقیق‌وتفحص دراین‌باره در بازدیدی که از مجموعه اقامتی کردان کرج به عمل آمده، مشاهده شده در قسمت حیات وحش این مجموعه، حیوانات نادر و گران‌قیمتی نگهداری می‌شود که بعضا آمار آنها در جایی ثبت و ضبط نمی‌شود و اساسا سیستمی هم برای ممیزی آنها وجود ندارد و بنابه‌گفته مدیر مرکز کردان، بعضی از این حیوانات هدیه داده شده از سوی افراد خیر و علاقه‌مند به حیات وحش بوده و از نظر قیمتی بعضی از آنها را نمی‌توان قیمت‌گذاری کرد. 
این عضو هیأت تحقیق‌وتفحص می‌گوید: «به دلیل وجود شائبه قاچاق و خریدوفروش حیوانات باغ وحش با سازمان محیط زیست استان، راجع‌به نوع و تعداد حیوانات اهدایی به مجتمع ایثار کرج مکاتبه شد و استعلام به عمل آمد و هم‌زمان با این کار، آمار حیوانات اهدایی نیز از مجتمع ایثار درخواست شد که با مقایسه انجام شده درباره فهرست‌های ارسالی از سوی سازمان محیط زیست و مجتمع ایثار کرج، ٣٨ مورد مغایرت آماری آشکار گردید که با توجه به ارزش حیوانات مدنظر و مغایرت‌های موجود، شائبه قاچاق و فروش آنها را تقویت می‌سازد». 
همچنین درباره همین مجموعه (سازمان مجتمع‌های فرهنگی و سیاحتی کوثر) مواردی از تخلفات در واگذاری‌ها و معاملات مختلف نیز گزارش شده که در نمونه‌ای از آنها، واگذاری قسمتی از عملیات ساختمانی احداث پروژه هتل امام رضا(ع) مشهد، به ظاهر از طریق مناقصه عمومی عرضه شده است؛ اما در تحقیقات کمیته تحقیق‌وتفحص، مشخص شده که پس از دریافت پیشنهادها و بازگشایی پاکت‌ها، کمسیون معاملات سازمان، به دلایل غیرفنی و غیراصولی مناقصه را باطل اعلام و دستور تجدید مناقصه را صادر کرده و تجدید مناقصه در زمانی کمتر از هشت روز انجام و پس از بازگشایی پاکت‌های پیشنهادی مرحله دوم، شرکتی که در مناقصه اول، رتبه سوم را به دست آورده بوده، این‌بار با وجود ارائه رقم بالاتر، در مناقصه اول می‌شود. 
نکته درخور ‌تأملی که در این میان وجود دارد که یکی از اعضای هیأت تحقیق‌وتفحص روی آن تأکید دارد، این است که مدیرعامل این شرکت، با معاون اداری-مالی وقت سازمان، نسبت فامیلی سببی داشته است. این عضو هیأت تحقیق‌وتفحص، بار مالی این قسمت از عملیات ساختمانی پروژه مذکور را بیش از ٦٥٠میلیون تومان، می‌داند. 

او همچنین می‌گوید در نمونه‌ای دیگر در واگذاری بخشی از کارهای مربوط به تجهیز هتل هویزه، در انجام مناقصه‌هایی که به ظاهر جداگانه برگزار شده، تنها یک نفر برنده شده و در این مورد هم رد پایی از ارتباط فامیلی فرد برنده مناقصه با معاون اداری-مالی وقت سازمان، دیده می‌شود. این درحالی است که در گزارش تحقیق‌وتفحص، برآورد هزینه‌های بازسازی سه طبقه هتل هویزه بالغ بر ٢/٥ میلیارد تومان تعیین شده است.

 

ناشناس
-
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۵
هر دم از این باغ بری میرسد
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۹:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۵
مناقصه های با یک شرکت کننده و یک برنده
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
زنگ مجمع

زنگ مجمع "سکرما" به گوش می‌رسد

شرکت سیمان کرمان مجمع عمومی را در تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۲۴ برگزار می کند.
دعوت

دعوت "وصنا" از سهامداران برای حضور در مجمع

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سرمایه‌گذاری گروه صنایع بهشهر ایران در تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵ برگزار می شود.
افزایش سرمایه ۴۰ درصدی در مجمع

افزایش سرمایه ۴۰ درصدی در مجمع "دالبر"

شرکت داروسازی البرزدارو در تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳ مجمع عمومی برگزار کرد.

"سمازن" از تیرماه سال آینده سود می‌دهد

شرکت سیمان مازندران زمان پرداخت سود به سهامدارانش را تعیین کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: