تعداد بازدید : ۳۰۴۳
کد خبر : ۱۶۷۸۹۱
یخ معاملات مرغ منجمد در بورس چرا آب نمی شود؟
۱۲ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۵
کیوان فر-ارسالی
بیش از یک ماه از دستور وزیر کشاورزی نسبت به عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا می گذرد و براین اساس عرضه مرغ منجمد به عنوان یکی از این کالاهای اساسی در بورس آغاز شده است.

بیش از یک ماه از دستور وزیر کشاورزی نسبت به عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا می گذرد و براین اساس عرضه مرغ منجمد به عنوان یکی از این کالاهای اساسی در بورس آغاز شده است. به این ترتیب مرغ طی این مدت با قیمت پایه ۵۱۰۰ تومان از سوی شرکت پشتیبانی امور دام در بورس کالا عرضه می شود اما نکته اینجاست که این سازمان همزمان با عرضه مرغ منجمد در بورس کالا این محصول را در بازارهای پخش عمده مرغ نظیر بازار تره بار بهمن نیز عرضه می کند و نکته تامل برانگیزتر اینکه قیمت عرضه شده مرغ منجمد در بازار، پایین تر از نرخ این محصول در بورس است؛ به عبارت دیگر شرکت پشتیبانی امور دام به ظاهر دستور وزیر را اجرا کرده اما به گونه ای که عملا مرغ متقاضی در بورس نداشته باشد.

در همین رابطه خبرنگار بورس نيوز، در گزارشی میدانی به بازار میوه و تره بار بهمن در جنوب شهر تهران رفته است تا این موضوع را بررسی کند. یکی از عرضه کنندگان مرغ منجمد در تره باره بهمن در این باره می گوید: مرغ منجمد به صورت روزانه و با قیمت هر کیلوگرم ۴۸۰۰ تومان در بازار میوه و تره بار بهمن عرضه می شود.

وی افزود: در حال حاضر عرضه مرغ منجمد در این پایگاه با مشکلی مواجه نیست و مرغ منجمد به صورت روزانه توسط ماشین های سازمان پشتیبانی امور دام در بازار بهمن عرضه می شود.

وی اظهار داشت: غرفه داران مرغ منجمد را با قیمت ۵۱۰۰ تومان به خرده فروشان و همچنین به مردم می فروشند.

با این تفاسیر شرکت پشتیبانی امور دام همزمان با عرضه مرغ منجمد در بورس کالا با قیمت پایه ۵۱۰۰ تومان برای هر کیلوگرم، این کالا را با قیمت ۴۸۰۰ تومان به عرضه کنندگان عمده مرغ می فروشد و بنابراین معاملات مرغ منجمد در بورس کالا نمی تواند برای مصرف کنندگان این محصول جذاب باشد. به این ترتیب راهکار اصلی تشویق متقاضییان مرغ به بورس کالا براساس دستور و اعتقاد وزیر جهاد کشاورزی، پایین آوردن قیمت پایه مرغ منجمد در بورس کالاست.

حال سوال اين است كه با توجه به اين ساز و كار عرضه نامناسب و البته هدف دار شركت پشتيباني امور دام، چرا اصولا چنين سياست و عرضه نامناسب شركت پشتيباني در بورس كالا در كنار عرضه با شرايط جذاب تر و قيمت كمتر در بازار غيرشفاف خارج از بورس ادامه دارد و چرا مسوولان بورس كالا نسبت به تاييد اين عرضه هاي خارج از منطق شركت پشتيباني در بورس ادامه مي دهند؟


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.