تعداد بازدید : ۴۲۴۵
کد خبر : ۱۷۴۴۰۰
۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۱لزوم تفاهم سازمان بورس با فعالان بازار سرمایه

مسعود وطن خواه : 
عصراقتصاد: در حالی که معاملات بازار سهام مسیر دو ماهه اخیر را به آرامی طی می کند و رشد تدریجی خود را حفظ کرده است، اخبار رسیده حاکی از فعال شدن ستاد بورس و پی گیری طرح ها وبرنامه های جدید است که عمدتا در حوزه سیستم های اطلاعاتی ومعاملاتی متمرکز شده است .

نقل قول واظهاراتی که از مسئولان دولت در بورس می رسد، حاکی از تصمیماتی است که به نظر می رسد سازمان بورس به دنبال کاهش هزینه های ستادی ودرآمد زایی از محل تامین اطلاعات وامار است

گرچه اتخاذ چنین تصمیماتی  جزوظایف سازمان بورس به شمار می آید ودر چارچوب گردش کارهای قانونی ورعایت سلسله مراتب مربوطه مجاز به اتخاذ تصمیمات لازم وابلاغ واجرای آنهاست اما نباید فراموش کند که این سازمان متولی بازاری است که علم واطلاعات فعالان آن بازار مهمترین فضیلت وبرجستگی آن است وبهتر است سازمان در اتخاذ واجرایی کردن تصمیماتی که به فعالان بازار برمی گردد از دیدگاه ونظرات آنان نیز مطلع باشد وقبل از هر اقدامی توجیه وایجاد تفاهم با فعالان بازار را مد نظر قرار دهد در غیر این صورت این نگرانی وجود دارد مانند اواخر سال گذشته ناچار باشند برای ایجاد محیط متفاهم سرزده به جمع سهام داران حقیقی بپیوندد.

در چهارمین روز معاملات بورس تهران در این هفته شاخص کل توانست در آستانه کانال ۸۰ هزار واحدی قرار گیرد، همچنین شاخص آزاد شناور تا رقم ۸۷ هزار و ۷۳۶ واحدی بالا رفت.

به گزارش ایسنا، روز گذشته سه‌شنبه شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۱۱۵ واحد رشد کرد و به رقم ۷۹ هزار و ۹۴۲ واحدی رسید. همچنین شاخص کل هم‌وزن با ۵۱ واحد صعود در تراز ۱۷ هزار و ۶۲۳ واحدی قرار گرفت.

شاخص آزاد شناور نیز پس از ۴۳ واحد رشد تراز ۸۷ هزار و ۷۳۶ واحدی را تجربه کرد و شاخص بازار دوم با بیش از ۱۰۰۰ واحد رشد به نزدیکی کانال ۱۷۸ هزار واحدی رسید اما در عین حال شاخص بازار اول بیش از ۶۲ واحد افت کرد و تا رقم ۵۵ هزار و ۳۴۵ واحدی پایین آمد.

در معاملات روز گذشته نماد شرکت ارتباطات سیار ایران بیشترین نقش را در نوسانات صعودی دماسنج بازار داشت. پس از این نماد خدمات انفورماتیک و صنایع پتروشیمی خلیج فارس بیشترین نقش را در رشد شاخص داشتند. در طرف مقابل گروه مپنا، پارس‌خودرو و فولاد خراسان بیشترین تاثیر را در افت دماسنج بازار ایفا کردند.

روز گذشته در گروه خودرو نمادهایی همچون ایران‌خودرو، ایران‌خودرو دیزل، ریخته‌گری تراکتورسازی ایران و مهندسی صنعتی روان‌فن‌آور، از جمله نمادهایی بودند که در قیمت پایانی از خود رشد نشان دادند اما در طرف مقابل سایپا دیزل، پارس‌خودرو و موتورسازان تراکتورسازی ایران، افت در قیمت پایانی را تجربه کردند.

اما در گروه استخراج کانه‌های فلزی نمادهایی همچون معادن بافق، توسعه معادن روی ایران و باما توانستند بیش از ۴ درصد رشد داشته باشند و تعدادی از نمادهای این گروه بودند که کمتر از یک درصد در قیمت پایانی افت کردند.

گروه قندی‌هایی که طی روزهای گذشته توانسته بودند رشد یک دستی را تجربه کنند روز گذشته در تعدادی از نمادها شرایط کاهشی را تجربه کردند. هر چند که نمادهایی در گروه بودند که بیش از ۴ درصد رشد کنند.

ارزش معاملات بورس تهران روز گذشته به رقم ۲۲۸ میلیارد و ۶۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۲۵۵ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۷۴ هزار و ۴۱۹ نوبت داد و ستد بود.

تثبیت جایگاه آیفکس در ارتفاع 933 واحدی؛

معامله 2908 میلیارد ریال اوراق بهادار در بازارهای فرابورس ایران

نگاهی به صنایع فرابورسی نشان می‌دهد گروه‌های شیمیایی، استخراج زغالسنگ، اطلاعات و ارتباطات، حمل و نقل، فلزات اساسی و محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر در اغلب نمادها معاملاتی مثبت و رو به بالا را تجربه کردند.

معاملات فرابورس ایران روز سه‌شنبه در حالی به اتمام رسید که برای چندمین روز متوالی کماکان حجم و ارزش معاملات در ارقام بالایی قرار داشت و سبزپوشی آیفکس ادامه یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از فرابورس ایران، در معاملات روز جاری 12 اردیبهشت ماه فعالان بازار شاهد جابه‌جایی افزون بر 565 میلیون ورقه بهادار به ارزش 2 هزار و 908 میلیارد ریال در بازارهای فرابورس بودند که از این میزان بازارهای اول و دوم در مجموع 434 میلیون سهم به ارزش 678 میلیارد ریال را به خود اختصاص دادند.

نماد «ذوب» روز گذشته با معامله 55.7 میلیون سهم، بیشترین حجم معامله را به نام خود ثبت کرد و نماد «اپرداز» بالاترین ارزش معاملات را به میزان 60 میلیارد ریال تجربه کرد.

نماد شرکت ذوب‌آهن اصفهان ضمن آنکه حجم معاملات بالایی را شاهد بود، اولین نماد پربازدید نیز لقب گرفت و موجب بیشترین تاثیر منفی بر آیفکس به میزان بیش از یک واحد شد.

در نهایت شاخص کل فرابورس با رشد نزدیک به یک واحدی جایگاه خود ارتفاع 933 واحدی را افزایش داد و در نزدیکی پله 934 واحد ایستاد.

نمادهای «شراز»، «میدکو» و «زاگرس» سه نمادی بودند که تا سطح حداکثر یک واحد تاثیر مثبت بر این نماگر بازار داشتند.

نگاهی به صنایع فرابورسی نیز نشان می‌دهد گروه‌های شیمیایی، استخراج زغالسنگ، اطلاعات و ارتباطات، حمل و نقل، فلزات اساسی و محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر در اغلب نمادها معاملاتی مثبت و رو به بالا را تجربه کردند.

روز گذشته همچنین شاهد بازگشایی نماد معاملاتی شرکت پالایش نفت لاوان در جریان معاملات بازار بودیم، اگرچه پایان بازار نماد معاملاتی شرکت‌های تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا، توکا رنگ فولاد سپاهان، فارسیت اهواز و کی بی سی جهت برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام در روز شنبه مورخ 16/02/1396 متوقف شدند.

همچنین در تابلو ب بازار پایه سهامداران شاهد نقل و انتقال افزون بر 124 میلیون سهم به ارزش نزدیک به 205 میلیارد ریال بودند و به ترتیب نمادهای «خصدرا» و «لکما» در صدر این تابلو به لحاظ ثبت بیشترین ارزش و حجم معاملات ایستادند.

از طرفی خریداران و فروشندگان اوراق تسهیلات مسکن روز جاری حدود 40 میلیارد ریال اوراق تسه را معامله کردند. اوراق تسه فروردین 96 با معامله 18 هزار ورقه بیشترین حجم معامله را در این تابلو تجربه کرد. همچنین قیمت این اوراق در بازه 621 تا 738 هزار ریال دادوستد شد.

در بازار اوراق با درآمد ثابت نیز، اوراق مشارکت گلگهر 3 با معامله حدود 829 میلیارد ریال در صدر این بازار قرار گرفت.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: