تعداد بازدید : ۱۵۳۵
کد خبر : ۱۷۷۹۴۶
تحقیق و مطالعات بورس نیوز با نگاهی به صورت های مالی ۹۶ بررسی کرد:
۱۲ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۱
شرکت پتروشیمی جم در سال گذشته مبلغ 2 هزار و 557 میلیارد سود سرمایه گذاری در سهام شرکت های پلی پروپیلن جم و پتروشیمیران در بخش درآمدهای عملیاتی شناسایی نموده است.
به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، شرکت پتروشیمی جم در سال مالی منتهی به 29 اسفند 1396 ، مبلغ 18 هزار و 48 میلیارد ریال سود خالص با 9 درصد رشد نسبت به سال قبل از آن محقق نموده است در جدول زیر اقلام کلیدی مالی شرکت ارائه گردیده است.سود خالص شرکت در مقایسه با سال قبل از آن، تنها 9 درصد رشد را نشان می دهد. انتظار افزایش بیشتر سودآوری شرکت با توجه به رشد قیمت های جهانی محصولات پتروشیمی و همچنین نرخ تسعیر ارز در سال گذشته وجود داشت، لیکن سود شرکت رشد اندکی داشته است و یکی از دلایل این موضوع به شناسایی هزینه 4 هزار و 155 میلیارد ریال مطالبات مشکوک الوصول سنواتی در سرفصل سایر درآمدهای عملیاتی بوده است.

این هزینه بابت مطالبات سنواتی از شرکت های پارس سبا و unicorn به ترتیب به مبالغ 3 هزار و 778 و 376 میلیارد ریال می باشد. لازم به ذکر است که در سال های اخیر بیش از 40 درصد محصولات شرکت به صورت صادراتی به فروش رسیده است. با توجه به احتمال تحریم صنعت پتروشیمی در ماه های آینده توسط دولت آمریکا، یکی از ریسک های اصلی شرکت در آینده نزدیک مربوط به توانایی ادامه روند فعلی فروش صادراتی و همچنین بازگشت ارزهای صادراتی به کشور با توجه به محدودیت های بانکی ناشی از تحریم ها خواهد بود.

شرکت در سال گذشته با توجه به معافیت مالیاتی ناشی از ماده 132 قانون مالیات های مستقیم، هزینه ای به عنوان مالیات بر درآمد شناسایی نکرده اما نکته قابل ذکر در خصوص مالیات، اتمام معافیت مالیاتی شرکت در تاریخ 25 فروردین ماه سال جاری می باشد و به این ترتیب، سود قبل از کسر مالیات ناشی از فروش های داخلی شرکت در سال جاری مشمول مالیات خواهد شد.

محصولات اصلی شرکت شامل اتیلن، پروپیلن، پلی اتیلن سنگین، پلی اتیلن سبک و همچنین بوتادین می باشد. محصولات اتیلن و پروپیلن عمدتا در بازارهای داخلی عرضه می گردد. مشتریان اصلی محصول اتیلن شرکت به عنوان یکی از محصولات اصلی و با حاشیه سود بالای شرکت، پتروشیمی مهر، پتروشیمی امیرکبیر و سایر مجتمع های پتروشیمی مصرف کننده اتیلن به عنوان ماده اولیه می باشند. قیمت گذاری محصولات ارائه شده به سایر مجتمع های پتروشیمی بر اساس نرخ فوب خلیج فارس و با5 درصد تخفیف و با نرخ 38.000 ریالی می باشد.

محصولات پلی اتیلن سنگین، سبک و بوتادین نیز با نسبت بالایی به صورت صادراتی به فروش می رسند. بازارهای شرق آسیا مقصد اصلی محصولات صادراتی شرکت پتروشیمی جم می باشد. نرخ تسعیر ارز صادراتی بر اساس سیاست های فعلی دولت به صورت تسعیر 80 درصد از درآمدهای صادراتی با نرخ ارز دولتی 42.0000 ریالی و تسعیر 20 درصد از درآمدهای صادراتی با نرخ ارز آزاد (توافقی )، می باشد.

مواد اولیه مصرفی شرکت که عمدتا اتان و خوراک مایع (برش های سبک و سنگین دریافتی از سایر مجتمع های پتروشیمی ) می باشند، سهم 75 درصدی در ترکیب هزینه های تولید شرکت دارند. نرخ اتان مصرفی بر اساس نرخ های اعلامی وزارت نفت و نرخ خوراک مایع بر اساس نرخ های فوب خلیج فارس با لحاظ 5 درصد تخفیف ، محاسبه می شود.

نرخ تسعیر خوراک دریافتی شرکت با توجه به مصوبه ماه گذشته شرکت، 38.000 ریال به ازای هر دلار است. سایر هزینه های تولید اصلی شرکت در سال گذشته ، هزینه های پرسنلی، یوتیلیتی مصرفی و استهلاک می باشد. در جدول زیر هزینه های تولید اصلی شرکت در سال گذشته ارائه گردیده است.


شرکت پتروشیمی جم در سال گذشته مبلغ 2 هزار و 557 میلیارد سود سرمایه گذاری در سهام شرکت های پلی پروپیلن جم و پتروشیمیران در بخش درآمدهای عملیاتی شناسایی نموده است. شرکت پلی پروپیلن جم با ظرفیت تولید 300.000 تن پلی پروپیلن، ماده اولیه مصرفی خود را که پروپیلن می باشد از شرکت پتروشیمی جم دریافت می نماید و به محصول پلی پروپیلن می نماید.

شرکت پتروشیمیران نیز مالکیت بخشی از شرکت پلی پروپیلن جم را در اختیار دارد و در واقع اینگونه می توان بیان نمود که سود حاصل از سرمایه گذاری شرکت پتروشیمی جم به صورت 100 درصد از محل سود دریافتی از شرکت پلی پروپیلن جم می باشد. شرکت پتروشیمی جم به صورت مستقیم و غیرمستقیم، بیش از 60 درصد از مالکیت سهام شرکت پلی پروپیلن جم را در اختیار دارد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.