تعداد بازدید : ۱۰۸۹
کد خبر : ۱۷۸۰۶۹
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز مطرح کرد؛
۱۹ تير ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۴
کارشناس بازار سرمایه گفت: عدم تطبیق استانداردها باعرضه برخی کالاها در بورس باعث نابودی ارزش ذاتی و محاسباتی برخی کالاها همچون ارز و مسکن می‌شود.
فرشید اردبیلیون جهانی، مدیرعامل کارگزاری جهان سهم در گفت‌وگو با بورس‌نیوز با ارزیابی بورسی شدن ارز و مسکن اظهار کرد: ماهیت ورود کالاهای جدید به بورس بر اساس اقبال مردم و نقد شوندگی اوراق برای استفاده بهتر عموم مردم و سرمایه‌گذاران در محیط‌های سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: بنابراین ورود کالا برای عرضه در بورس تنها به دلیل کشف قیمت واقعی بوده و با انتشار اوراق مشتقات آن کالا که بیشتر جنبه کاهش ریسک‌پذیری در بازار بوده و متقاضیان می‌توانند با خرید این اوراق خود را در برابر ریسک‌های موجود بیمه کنند.

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به چرایی عدم ورود برخی کالاها به بورس تأکید کرد: در برخی مواقع از سوی برخی مسئولین، خبر از ورود کالایی به بورس به گوش می‌خورد اما پس از مدت‌زمانی این ورود کالا به بورس منتهی به بن‌بست می‌شود که دلیل آن عدم تطبیق استانداردهای بورس باعرضه چنین کالاهایی بوده زیرا ورود کالا به بورس باید برای خریدوفروش عموم مردم کارایی داشته باشد.

اردبیلیون جهانی افزود: استانداردهای خاص بورس برای ارائه یک کالا باید به‌گونه‌ای تعریف شود که سهم بتواند دارای ارزش ذاتی و محاسباتی باشد که این موضوع شامل کالاهایی همچون ارز و مسکن نیز می‌شود بنابراین اگر کالاهایی از این نظیر مشمول ارزش‌‌گذاری نشوند آینده آن‌ها قطعاً به فراموشی آن کالا از سوی سهامداران بورس ختم خواهد شد.

این کارشناس بورس تصریح کرد: فایده این نوع معامله تنها در جهت صرفه‎جویی پولی نیست بلکه در جهت هدایت معاملات به سمت معاملات با دفعات زیاد است و این موضوع علاوه بر اینکه به نفع بازار سرمایه است به افزایش خریدوفروش و درنتیجه افزایش حجم نقدینگی در این بازار منجر خواهد شد.

وی در خصوص بورس مجازی مسکن نیز گفت: در همه جای دنیا هر اوراقی می‌تواند تعریف شود ولی اوراق باید به‌گونه‌ای باشد که بتوان با یک فرمول ریاضی قیمت آن را محاسبه کرد و این در حالی است که قیمت مسکن نمی‌تواند با این روش موردسنجش قرار گیرد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: