کد خبر : ۱۷۸۲۷۷
مدیرعامل بورس انرژی خبر داد:
۳۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۴
بی توجهی وزارت نیرو به تکالیف قانونی خود برای توسعه بازار برق در بورس انرژی موجب شد که بجای بهره وری شاهد قطعی های مکرر برق در سطح کشور باشیم.
به گزارش بورس نیوز، در این زمینه سیدعلی حسینی مدیرعامل بورس انرژی،گفت: دولت از سرمایه‌گذاری مستقیم در ساخت نیروگاه‌های جدید  به طور کل منع شده و تنها راه باقی مانده در این مسیر، کمک و حمایت از بخش خصوصی است و باید از آنها خواست تا در ساخت نیروگاه‌های جدید سرمایه‌گذاری کنند.

وی از تمرکز بورس انرژی بر روی پذیرش فرآورده‌های نفتی به ویژه پالایشگاهی به عنوان هدف اصلی در دوره جدید خبر داد و گفت: با توجه به محدودیت‌ تحریمی و ارزی، امسال در مسیر توسعه‌ بورس انرژی، پذیرش فرآورده‌های نفتی با تمرکز بر فراورده‌های پالایشگاهی مورد تاکید است.
وی ادامه داد: این اقدام اکنون با پذیرش همه فرآورده‌های پالایشگاه‌های آبادان، ستاره خلیج فارس و دو فرآورده جدید پالاشگاه اراک شروع شده که در نهایت به افزایش تعداد پذیرش، رشد حجم عرضه و تقویت تعداد معاملات منتهی خواهد شد.

حسینی با بیان اینکه برخی کشورها سعی می‌کنند، قبل از هر اقدامی با برنامه‌ریزی و تدابیر مناسب به سراغ حل مسائل کلیدی بروند اما ما در بزنگاه تاریخی و زمان خاص به دنبال حل مسئله می‌رویم،گفت: اکنون در بزنگاهی هستیم که راه اندازی بورس نفت یک واقعیت باید انجام شود و همان طور که ملی شدن صنعت نفت و بومی شدن آن در کشور به واقعیت پیوسته، تقویت بازار متشکل انرژی در کشور توسط نیروهای بومی و ساختار داخلی نیز باید به واقعیت بپیوندد.

وی خاطرنشان کرد: طی یکسال اخیر بورس دبی Dubai Mercantile Exchange Limited (DME) در منطقه خاورمیانه میزبان عرضه نفت خام بصره عراق از طریق شرکت بازرگانی سومو بوده است همچنین به تازگی آرامکو عربستان اعلام کرده که قیمت‌های معاملاتی بورس دبی را به عنوان مظنه‌های رقابتی در بورس آسیا انتخاب می‌کند.

مدیرعامل بورس انرژی با بیان اینکه بخشی از زیر ساخت‌های بورس نفت مربوط به بازار سرمایه است،گفت: به نظر می‌رسد امروزه این زیر ساخت‌ها در بازار سرمایه فراهم شده است و در حال حاضر تکنولوژی عرضه اولیه سهام شرکت‌های مختلف موجود است و در بورس انرژی نیز این ظرفیت وجود دارد.

حسینی ضمن اشاره به پیشرو بودن بورس انرژی در تأمین مالی صنعت برق از فراهم شدن امکان انتشار گواهی ظرفیت برای نیروگاه‌های برق کشور از طریق بورس انرژی خبر داد و گفت: به لحاظ ظرفیت سازی، ابزار گواهی ظرفیت با هدف تامین مالی صنعت برق طراحی و به لحاظ دستور العمل‌های اجرایی، مجوزها و مصوبات شورای عالی بورس و سازمان بورس را دریافت کرده است.
وی ادامه داد: وقتی بر روی ورود فعالان صنعت برق به بازار و تأمین منابع و نقدینگی برای گردش معاملات در بورس یا ارتباط با مصرف کنندگان به طور مستقیم مضیقه ایجاد می‌شود، به طور حتم بر روی تأمین مالی آنها نیز تأثیر گذار است.

وی تاکید کرد: اگر در چند سال گذشته وزارت نیرو تکالیف قانونی خود برای توسعه بازار برق در بورس انرژی، تقویت ورود بخش خصوصی به بازار و امکان تأمین مالی برای ساخت نیروگاه ها از طریق بازار سرمایه را جدی‌تر می‌گرفت، به طور حتم این روزها بحث‌های پیرامون قطعی برق وجود نداشت.

وی با بیان اینکه هم اکنون گواهی ظرفیت ماهشهر، اولین نیروگاه برق دولتی در بورس انرژی پذیرش شده است،گفت: اما میزان انتشار گواهی باید از سوی متقاضی اعلام شود.این نیروگاه دولتی از مجموعه شرکت‌های متعلق به هلدینگ مادر تخصصی برق حرارتی است که علاقه‌مندی بسیاری برای ورود به بورس انرژی دارد.

حسینی ادامه داد: اگر در گذشته از سازوکارهای بازار برای تعیین قیمت، فعال کردن بخش خصوصی و صادرات برق حمایت می‌شد، به طور حتم مشکلات امروز در حوزه برق وجود نداشت.

مدیرعامل بورس انرژی با تاکید بر تداوم توسعه و پیشرفت بورس انرژی، به معاملات روزانه 60 میلیارد تومانی در این بازار و گرایش بخش‌های دولتی به سمت این بازار سخن گفت و افزود: پالایشگاه آبادان یک واحد دولتی است، اما با استراتژی که تبیین شده به دنبال عرضه کالا در بورس انرژی است.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"فملی" در مجمع به افزایش سرمایه رسید

مجمع عمومی فوق العاده شرکت ملی صنایع مس ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۰۲ برگزار شد.
حقیقی های

حقیقی های "سپید" تا پایان سال فرصت دارند

شرکت سپید ماکیان از برنامه پرداخت سود به سهامدارانش خبر داد.
مجمع

مجمع "وصندوق" برگزار شد

مجمع عمومی فوق العاده شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۰۱ برگزار شد.
دورهمی

دورهمی "غپینو" با محور افزایش سرمایه

مجمع عمومی فوق العاده شرکت صنعتی مینو در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۱۴ برگزار می‌شود.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
محمود گودرزی کلیددار بورس تهران شد
با مصوبه هیات مدیره بورس، دکتر محمود گودرزی به عنوان مدیرعامل و سکاندار جدید بورس تهران برگزیده شد.