تعداد بازدید : ۸۲۸
کد خبر : ۱۷۸۳۵۶
بورس نیوز در گفت‌وگو با کارشناس بورس کالا بررسی کرد:
۰۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۴
یک کارشناس بازار سرمایه گفت: با دست‌کاری قیمت‌ها تعادل عرضه و تقاضا از بین رفته و می‌توان گفت فولاد مبارکه محصولات خود را باقیمتی پایین‌تر از ارزش ذاتی صادراتی در بورس کالا عرضه می‌کند که فقط فرصت رانت را برای عده‌ای فراهم می‌کند.

به گزارش بورس نیوز، قیمت پایه ورق گرم HB فولاد مبارکه در بورس کالا در حالی دیروز به قیمت هر کیلو گرم 2477 تومان تعیین شد که با توجه به حذف دامنه نوسان به سبب فشار تقاضای ورق گرم، این محصول در قیمت‌های 3299 تومانی نیزتقاضا داشت.

پس‌ازاین رشد قیمت، اعلام شد معاملات ورق گرم B شرکت فولاد مبارکه توسط کمیته بازار بورس کالای ایران تائید نشده است.

برخی از کارشناسان معتقدند ، اگر رشد قیمت بر اساس عرضه و تقاضای بازار ایجادشده بود، ابطال معاملات منطقی نبود از اینرو به نظر می‌رسد ابطال معاملات باهدف ممانعت از افزایش قیمت سایر محصولات فولادی صورت گرفته است.

حسین کرمی، معامله‌گر و کارشناس بورس کالا در گفت‌وگو با بورس نیوز پیرامون روند قیمت محصولات فولاد مبارکه در بورس کالا بیان کرد: باوجودآنکه معامله انواع ورق‌های فولادی در بورس کالا مشمول دامنه نوسان است، اما ورق گرم HB مبارکه به علت اختلاف فاحش قیمت ورق B در بورس کالا با بازار آزاد، مشمول دامنه نوسان نیست.

وی ادامه داد: در معاملات دیروز قیمت پایه هر کیلو گرم ورق گرم Bمعادل2477 تومان و بالاترین قیمت پیشنهادی معادل با 3299 تومان بود که البته نسبت به قیمت پایه رشد 33 درصدی داشت.

کرمی اضافه کرد: همین میزان رشد از دید مسئولان بورس کالا قابل‌توجه بوده که نهایتاً کمیته بازار تصمیم بر ابطال معاملات محصول فوق گرفت ؛ بااین‌حال حجم تقاضا برای این محصول نیز 2.2 برابر بیش از عرضه بود.
این کارشناس بورس کالا افزود: باوجود ثبات اقتصادی بیشتر در سال 96، تقاضا از عرضه کمتر بوده و میانگین قیمت پایه ورق گرم در تیرماه 96 حدود 1950 تومان بود که عمدتاً معاملات در آن زمان روی قیمت پایه انجام می‌شد. مازاد تولید نیز از سوی شرکت فولاد مبارکه روانه بازارهای صادراتی می‌شد.

وی تصریح کرد: چطور ممکن است تقاضای ورق گرم B در کشور رشد کرده باشد، حال آنکه رونقی در حجم تولید و فروش خریداران این محصول در بورس کالا مشاهده نمی‌شود؛ با این وضعیت به نظر می‌رسد بخشی از این تقاضا کاذب بوده و بررسی معاملات خریداران از سوی مسئولان ضروری است.

کرمی در پایان خاطرنشان کرد: ماهیت بورس کالا، کشف قیمت بر اساس عرضه و تقاضای بازار است. با دست‌کاری قیمت‌ها این تعادل از بین رفته و می‌توان گفت فولاد مبارکه محصولات خود را باقیمتی پایین‌تر از ارزش ذاتی صادراتی در بورس کالا عرضه می‌کند که این کار نه ‌تنها فایده‌ای برای فولاد مبارکه به‌عنوان تولیدکننده عمده ورق گرم ندارد، بلکه فقط فرصت رانت برای عده‌ای فراهم می‌کند و بسیاری از مصرف‌کنندگان نهایی ناچار به تأمین ورق موردنیاز خود از بازار آزاد و باقیمتی بالاتر هستند.

اگر قرار بود نرخ دلار در تعیین قیمت ورق گرم ، نرخ بازار ثانویه باشد، احتمالاً قیمت پایه ورق گرم B در بورس کالا طی دیروز باید بسیار بیش از نرخ فعلی تعیین می‌شد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: