تعداد بازدید : ۱۰۳۱
کد خبر : ۱۷۹۱۱۳
مدیرعامل کارگزاری بانک انصار در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تأکید کرد:
۳۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۶
کارشناس صنعت بانکداری گفت: با افزایش نرخ ارز، موجی مثبت در بازارهای مختلف آغاز شد که به بازار سرمایه تسری یافت و طی ماه‌های اخیر رشد چند 10هزار واحدی شاخص‌ها را تجربه شد اما در این میان برخی معتقدند بازار سرمایه هنوز به‌اندازه رشد نرخ ارز رشد نکرده است.
محسن محمود زاده مدیرعامل کارگزاری بانک انصار در گفت‌وگو با بورس نیوز، در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد:  ارزش فعلی بورس تهران حدود 513 هزار میلیارد تومان، ارزش بازار فرابورس ۸3 هزار میلیارد تومان و مجموع ارزش بورس و فرابورس، 596 هزار میلیارد تومان است.

نتیجه تصویری برای بانک انصار

وی افزود: میانگین ارزش بازار بورس و فرابورس در سال گذشته ، 100 میلیارد دلار و در سال 88 معادل 120 میلیارد دلار بوده و این در حالی است که ارزش ارزی این دو بازار در حال حاضر با فرض دلار 8 هزارتومانی ، حدود 75 میلیارد دلار است.

مدیرعامل کارگزاری بانک انصار ادامه داد: بدین ترتیب می‌توان گفت بازار سرمایه بر مبنای دلار 6 هزارتومانی ارزش‌گذاری شده و هنوز اثر دلار 8 هزارتومانی در این بازار نمایان نشده بنابراین بازار سرمایه پتانسیل بالایی جهت رشد داشته و هر خبر یا اتفاق مثبتی می‌تواند زمینه رشد بازار را فراهم کند.

محمود زاده در ادامه با اشاره به ارزش بسیار ناچیز سهم‌های کشور نسبت به بورس‌های جهانی عنوان کرد: بازار سرمایه ایران در مقایسه با دیگر بازارهای جهانی وسعت کوچک‌تری داشته و قیمت‌ سهم‌ها ناچیز است به‌عنوان‌مثال، در بورس‌های جهانی کمتر می‌توان سهمی باقیمت کمتر از 10 دلار یافت؛ درحالی‌که در بازار ما تقریباً سهمی باقیمت بالاتر از 50 سنت وجود ندارد، ارزش کل دارایی‌های شرکت جنرال الکتریک آمریکا بالغ‌بر 654 میلیارد دلار بوده که 8.7 برابر بیش از ارزش کل بازار ما است.

این کارشناس بازار سرمایه تأکید کرد: برای رشد بازار سرمایه، تقویت خصوصی‌سازی و ورود شرکت‌های جدید به بازار و نیز تقویت فرهنگ سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه ضروری است.

وی افزود: یکی از دلایل ارزان بودن قیمت سهام در کشور ما، نسبت P بر E پایین بوده که البته ارتباط مستقیم با نرخ سود بانکی دارد، در شرایطی که نرخ سود بانکی در ایران حدود 20 درصد است، طبیعی است که پی بر ای بازار هم حدود 5 باشد؛ درحالی‌که نرخ سود بانکی در کشورهای توسعه‌یافته بسیار کمتر بوده و P بر E های حدود 40 در آن بازارها منطقی است. علاوه بر این، در بورس‌های بزرگ، تقسیم سود حداکثری رواج نداشته و سهامداران از نوسان قیمت سهم منتفع می‌شوند، نه دریافت سود تقسیمی؛ بنابراین نقدینگی از شرکت‌ها خارج نشده و سود شرکت‌ها صرف توسعه آن‌ها می‌شود.

مدیرعامل کارگزاری بانک انصار در پیش‌بینی وضعیت آتی بازار سرمایه گفت : چشم‌انداز بازار سرمایه در بلندمدت مثبت بوده و انتظار رشد بازار راداریم؛ قطعاً فرازوفرودهایی وجود خواهد داشت، اما به اعتقاد بنده افت احتمالی بازار پایدار نبوده و بازار در بلندمدت رشد خواهد کرد.

وی اضافه کرد: شرکت‌های صادرات محور در رشد بازار نقش مؤثرتری داشته و گزینه‌های مناسب‌تری برای سرمایه‌گذاری خواهند بود.

این کارشناس بازار سرمایه در خاتمه در مورد اثر تغییر احتمالی نرخ سود بانکی بر حجم نقدینگی بازار سرمایه عنوان کرد: به نظر می‌رسد تغییر نرخ سود بانکی اثر بااهمیتی بر نقدینگی بازار سرمایه نخواهد داشت؛ چراکه هر بازار، مشتری خاص خود را خواهد داشت و این‌طور نیست که به‌محض کاهش نرخ سود بانکی سپرده‌ها به سمت بازار سرمایه تغییر مسیر دهند یا بالعکس. کما اینکه در حال حاضر، اوراق بازدهی تقریباً 30 درصدی دارند و شاهد خروج سپرده‌ها از بانک و ورود پول به بازار اوراق نشده‌ایم.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: