تعداد بازدید : ۱۱۳۵
کد خبر : ۱۷۹۱۶۹
مدیرعامل شرکت کارگزاری جهان‌سهم در گفت‌وگو با بورس‌نیوز؛
۰۲ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۴
کارشناس بازار سرمایه،گفت: در وضعیت فعلی اقتصاد صنایع ارزآور مانند فلزی‌ها، معدنی‌ها، پتروشیمی‌ها و دارویی‌ها وغذایی ها می‌توانند از طریق افزایش میزان صادرات سود زیادی کسب کنند.
به گزارش بورس نیوز، برنامه خصوصی‌سازی در دهه‌های اخیر توسط بسیاری از کشورهای درحال‌توسعه و توسعه‌یافته به‌عنوان یکی از اجزای برنامه اصلاحات ساختاری اجراشده که هدف از اجرای آن افزایش کارایی بنگاه‌ها است از طرفی دیگر با اجرای سیاست‌های خصوصی‌سازی به‌طورمعمول زمینه برای کاهش هزینه‌های دولت فراهم می‌شود که به تبع آن تورم کاهش‌یافته و زمینه برای افزایش سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی ایجاد نیز فراهم می‌شود اما خصوصی‌سازی در ایران به دلیل گستردگی دولت با شکست مواجه شد.

در این زمینه فرشید اردبیلیون جهانی مدیرعامل کارگزاری جهان سهم به خبرنگار بورس نیوز،گفت: در دیگر کشورها خصوصی‌سازی طی دو مرحله انجام می‌شود یعنی در مرحله اول شرکت‌ها از دولتی به  سهامی عام تبدیل می‌شوند که در آن صورت نظارت برآن ها افزایش می‌یابد و در مرحله دوم شرکت‌ها خصوصی می‌شوند.

وی در تشریح وضعیت خصوصی‌سازی در ایران، گفت:تاکنون فقط شرکت‌ها به سهامی عام تبدیل‌شده‌اند و تعداد محدودی از شرکت‌ها نیز به‌طور کامل خصوصی‌سازی شده‌اند و افراد حقیقی و حقوقی سهامداران ها هستند اما مدیران آن‌ها از بدنه دولت انتخاب می‌شوند لذا می‌توان گفت این شرکت‌ها فقط سهامی عام شده‌اند.

اردبیلیون ادامه داد: در صورت تداوم این روند شرکت‌ها متحمل ضرر و زیان سنگینی می‌شوند.

این کارشناس بازار سرمایه، در خصوص وضعیت فعلی بازار سرمایه نیز،گفت: درحال‌توسعه حاضر صنایع پالایشگاهی از سودآورترین صنایع هستند اما به دلیل افزایش نرخ دلار ارزش دارایی‌های آن‌ها نیز کاهش‌یافته است.

مدیرعامل شرکت کارگزاری جهان‌سهم بابیان اینکه پالایشگاه‌ها باید محصولات خود را به قیمت دولتی به دیگر شرکت‌ها بفروشند،گفت:یعنی اگرپالایشگاهی خوراک یک شرکت پتروشیمی را تأمین می‌کند این شرکت باید سود را تقسیم کند درحالی‌که بخش اصلی آن باید وارد پالایشگاه شود.

وی ادامه داد: دلیل این امر پرداخت سوبسید به پتروشیمی‌ها است اما پالایشگاه‌ها باید به‌مرور زمان ضررهای خود را جبران کنند.

اردبیلیون با تأکید بااینکه در وضعیت فعلی اقتصاد صنایع ارزآور می‌توانند سود زیادی کسب کنند، گفت: با توجه به افزایش نرخ دلار صنایعی مانند فلزی‌ها، معدنی‌ها، پتروشیمی‌ها و دارویی‌ها و غذایی‌ها می‌توانند میزان صادرات را افزایش داده و بازارهای ازدست‌رفته خود را به دست آوردند.

وی با اشاره به  اینکه قیمت‌گذاری محصولات شرکت‌های صادراتی  بر اساس دلار و نرخ بهره دلار انجام می‌شود،افزود: به دلیل تفاوت نرخ ارز و ریال شرکت‌های صادرات محور نسبت به دیگر شرکت‌ها سود خالص بیشتری دریافت می‌کنند.

مدیرعامل شرکت کارگزاری جهان‌سهم در پاسخ به این سؤال که در این شرایط صندوق‌های سرمایه‌گذاری و تأمین مالی چه وظیفه‌ای برای نجات صنایع بر عهده دارند، گفت: شرکت‌ها هم مانند اشخاص حقیقی عمر دارند و در هنگام افول یا مرگ می‌توانند ادغام و یا تعطیل شوند و الزامی برای کمک کردن به آن‌ها وجود ندارد اما صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند کمک‌های زیادی به شرکت‌های در حال رشد کنند.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: