تعداد بازدید : ۹۱۲
کد خبر : ۱۷۹۲۲۰
رئیس هیات مدیره کانون کارگزاران در گفت‌وگو با بورس‌نیوز مطرح کرد؛
۰۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۶
کارشناس بازار سرمایه گفت: در برهه فعلی ضرورت دارد تا دولت در جهت حمایت از پیشبرد طرح‌های توسعه‌ای شرکت‌های پتروشیمی گام بردارد.
حمیدرضا مهرآور، مدیر کارگزاری بانک سامان در گفت‌وگو با بورس‌نیوز درباره عرضه نرخ خوراک پتروشیمی‌ها با دلار 3800 تومان اظهار کرد: فرصت حال حاضر در جهت اجازه به شرکت های پتروشمی برای عرضه محصولات خود در بازار ثانویه بسیار مغتنم شمارده می‌شود و ضرورت دارد تا به مجامع نیز دستور داده شود تا از تقسیم سودها جلوگیری کنند.

رئیس هیات مدیره کانون کارگزاران در ادامه گفت: اگر نرخ خوراک با قیمت بالا به پتروشیمی‌ها به‌فروش برسد و نرخ فروش آن‌ها نیز افزایش یابد، اتفاق خاصی روی سودآوری این شرکت‌ها رخ نخواهد داد و این سودها در شرکت برای افزایش ظرفیت و توسعه آن‌ها در درازمدت هم به نفع سهامدار و هم به نفع پیشرفت کشور خواهد بود.

مهرآور بابیان اینکه هرچقدر این فاصله بیشتر باشد طبیعتاً به نفع شرکت خواهد بود افزود: اگر نرخ خوراک را 3800 در نظر گرفته شود اما نرخ فروش را بالا ببریم و درعین‌حال نظارت و کنترل کامل وجود داشته باشد و این سود به‌دقت محاسبه شود و مانع از تقسیم این سود شود این موضوع به نفع سهامدار و بازار سرمایه است.

وی افزود: بدین منظور و برای اینکه در این زمینه شبهه ایجاد نشود باید این حاشیه سود قابل‌قبول بوده و میزان ارزی که بابت نرخ خوراک تخصیص داده می‌شود با نرخ بازار ثانویه قابل‌توجه باشد.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: از مسائل نگران‌کننده دیگر این است که مثل سنوات گذشته نرخ خوراک دستاویزی برای عده‌ای شود که بازار را از حالت قابل پیش‌بینی بودن خارج کند.

وی در ادامه گفت: اگر یک‌شبه اعلام کنیم که نرخ خوراک را بالابرده‌ایم بازار را از حالت پیش‌بینی بودن خارج کرده‌ و این آفت بازار سرمایه است و نیاز بوده تا قبل از هر کاری از نظرات کارشناسی در این راستا استفاده شود و  این نرخ به‌اندازه معقول و مناسب به بازار اعلام و حداقل برای یک مدت زمان مشخص قابل تغییر نباشد.

مهرآور افزود: در این راستا دولتمردان باید از یک سود کوتاه مدت چشم‌پوشی کرده و اجازه دهند این شرکت‌ها سودآوری داشته باشند و در این زمینه لازم است تقسیم‌کننده و مابه‌التفاوتی که قابل‌شناسایی است صرف بازسازی همان صنعت و همان کارخانه شود.

رئیس هیات مدیره کانون کارگزاران در پایان گفت: این موضوع هم در درازمدت و هم در کوتاه مدت آثار و برکات زیادی خواهد داشت ولی اگر بخواهیم نرخ فروش را به بازار ثانویه بسپاریم و نرخ خوراک را نیز در همان بازار کار کنیم یک آفت بزرگ به صنعت وارد کرده ایم که که شاید در کوتاه مدت به نفع دولت و شرکت ها باشد اما در بلند مدت اثر نامطلوبی خواهد داشت.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: