تعداد بازدید : ۸۰۸
کد خبر : ۱۷۹۸۱۳
۲۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۴
کارشناس بورس‌کالا گفت: شرکت‌های پتروشیمی به سهل‌الوصول‌ترین بخش درآمد غیرعملیاتی یعنی تسعیر ارز حاصل از فروش محصولات به قیمت بازار اکتفا کرده‌اند و لذا کاهش این بخش از درآمد غیرعملیاتی، این شرکت‌ها را با مشکل مواجه می‌کند اما با حذف قیمت‌گذاری دستوری به‌مرورزمان منافع سهامداران تأمین می‌شود.

به گزارش بورس‌نیوز، شاپورمحمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با ارسال نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهور دو راهکار خروج کالاهای پذیرفته‌شده در بورس از نظام قیمت‌گذاری ستاد تنظیم بازار یا دستور خروج کالاهای مشمول قیمت‌گذاری از سازوکار عرضه در بورس کالا را برای رفع مشکلات قیمت‌گذاری کالاها پیشنهاد کرد همچنین در این نامه قیدشده که در صورت عدم پذیرش این دو راهکار هیات‌های پذیرش بورس کالایی می‌توانند به‌تدریج کالاهای مشمول قیمت‌گذاری را لغو پذیرش کنند اما کارشناسان معتقدند در صورت موافقت با مفاد این نامه و اجرای آن نوعی آشفتگی در بورس کالا ایجاد خواهد شد زیرا چند روز پیش دفتر توسعه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی فهرست همه واحدهای تولیدی پلیمری و شیمیایی صاحب سهمیه در بهین یاب را منتشر کرد لذا انتظار می‌رفت مدیریت تقاضا به‌درستی انجام شود اما ابلاغ این نامه پرونده بلاتکلیفی قیمت‌گذاری محصولات پتروشیمی را مجدداً باز کرد.

محمدامین گلگر کارشناس بورس‌کالا در گفت‌وگو با بورس‌نیوز بابیان اینکه یکی از ویژگی‌های هر بازار کارا و در رأس آن‌ها بورس‌های کالایی شفافیت و قیمت‌گذاری بر مبنای عرضه و تقاضاست، گفت: سوابق نشان می‌دهد هرچند قیمت‌گذاری دستوری در کوتاه‌مدت موجب کاهش جزئی التهابات می‌شود اما در میان‌مدت اثراتی مانند ایجاد رانت، رشد و التهاب بیشتر قیمت‌ها و زیان تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان را به همراه دارد.

وی ادامه داد: متأسفانه علیرغم اینکه پتروشیمی‌ها به‌منظور جلوگیری از خام‌فروشی و ایجاد افزوده تأسیس‌شده‌اند اما در عمل این شرکت‌ها به دلایل متعددی ازجمله توسعه محصولات (باهدف ارزش‌آفرینی)، پایین‌بودن بهره‌وری، مشکلات مدیریتی و غیره با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده‌اند.

گلگر بابیان اینکه این شرکت‌ها به سهل‌الوصول‌ترین بخش درآمد غیرعملیاتی یعنی تسعیر ارز حاصل از فروش محصولات به قیمت بازار اکتفا کرده‌اند،گفت: حذف این بخش از درآمد غیرعملیاتی، شرکت‌های پتروشیمی را با مشکل مواجه می‌کند اما قیمت‌گذاری دستوری به‌مرورزمان حذف می‌شود که این امر منافع سهامداران را نیز تأمین می‌کند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: