تعداد بازدید : ۹۹۹
کد خبر : ۱۷۹۸۷۰
بررسی ادامه روند سودسازی پترویی‌ها در تابلوهای بورس؛
۲۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۸
کارشناس بازار سرمایه گفت: افزایش نرخ ارز و فروش محصولات پتروشیمی برمبنای بازارآزاد در ماه‌های اخیر موجب افزایش سودآوری این شرکت‌ها شده که در صورت ادامه این روند می توان گفت که وضعیت صنعت پتروشیمی درآینده مطلوب خواهد بود.

به گزارش بورس‌نیوز، با توجه به اینکه دولت با فرض آنکه پتروشیمی‌ها ارز خود را با نرخ ۴۲۰۰ تومان در سامانه نیما عرضه می‌کنند، حاضر به قیمت‌گذاری خوراک با نرخ ۳۸۰۰ تومان شده بود؛ حالاکه قرار است درآمدهای ارزی پتروشیمی‌ها در بازار ثانویه و مطمئنا با نرخی نزدیک به بازار آزاد معامله شود، بنابراین نیاز بوده که خوراک پتروشیمی‌ها نیز با نرخ بازارثانویه محاسبه شود.

بر همین اساس، با بررسی صورت‌های مالی ‌شرکت‌های پتروشیمی‌، می‌توان به این نتیجه رسید که چنانچه خوراک و درآمدهای ارزی پتروشیمی‌ها با نرخ بازار ثانویه محاسبه شود، اوضاع مالی این واحدها در سطح مطلوبی قرار می‌گیرد، اما زمان آن رسیده که دولت در جهت صیانت از منابع نفتی‌و‌گازی و البته جلوگیری از رانت در حوزه پتروشیمی، سد محکمی در مقابل زیاده‌خواهی دلالان پتروشیمی‌ها باشد.

حمیدرضا مهرآور کارشناس بازارسرمایه در ارزیابی مبنا قراردادن نرخ ارز بازار آزاد برای فروش محصولات پتروشیمی به بورس‌نیوز گفت: فروش محصولات پتروشیمی برمبنای نرخ دلار آزاد، سود فراوانی را نصیب این شرکت‌ها خواهد کرد که این امر در بلندمدت، رشد پتروشیمی‌ها را دربرخواهد داشت.

وی ادامه داد: این آزادسازی می‌تواند به عامل رشد و پیشرفت پتروشیمی‌ها بدل شود اما به شرط اینکه این واحدها تولیدات خود را با نرخ خوراک واقعی به صنایع‌پایین دست تحویل دهند.

مهرآور در پایان افزود: سودآوری حاصل از آزادسازی نباید تقسیم سود شود بلکه باید این سود به داخل شرکت و در راستای پیشرفت و توسعه طرح‌های شرکت‌ها هزینه شود .دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: