تعداد بازدید : ۱۳۳۲
کد خبر : ۱۷۹۹۵۰
با نگاهی به‌ صورت‌های مالی شش‌ماهه بررسی شد؛
۲۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۸
این شرکت در سرفصل دارایی‌های آماده برای فروش خود، مبلغ 361 میلیارد ریال دارایی ثبت نموده است که شامل 131 میلیارد ریال سهام شرکت فولاد مبارکه، 84 میلیارد ریال سهام شرکت کارگزاری بهمن و 145 میلیارد ریال مخارج پروژه ساختمانی میرداماد است.
به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز؛ شرکت سرمایه‌گذاری بهمن به‌عنوان یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری پذیرفته‌شده در بورس و تحت مالکیت گروه بهمن ، بر اساس صورت‌های مالی حسابرسی شده منتهی به پایان خردادماه سال جاری، مالکیت بیش از 2 هزار و 860 میلیارد ریال سهام شرکت‌های مختلف را دارا هست که از این مبلغ، در حدود 60 درصد در سرفصل سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت و 40 درصد نیز در سرفصل سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت طبقه‌بندی‌شده است.

سود خالص این شرکت در دوره شش‌ماهه اول با بیش از 200 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به 360 میلیارد و 500 میلیون ریال رسیده که این مبلغ به ازای هر سهم 131 ریال است.

اصلی‌ترین عوامل رشد قابل‌توجه سودآوری شرکت می‌توان به تحقق یافتن سود فروش سرمایه‌گذاری‌های شرکت به مبلغ 226 میلیارد ریال که مدت مشابه سال قبل 86 میلیارد ریال، برگشت برخی از ذخایر کاهش ارزش شناسایی‌شده سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت از سنوات قبل به مبلغ 47 میلیارد ریال (مدت مشابه سال قبل 59 میلیارد ریال منفی) و شناسایی سود سهام شرکت‌های سرمایه پذیر به مبلغ 91 میلیارد ریال (مدت مشابه سال قبل 99 میلیارد ریال) بوده است.

در جدول زیر اقلام عمده صورت‌های مالی شرکت بر اساس صورت‌های مالی حسابرسی شده منتهی به 31 خرداد 1397 ارائه‌شده است:


با نگاهی به ترکیب سرمایه‌گذاری‌های شرکت متوجه می‌شویم که تمرکز اصلی شرکت بر یک صنعت نیست و شاید بتوان صنعت خودرو را یکی از صنایع با سرمایه‌گذاری بالای شرکت در نظر گرفت که در این صنعت شاهد سرمایه‌گذاری 412 میلیارد ریالی در سهام شرکت گروه بهمن و 392 میلیارد ریالی در سهام شرکت ایران‌خودرو هستیم.

سایر سرمایه‌گذاری‌های شرکت در صنایع و شرکت‌های مختلفی صورت گرفته است و به نظر نمی‌رسد که این شرکت استراتژی خاصی در خصوص سرمایه‌گذاری در صنایع مشخصی را داشته باشد.عمده سرمایه‌گذاری‌های شرکت را می‌توان در جدول زیر نشان داد:


همچنین این شرکت در سرفصل دارایی‌های آماده برای فروش خود، مبلغ 361 میلیارد ریال دارایی ثبت نموده است که شامل 131 میلیارد ریال سهام شرکت فولاد مبارکه، 84 میلیارد ریال سهام شرکت کارگزاری بهمن و 145 میلیارد ریال مخارج پروژه ساختمانی میرداماد است.

با توجه به ارزش فعلی سهام شرکت فولاد مبارکه، واگذاری سهام این شرکت در قیمت‌های فعلی، سود فروش سرمایه‌گذاری به مبلغ 230 میلیارد ریال را می‌توان نصیب شرکت نماید. سود فروش دو دارایی دیگر نیز در زمان انعقاد قرارداد و مشخص شدن قیمت‌های فروش تعیین خواهد شد.

انتظار می‌رود شرکت سرمایه‌گذاری بهمن در سال جاری و با توجه به سود محقق شده شش‌ماهه نخست و همچنین، قطعی شدن فروش سرمایه‌گذاری‌های آماده برای فروش و رشد سودآوری شرکت‌های سرمایه پذیر و افزایش سود تقسیمی از این شرکت‌ها، بتواند در سال جاری به سود خالص 1.000 میلیارد ریالی (به ازای هر سهم 363 ریال) دست یابد که با توجه به اینکه بخش بزرگی از این سود از محل فروش و واگذاری سرمایه‌گذاری‌های شرکت صورت خواهد پذیرفت، این سود در سال‌های آینده تکرارپذیر نخواهد بود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.