تعداد بازدید : ۱۱۴۴
کد خبر : ۱۸۰۰۲۴
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۳۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۰
کارشناس بانکی گفت: افزایش نرخ سود سپرده های بانکی کاهش میزان نقدینگی سرگردان در بازارهای طلا و ارز را به همراه دارد که این امر موجبات کنترل این بازارها را فراهم می کند.

به گزارش بورس نیوز، کاهش نرخ سود سپرده های بانکی در چندماه اخیر موجب کوچ نقدینگی سرگردان از بانک ها به سوی بازار ارز و طلا شد که به تبع آن نرخ طلا و ارز افزایش زیادی را تجربه کرد و مشکلاتی را برای بانک ها نیز بوجود آورد اما اکنون دولت با بازگرداندن نرخ سود سپرده‌های یکساله به ۲۰ درصد تصمیم دارد که بار دیگر پول‌های سرگردان را به سمت بانک ها جذب کند که باید دید آیا اجرای این تصمیم توسط دولت می تواند موجبات کاهش نرخ ارز و طلا را فراهم کند یا خیر؟

 در این خصوص سید کمال سیدعلی مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات به بورس‌نیوز گفت: بانک مرکزی باید درباره نرخ سود سپرده‌های بانکی تصمیم گیری کند.

وی با اشاره به اینکه افزایش نرخ سود، موجب انباشت سپرده دربانک ها می شود، افزود: اگر براساس بررسی های بانک مرکزی، بانک ها می توانند پاسخگوی این حجم از نقدینگی باشند و سودهای آن را در زمان مقرر پرداخت کنند باید سود سپرده ها افزایش یابد.

سیدعلی با بیان اینکه اکنون نقدینگی در بازارهای بورس،مسکن، اوراق، طلا و سکه سرگردان است، ادامه داد: با افزایش نرخ سود سپرده های بانکی ورود نقدینگی به بازار ارز و سکه کاهش می یابد که این امر در کنترل این بازارها و کاهش نرخ طلا و سکه موثر است.

وی با اشاره به اینکه که این امر در کشور ترکیه نیز انجام شده است، تصریح کرد: افزایش نرخ سود بانکی یکی از روش های موثر جهت کنترل بازار و عدم گرایش به خرید ارز محسوب می شود .

وی تاکید کرد: بانک مرکزی باید برای کاهش یا افزایش نرخ سپرده های بانکی باهدف هدایت نقدینگی سرگردان به یک بازار مناسب تصمیم گیری کند اما در شرایط فعلی اقتصاد کشورافزایش نرخ سود سپرده به کنترل بازار ارز و کاهش نرخ آن کمک شایانی می کند زیرا با اجرای این تصمیم نقدینگی موجود در این بازار کاهش می یابد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.