تعداد بازدید : ۱۰۵۶
کد خبر : ۱۸۰۲۸۱
بورس‌نیوز بررسی کرد:
۰۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۵
مطابق با عملکرد شش ماهه حسابرسی شده منتهی به پایان خردادماه این شرکت، موفق به کسب درآمدهای عملیاتی 3 هزار و 891 میلیارد ریالی شده است.
افزایش نرخ ارز صادراتی، مهم‌ترین پتانسیل افزایش سودآوری این شرکت
به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، مطابق با عملکرد شش ماهه حسابرسی شده منتهی به پایان خردادماه شرکت صنایع شیمیایی ایران، این شرکت در این دوره موفق به کسب درآمدهای عملیاتی 3 هزار و 891 میلیارد ریالی گردیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن، افزایش 31 درصدی را نشان می‌دهد.

سود خالص شرکت نیز در این دوره مبلغ یک هزار و 151 میلیارد ریال محقق شده که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش، افت 11 درصدی را نشان می‌دهد که این کاهش سودآوری عمدتا به دلیل افت نزدیک به 50 درصدی سایر درآمدهای غیرعملیاتی شرکت بوده است. 
کسب درآمدهای غیرعملیاتی شرکت عمدتا از محل سود سپرده‌های بانکی تامین می‌گردد که با توجه به کاهش سپرده‌های بانکی شرکت، کاهش درآمدها در این بخش روی داده است.

در جدول زیر اقلام عمده صورت های مالی شرکت بر اساس اطلاعات مندرج در صورت های مالی شش ماهه ارائه شده است:همچنین، ارزش بازار سهام شرکت در بازار بورس تهران بیش از 19 هزار و 66 میلیارد ریال است.

از مهم‌ترین نکات گزارش حسابرسی شرکت می‌توان به بند 4 گزارش حسابرس در خصوص مطالبات معوق ارزی شرکت به بهای بیش از یک هزار و 482 میلیارد ریال شامل 100 میلیون درهم و 7 میلیون دلار اشاره کرد که وصول و دریافت وجوه مربوط به آن از نظر حسابرس نامشخص است و به این ترتیب، احتمال عدم وصول بخشی از این مطالبات وجود خواهد داشت که این موضوع را می‌توان از ریسک‌های سرمایه‌گذاری در شرکت لحاظ کرد.

محصولات اصلی شرکت شامل الکیل بنزن خطی و نرمال پارافین است که در بازارهای داخلی و صادراتی به فروش می‌رسد. سهم فروش داخلی بیش از 60 درصد و سهم فروش صادراتی کمتر از 40 درصد است. 

نرخ های فروش محصولات صادراتی شرکت با توجه به مصوبه ارزی ماه گذشته شرکت بر اساس نرخ‌های ارز بازار ثانویه تسعیر و در حساب‌ها منظور می‌گردد و این عامل را می‌توان اصلی‌ترین محرک افزایش سودآوری شرکت در مقایسه با ماه‌های گذشته در نظر گرفت.

ماده اولیه مصرفی شرکت که بیش از 83درصد از بهای تولید شرکت را به خود اختصاص می‌دهد شامل 57 درصد هیدروکربورهای بدون شاخه دریافتی از پالایشگاه اصفهان، 37درصد بنزن دریافتی از شرکت بازرگانی پتروشیمی و 6درصد سایر مواد است. 

در حال حاضر نرخ مواد اولیه مصرفی شرکت‌های پتروشیمی با ارز 3.800 تومانی در اختیار این شرکت‌ها قرار می‌گیرد و به نظر می‌رسد که در ماه‌های آینده با توجه به تسعیر بخشی از درآمدهای شرکت بر اساس نرخ های بازار ثانویه، در محاسبات نرخ ارز مواد اولیه خریداری شده نیز تغییراتی را شاهد باشیم.

شرکت طرح توسعه و افزایش ظرفیت تولید الکیل بنزن خطی را در حال ساخت دارد که میزان پیشرفت آن در حال حاضر تنها 24 درصد است. مخارج انجام شده 200 میلیارد ریال و برآورد مخارج تکمیل نیز 4.950 میلیارد ریال است. 

بخشی از تجهیزات و ماشین آلات خریداری شده که ارزش این تجهیزات و ماشین الات مربوط به طرح در بخش سفارشات و پیش پرداخت‌های سرمایه‌ای به مبلغ یک هزار و 839 میلیارد ریال است.

سرمایه‌گذاری‌های شرکت شامل 1.32 درصد سهام شرکت پالایشگاه اصفهان و با بهای هر سهم کمتر از 2.200 ریال، 17.6 درصد سهام شرکت لیزینگ صنعت و معدن و 100 درصد سهام شرکت های بازرگانی و خدمات بندری ایران و بازرگانی csc است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
پرطرفدارترین عناوین
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: