تعداد بازدید : ۵۷۳
کد خبر : ۱۸۱۰۱۹
۱۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۱
نپرداختن مطالبات داروخانه‌ها و شرکت‌های پخش از سوی بیمه‌ها همچنان بزرگ‌ترین چالش شرکت‌های دارویی خوانده می شود که این موضوع بر زنجیره تولید دارو اثر منفی می گذارد و کمبود نقدینگی را برای شرکت ها به بار می آورد. بررسی ساختار دارایی های یکی از شرکت های داروساز نیز زوایای تازه ای را نشان می دهد.

به گزارش واحد سنجش و راه حل های رفتاری در بازار بورس نیوز، تحلیل فاصله ساختار دارایی های شرکت داروسازی اسوه نشان می دهد که موجودی نقد در دوره های اخیر در کانال صعود قرار گرفته و توانسته در بین دارایی ها خودنمایی کند. هر چند که همچنان از میانگین گروه که شامل 5 شرکت داروساز دیگر است، در سطح پایین تر قرار دارد.

چوب لای چرخ تولید «داسوه»

اگر چه حجم دریافتنی های غیرتجاری نسبت به کل دارایی ها روند کاهش داشته، اما در طرف مقابل، طی هر دوره بر رقم دریافتنی های تجاری افزده شده است. عمده فروش 354 میلیارد ريالی «داسوه» در 3 ماهه نخست سال جاری به شرکت پخش رازی بوده که حدود 61 درصد کل مبلغ فروش را شامل می شود که عمده مطالبات نیز از همین شرکت است.

بالا رفتن دوره وصول طالبات نیز متاثر از عدم وصول مطالبات شرکت های پخش از دولت خصوصا در مورد داروهای بیمارستانی و مرتبط با طرح سلامت بوده که در پرداخت به موقع شرکت های پخش به شرکت های تولیدکننده خلل ایجاد کرده است.

چوب لای چرخ تولید «داسوه»

در بین شرکت های مورد بررسی، داسوه رتبه دوم را در خصوص حجم دریافتنی های تجاری دارد.

چوب لای چرخ تولید «داسوه»

موجودی مواد و کالای «داسوه» حدود 4 درصد کمتر از میانگین گروه است که می تواند نشان از گردش مناسب مواد و چرخه فروش باشد.

دارایی های جاری 84 درصد کل دارایی های داروسازی اسوه را به خود اختصاص داده؛ این رقم در میانگین گروه حدود 81 درصد است.

در بخش دارایی های غیرجاری بیشترین حجم به دارایی های ثابت مربوط می شود که اغلب در ساختمان و ماشین آلات و تجهیزات خلاصه می شود.

چوب لای چرخ تولید «داسوه»

به این ترتیب، تحلیل فاصله ساختار دارایی های «داسوه» بیانگر این است که توجه به وصول مطالبات باید بیش از پیش در دستور کار قرار گیرد و از آن جا که اغلب مطالبات از یک شرکت است، با ریسک بالایی روبرو می شود. چرا که در صورت بروز مشکلات حاد برای شرکت پخش رازی، به یک باره حجم بالایی از مطالبات سوخت می شود.

بر اساس بررسی های آبسیم، دقیقا این مورد در سال 96 نیز برای «داسوه» مشکل ساز شده و شرکت برای وصول مطالبات هنگفت خود از شرکت توسعه دارویی رسا وارد فاز حقوقی شد و در ادامه از همکاری با این شرکت خودداری کرد.

افزایش موجود نقد می تواند در مسیر تولید محصولات جدید و به‎روزرسانی ماشین‎آلات مورد استفاده قرار گیرد تا علاوه بر افزایش سهم بازار فروش، هزینه ها نیز کاهش یابد و به صورت دو جانبه سود شرکت تحت تاثیر قرار بگیرد.

چوب لای چرخ تولید «داسوه»
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: