تعداد بازدید : ۱۴۱۲
کد خبر : ۱۸۱۳۴۷
کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۲۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۲
برخی بانک‌ها زیان ده بوده و نیازمند اصلاح ساختار هستند بنابراین باید از محل آورده سهامداران یا تجدید ارزیابی دارایی‌ها افزایش سرمایه را در دستور کار قرار دهند.

محمدحسن ابراهیمی مدیرعامل کارگزاری بانک ملی ایران در گفت‌وگو با ‌بورس‌نیوز عنوان کرد: در هفته‌های گذشته، شاخص بورس با رشد فزایندهای افزایش یافت که دلیل این افزایش، ورود مقدار زیادی از پول‌های سرگردان که اغلب توسط اشخاص حقیقی وارد بازار شد که این اشخاص شناخت و آشنایی چندانی از بازار سرمایه ندارند.

وی با اشاره به اینکه افرادی که بدون تحلیل وارد بازار می‌شوند، به خود و بازار آسیب وارد می‌کنند، تأکید کرد: بدون در نظر گرفتن این مطلب که سهم خریداری‌شده ازلحاظ بنیادی در چه سطحی قرار داشت یا متأثر از شرایط اقتصادی بود یا خیر و آیا نرخ ارزبر سهم تأثیرگذار بود یا خیر ای‌پی‌اس سهم با چه منطقی بود و غیره طبیعتاً به‌طور منطقی این شرایط نمی‌توانست دوام چندانی داشته باشد و این اتفاق که امروز شاهد بودیم به همین واسطه صورت گرفت و اجتناب‌ناپذیر بود که بلافاصله با منفی شدن بازار به‌واسطه عدم اطلاعات کافی و تحلیل مسائل اقدام به فروش سهام خود می‌کنند و از بازار خارج می‌شوند.

کارشناس بازار سرمایه در ادامه با اشاره به افزایش سهم بنیادی و افزایش سفته‌بازی در بازار سرمایه کشور گفت: اکنون شاخص‌ها نیاز به یک اصلاحاتی داشته و پیش‌بینی می‌شود در کمترین زمان به ثبات نسبتاً خوبی رسیده و رشد اساسی شامل سهم‌هایی که بنیاد خوبی دارند، خواهد شد.

وی ادامه داد: در این میان تحریم احتمالی 13 آبان و یا مسائلی ازاین‌دست را نیز نباید نادیده گرفت و درنهایت می‌توان نسبت به سهم‌های بنیادی خوش‌بین بود و نهایتاً شاهد رشد در بازار باشیم و جای نگرانی وجود ندارد.

ابراهیمی افزود: در سهم‌های بزرگی چون صنایع پتروشیمی، فلزی‌ها و معادن و غیره که متأثر از نرخ دلار هستند و به دلیل وسعت این شرکت‌ها امکان سفته‌بازی در این شرکت‌ها به‌راحتی امکان‌پذیر نیست و افراد نمی‌توانند به‌طور هیجانی سهام را خریداری کرده و موجب افزایش یا کاهش سهام این شرکت‌ها شوند؛ اگر سهامداران حقیقی با دقت و تحلیل و یا افراد حقوقی وارد این دست سهام شوند دیگر جای نگرانی برای بازار وجود نخواهد داشت.

وی در رابطه با عقب‌نشینی خزانه‌داری آمریکا از قطع دسترسی ایران به سوئیفت اذعان داشت: با فرض صحت این شایعه می‌توان گفت که این موضوع تأثیرات زیادی را در بر خواهد داشت، شرکت‌هایی که عمده عملیات آن‌ها صادرات است مانند صنایع پتروشیمی پس از فروش محصولات نگرانی از بابت انتقال پول‌دارند، در صورت پذیرش سوییفت و یا راهکار مناسبی از طرف اروپایی‌ها برای انتقال پول انجام شود قطعاً تأثیرگذار است؛ در این میان در مراودات و عملیات بانکی بانک‌ها نیز تأثیرات بسزایی خواهد داشت.

ابراهیمی گفت: برخی بانک‌ها زیان ده هستند و نیازمند اصلاح ساختار هستند و می‌بایست از محل آورده سهامداران یا تجدید ارزیابی دارایی‌ها افزایش سرمایه دهند از طرف دیگر، برخی بانک‌ها نیز در وضعیت بهتری قرار داشته و می‌توانند سودآور باشند و تأثیر سوییفت بر روی بانک‌ها بیشتر خواهد بود.

کارشناس بازار سرمایه افزود: ناگفته نماند که بازگشایی سوییفت ازلحاظ روانی نیز می‌تواند تأثیرات مثبتی به دنبال داشته باشد زمانی که افراد اطمینان حاصل کنند که می‌توانند مراودات مالی بین‌المللی خود را از طریق بانک‌ها انجام دهند بر سهام بانک‌ها تأثیرگذار خواهد بود.

ابراهیمی در رابطه با بروز تحریم‌های احتمالی گفت: تحریم بر نرخ دلار تأثیر خواهد داشت و مبالغ فروش شرکت‌های صادرات محور افزایش می‌یابد و ناخواسته با افزایش سود روبرو خواهند شد. البته بازار سرمایه کمتر متأثر از تحریم است. برای شرکت‌هایی مانند دارویی‌ها و واردکننده‌ها یا شرکت‌هایی که اجازه افزایش نرخ به نسبت افزایش بهای تمام‌شده ندارند به‌طور طبیعی در زمان تحریم آسیب خواهند دید. پیش‌بینی می‌شود با هرگونه اتفاقی مانند سوئیفت بازار سرمایه به رشد خود ادامه دهد ولی نه با سرعتی که شاهد آن بودیم.

پويا
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
با عرض سلام كل بازاربوس ما 67 ميليارد دلاره اما يك شركت معمولي در امريكا يا ژاپن 67 ميليارد دلاره بازار ايران جا داره تا 100 برابر افزايش پيدا كنه قيمت سهامها مفته شركت سرمايه گذاري پتروشيمي تا 900 تومن جاداره بره
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: