تعداد بازدید : ۵۷۷
کد خبر : ۱۸۱۳۵۰
فعال صنعت کشتیرانی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۲۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۴
فعلا مشکلی جهت سرویسگیری در بنادر اروپایی نداریم و هنوز بندری به روی ما بسته نشده است.
هرچند تحریم ها برای بسیاری از صنایع کشور مشکل ساز خواهد بود، ولی به اعتقاد برخی کارشناسان، صنعت کشتیرانی می تواند از تحریم ها به عنوان فرصت بهره برد؛ چرا که به سبب تحریم ها احتمالا تردد کشتی های خارجی در بنادر کشور کاهش یافته و تقاضای کشتی های داخلی افزایش خواهد یافت.
 

حسن تیمورتاش دبیر انجمن مالکان کشتی ایران در گفتگو با بورس نیوز در خصوص تاثیر تحریم ها بر عملکرد کشتیرانی داخلی بیان کرد: تحریم ها می تواند فرصتی برای صنعت کشتیرانی کشور باشد، مشروط بر آنکه با تدبیر و برنامه ریزی عمل شود.
ما در سال های قبل نیز تحریم ها را پشت سر گذاشته ایم. در شرایط فعلی احتمالا تحریم ها فقط از جانب امریکا بوده و در ارتباط با اروپا مشکلات کمتری خواهیم داشت.  به هر حال ترفندهایی برای تداوم فعالیت حمل و نقل دریایی در نظر گرفته شده که امیدواریم موثر واقع شود.
وی افزود: بخش عمده صادرات کشور از طریق دریا حمل می شود و تقریبا ۸۰ درصد از صادرات دریایی توسط کشتی های ایرانی انجام می شود. اگر کشتی های خارجی بنادر ما را ترک کنند، احتمالا حجم فعالیت کشتیرانی داخلی افزایش خواهد یافت و ظرفیت افزایش فعالیت را داریم.
این فعال صنعت حمل دریایی تصریح کرد: فعلا مشکلی جهت سرویس گیری در بنادر اروپایی نداریم و هنوز بندری به روی ما بسته نشده است. مشکلاتی در زمینه بیمه کشتی ها و محموله های صادراتی وجود دارد؛ ولی این مشکل در دوران تحریم های قبلی از طریق P&I کلوب کیش و قشم و با پشتوانه کنسرسیومی از بیمه های داخلی انجام می شد و این بار هم می توان با تکیه بر ظرفیت های صنعت بیمه کشور اقدام به بیمه کشتی ها کرد.
وی در رابطه با تاثیر نرخ ارز بر سودآوری صنعت کشتیرانی اظهار داشت: تعرفه های حمل و نقل بر اساس شرایط متغیر است، ولی وقتی یک کشتی یا نفتکش محموله ای به بنادر خارجی حمل می کند، تعرفه را به شکل ارزی دریافت می کند. بنابراین بخشی از درآمدهای کشتیرانی، ارزی است. البته معمولا هر کشور ارز خود را پرداخت می کند و مثلا در زمان تحویل بار در چین، یوآن دریافت می شود. همچنین مشکلاتی مثل محدودیت های بانکی نقل و انتقال ارز وجود دارد، و ضمنا برخی هزینه ها نیز ارزی است. 
تیمورتاش در خاتمه تاکید کرد: مشکلات را کتمان نمی کنیم؛ اما با همدلی و تدبیر و تکیه بر خرد جمعی می توان از فشار مشکلات کاست و از این بحران گذر کرد. با بهانه تراشی و فرافکنی و ذکر مکرر مشکلات، کاری از پیش نمی رود.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: