تعداد بازدید : ۴۷۱
کد خبر : ۱۸۲۰۴۹
۰۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۹
عباس آخوندی در شرایطی از وزارت راه و شهرسازی رفت و رئیس‌جمهور کاندیدای جدید خود را برای این وزارتخانه به مجلس معرفی کرد که بزرگترین پروژه تاریخ این وزارتخانه یعنی مسکن مهر همچنان با قصه بی پایان روبرو است.

به گزارش بورس نیوز، عباس آخوندی در شرایطی از وزارت راه و شهرسازی رفت و رئیس‌جمهور کاندیدای جدید خود را برای این وزارتخانه به مجلس معرفی کرد که بزرگترین پروژه تاریخ این وزارتخانه یعنی مسکن مهر همچنان با قصه بی پایان رو به رو است و 90 هزار واحد آن در حال ساخت است. پروژه ای که بیش از 12 سال از شروع آن در دولت نهم می‌گذرد و حالا که بیش از یک سال از شروع کار دولت دوازدهم را پشت سر گذاشته‌ایم همچنان به پایان نرسیده است؛ آن هم در حالی که تا سال گذشته بیش از 120 هزار میلیارد تومان برای آن هزینه شده است. احمد اصغری مهرآبادی قائم وزیر راه و شهرسازی اواخر تیرماه اعلام کرده بود که برای تامین خدمات زیربنایی پروژه‌های مسکن مهر 1800 میلیارد تومان اعتبار نیاز است. او گفته بود به جز پروژه‌های فاقد متقاضی و آنهایی که در دادگاه‌ها هستند،سایر واحدهای طرح مهر تا پایان امسال به اتمام می‌رسد. البته بیش از این قرار بود پروژه مسکن مهر در سال ۱۳۹۶ به اتمام برسد ولی پایین بودن سرعت ارایه خدمات و زیرساخت‌ها این طرح را به سال ۱۳۹۷ کشاند و بیم آن می‌رود که حتی کار ساخت بخشی از واحدهای نیمه‌کاره به سال ۱۳۹۸ هم کشیده شود.

یکی از انتقادات به طرح ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی مسکن مهر آن است که دولت‌های نهم و دهم بدون امکان‌ سنجی وارد آن شدند اتفاقی که باعث شد طرحی که باید حداکثر سه ساله تمام می‌شد با گذشت 11 سال به نتیجه نهایی نرسد و هزاران میلیارد تومان هم خرج روی دست دولت بگذارد. براساس آماری که اخیرا قائم ‌مقام وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر ارایه کرده ۶۰ درصد واحدهای تحویلی مسکن مهر شامل بیش از یک میلیون واحد در دولت‌های یازدهم و دوازدهم بوده است. البته پروژه مسکن مهر در واقعیت فرزند ناتنی دولت یازدهم و دوازدهم بود و دولت روحانی در شرایطی سر کار آمد که کمتر از 40 درصد پروژه‌های مسکن مهر پیش رفته بود و این مسئولیت بر گردن دولت افتاد آن هم در شرایطی که عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی اصلا اعتقادی به این طرح نداشت و همیشه از منتقدان جدی آن بود. او که حالا مسئولیت خود را واگذار کرده است در شروع کار خود در وزارت راه و شهرسازی گفته بود:« بنده در برنامه اولیه خود نیز اعلام کردم که دولت جدید به تعهدات قبلی پایبند است، اما مسکن مهر طرح چندان جالبی نبوده که ادامه یابد و باید متوقف شود در مکان‌های نامناسب چندین هزار واحد مسکونی ایجاد شده‌است، مسکن فقط یک چهاردیواری یا خانه نیست بلکه مردم خدمات مختلف، روابط اجتماعی درست و امکانات حمل و نقل مناسب می‌خواهند. مسکن مهر طرحی بود که همه بنیادهای آن اشتباه بود از مکان‌یابی گرفته تا طراحی مهندسی و فنی، تأمین مالی و انتخاب افراد و احساس امنیت مهمترین مسئله مسکن مهر است. کسانی که طرح‌هایی همانند مسکن مهر را وارد نظام اقتصادی کشور کردند هم مردم را گرفتار کردند هم دولت را».

مشکلات پروژه‌های مسکن مهر بسیار فراتر از ساخت و پایان این سازه‌هاست؛ نبود امکانات و خدمات زیست پذیری در این پروژه‌ها حالا به چالش‌های جدی برای مسکن مهر و ساکنان آن تبدیل شده است؛ نبود مدرسه کافی، پیش بینی نکردن واحدهای خدماتی همچون بانک و...، نبود امکانات درمانی کافی مانند درمانگاه، بیمارستان و.. و همچنین فقر مراکز تفریحی در پروژه‌های مسکن مهر؛ آن‌ها را به خانه‌هایی تبدیل کرده است که ساکنانش در آن امکان زیست سالم را ندارند. مشکلاتی که در ماه‌های گذشته و با شروع موج جدید سکونت در خانه‌های مسکن مهر به دلیل گرانی اجاره و هزینه زندگی در شهرهای بزرگ، بیشتر هم شده است. برای مثال به گفته‌ مسوولان شرکت عمران شهرهای جدید، بیش از ۳۰۰ برج بلندمرتبه در پرند وجود دارد اما آتش‌نشانی این شهر هنوز از امکانات لازم برخوردار نیست. نبود آب و برق و گاز هم به معضل اصلی این روزهای بسیاری از سایت‌های مسکن مهر آماده‌ی افتتاح تبدیل شده است.

با استعفای عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و ورود سرپرست جدید به این وزارتخانه که در آستانه رای اعتماد از مجلس قرار دارد؛ باید دید که طرح مسکن مهر چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد. البته که داستان مسکن مهر و اثرات آن در آینده اجتماعی کشور باتوجه به زندگی چندین میلیون نفر از جمعیت کشور در این پروژه‌ها تازه شروع شده است و باید دید این قصه چگونه پیش می‌رود؟


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: