تعداد بازدید : ۲۳۹۴
کد خبر : ۱۸۲۵۱۸
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۰۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۱
سرمایه‌گذاری باید در حوزه‌هایی صورت گیرد که از فاندامنتال قوی برخوردار باشند تا اگر اتفاق منفی رخ داد، سهم قابلیت نقدشوندگی داشته باشد.

به گزارش بورس‌نیوز، سهم گروه خودرویی به دلیل افزایش ارزش جایگزینی و جو روانی مثبت جای رشد دارد، اما به تغییر در وضعیت سودآوری شرکت‌های خودرویی در کوتاه‌مدت خوش‌بین نیستم.

امروز هم بازار سرمایه رنگ سبز به تن کرده و این سبزپوشی در گروه بانکی و خودرویی دل‌نشین‌تر است. به نظر می‌رسد بازار توجه چندانی به گزارش‌های شرکت‌ها نداشته و اتفاقاً برخی نمادهایی که با فشار تقاضا مواجه‌اند، زیان‌های چشمگیری محقق کرده‌اند.

نیما ملایی کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص پیش‌بینی وضعیت بازار بیان کرد: بازار سرمایه به چند دلیل پتانسیل رشد دارد؛ نخست به سبب افزایش ارزش جایگزینی شرکت‌ها با توجه به افزایش نرخ ارز، می‌توان به رشد بازار خوش‌بین بود. علاوه بر این، هنوز تأثیر نرخ ارزبر سودآوری شرکت‌ها نمایان نشده است. ضمن اینکه به دلیل افزایش نرخ تورم، نرخ بازده مورد انتظار هم افزایش‌یافته و این موضوع هم می‌تواند عاملی برای رشد بازار باشد.

وی افزود: البته احتمالاً در نیمه دوم سال، هیجان بازار فروکش کرده و رشد بازار به‌شدت نیمه نخست سال نبوده و روند صعودی ملایم‌تری تجربه خواهیم کرد.

ملایی در معرفی صنایع برتر برای سرمایه‌گذاری گفت: بازار به مرحله‌ای رسیده که مسیر سهم‌های بنیادی از سهم‌های ضعیف جداشده و دیگر نباید انتظار رشد تمامی بازار را داشت. سهم شرکت‌هایی که از افزایش نرخ ارز منتفع شده و از تحریم‌ها کمترین آسیب را می‌بینند، ازجمله برخی سهم‌های معدنی و پتروشیمی، گزینه‌های مناسب‌تری برای سرمایه‌گذاری خواهند بود. البته روند معاملات هفته‌های اخیر نشان می‌دهد گروه خودرویی هم می‌تواند با اقبال مواجه شود. احتمال افزایش سرمایه برخی شرکت‌ها و یا افزایش نرخ خودرو محرکی برای رشد این گروه خواهد بود. سهم گروه خودرویی به دلیل افزایش ارزش جایگزینی و جو روانی مثبت جای رشد دارد، اما به تغییر در وضعیت سودآوری شرکت‌های خودرویی در کوتاه‌مدت خوش‌بین نیستم. به نظر می‌رسد گروه معدنی و پتروشیمی و تا حدودی هم‌گروه خودرویی، صنایع برتر نیمه دوم بازار خواهند بود.

وی در مورد تأثیر افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی شرکت‌ها اظهار داشت: افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، ساختار ظاهری ترازنامه شرکت‌ها و نسبت کفایت سرمایه را اصلاح‌کرده و امکان اخذ تسهیلات از سیستم بانکی را برای شرکت‌ها فراهم می‌کند و همچنین در برخی مذاکرات بین‌المللی، ظاهر قابل‌قبول‌تری از صورت‌های مالی ارائه می‌دهد. ولی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی در وضعیت عملکرد شرکت‌ها هیچ تأثیری نخواهد داشت.

ملایی در رابطه با پیش‌بینی وضعیت بانک‌ها عنوان کرد: تعداد بسیار کمی از بانک‌ها ازجمله بانک ملت می‌توانند از محل تسعیر ارز سود مناسبی شناسایی کنند؛ ولی در سایر بانک‌ها سود حاصل از تسعیر ارز رقم بااهمیتی نخواهد بود. ولی هم‌زمانی این اتفاق با بحث افزایش سرمایه بانک‌ها و رشد نقدینگی، می‌تواند جو مثبتی برای گروه بانکی ایجاد کند. اما باوجود همه این موارد، گروه بانکی را فاقد پتانسیل لیدر بازار شدن در نیمه دوم سال ارزیابی می‌کنم.

این فعال بازار سرمایه در خاتمه تصریح کرد: این روزها می‌تواند فرصت مناسبی برای ارزیابی و خرید سهم‌های بنیادی باشد. در ۶ ماهه اول سال سهم بسیاری از شرکت‌ها که هنوز فاصله زیادی تا بهره‌برداری و تولید آن‌ها وجود داشت، رشد چشمگیری کردند. قطعاً این روند در نیمه دوم سال تکرار نشده و سرمایه‌گذاری باید در حوزه‌هایی صورت گیرد که از فاندامنتال قوی برخوردار باشند تا اگر اتفاق منفی رخ داد، سهم قابلیت نقد شوندگی داشته باشد.


سعید
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
قطعا گروهه سیمانی مخصوصا سدور لیدر بازار خواهند بود با گزارشهای عالی که دادن برید حسابرسی شده سدور رو که اومده رو کدال مطالعه کنید تا بفهمید سدور چه برنامه هایی داره از جمله بازار خوزستان و سد بختیاری که علنا گفته و افزایش نرخ سیمان و اخبار سیمان صادراتی به کشورهای عربی و......معلومه نمیگن چون میخوان بزخری کنن
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: