تعداد بازدید : ۱۳۸۰
کد خبر : ۱۸۲۵۹۲
۰۹ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۳
شرکت های معدنی به واسطه تولید مواد اولیه سایر شرکت ها، به عملکرد مشتریان خود که فراوانی چندانی ندارند، به شدت وابسته هستند. «کمنگنز» برای فرار از وابستگی شدید، راهکارهایی در پیش گرفته که نتایج آن به خوبی در گزارش ها نمود پیدا کرده است.

بر اساس ارزیابی واحد سنجش و راه حل های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، شرکت «معادن منگنز ایران» عملکردی نزدیک به میانگین گروه دارد و در مسیر بهبود گام برداشته و ساختار بهتری نسبت به دوره های قبل ساخته است.

«کمنگنز» از بند «ذوب» رها می شود / معدنی به وسعت خاورمیانه

تحلیل فاصله ساختار فروش بزرگترین معدن منگنز خاورمیانه از چند تغییر مثبت خبر می دهد که نتایج بسیار دلچسبی را به همراه داشته است.

«کمنگنز» از بند «ذوب» رها می شود / معدنی به وسعت خاورمیانه

اولین نکته قابل توجه، علاوه بر رشد نرخ فروش که منجر به جهش درآمدهای عملیاتی شده، کنترل هزینه ها به خوبی به چشم می آید. در حالی که «کمنگنز» در سال 95 زیانده بود و تنها 3 درصد حاشیه سود ناخالص داشت، در دوره 6 ماهه نخست سال 97، توانسته به حاشیه سود 43 درصدی نزدیک شود و خود را در همسایگی میانگین گروه خود ببیند.

«کمنگنز» از بند «ذوب» رها می شود / معدنی به وسعت خاورمیانه

همانطور که مشاهده می کند، در دوره های 94 و 95 حاشیه سود ناخالص بسیار به صفر نزدیک شده بود، ولی در سال گذشته و دوره جاری به مدد افزایش نرخ های فروش، خود را بالا کشید.

بهای تمام شده این شرکت معدنی در دو بخش دستمزد و سربار خلاصه می شود. به طوری که سربار به تنهایی بیش از 56 درصد بهای تمام شده را شامل شده و دستمزد نیز حجم 29 درصدی دارد.

اما افزایش هزینه حمل در مدت اخیر، تهدید جدی به شمار می رود؛ همان گونه که در مدت گذشته از سال جاری شاهد افزایش 20 درصدی هزینه حمل بوده ایم.

یکی دیگر از نکات مثبت «کمنگنز» کاهش قابل توجه هزینه های مالی است؛ چرا که در 3 ماهه اول نسبت به تسويه كليه تسهيلات دريافتي از بانک ملت اقدام نموده است.

«کمنگنز» از بند «ذوب» رها می شود / معدنی به وسعت خاورمیانه

به گزارش آبسیم، از آن جا که «کمنگنز» بازار صادراتی در اختیار ندارد و همچنین نیازی به مواد اولیه جهت تولید ندارد، از افزایش نرخ ارز نه منفعتی کسب می کند و نه چندان متضرر می شود. به عبارت بهتر، این شرکت نسبت به بازار ارز، بی تفاوت است و حالت خنثی دارد.

شایان ذکر است که باطله برداری و آماده سازی یکی از معادن تحت تملک «کمنگنز» از مرداد ماه آغاز شده که در سال جاری، ثبات و یا افزایش نسبی تولید را به همراه خواهد داشت. همچنین طرح اکتشاف محدوده شهرستانک و مجوز اکتشاف دریافت شده است.

در این بین، باید به این نکته را مدنظر قرار داد که با وجود در اختیار داشتن 60 درصد بازار داخل، مشتری عمده «کمنگنز» شرکت ذوب آهن اصفهان است که این موضوع، ریسک بزرگی محسوب می شود. به این ترتیب، فعالیت های شرکت ذوب آهن بر حجم عملیات و سودآوری «کمنگنز» تاثیرات عمده ای دارد. همان طور که در سال های 94 و 95 شرکت ذوب آهن به ورطه زیان افتاد، شاهد کاهش حجم فعالیت و افزایش دوره وصول مطالبات و در نهایت زیاندهی «کمنگنز» نیز بودیم.

از دیگر تهدیدات پیش رو، ركود صنعت فولاد کشور است که منجر به کاهش تولید و فروش خواهد شد. به علاوه، تحريم هاي احتمالي بر صادرات فولاد ايران اثر منفی خواهد گذاشت و به بدین صورت، شرکت معادن منگنز ایران از تحریم ها متاثر می شود.

در مجموع باید توجه داشت «کمنگنز» در صورتی می تواند به روند رو به رشد خود ادامه دهد که به دنبال مشتری های جدید باشد و صرفا به تقاضای «ذوب» تمرکز نکند. یکی از راه های افزایش مشتری، تولید محصولات جدید است که در همین راستا، در اواخر سال 95 خط تولید سنگ پرعيار مورد نياز واحدهاي فروآلياژ راه اندازی شد و طبق برآوردها، سال 97 و پس از آن، زمان استفاده بهینه و افزایش سهم بازار این محصول است. علاوه بر این، از آن جا که تقاضا برای محصولات دانه درشت بیش از میزان عرضه است، شرکت باید بیش از گذشته به این محصول توجه کند.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: