تعداد بازدید : ۶۴۴
کد خبر : ۱۸۳۰۲۹
مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران عنوان کرد؛
۱۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۷
مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران گفت: معاملات قراردادهای آتی زعفران نگین در حالی از خرداد ماه سال جاری در بورس کالای ایران کلید خورد که از هفته جاری انجام این معاملات برای محصول زعفران رشته‌ای نیز امکان‌پذیر شد.

به گزارش بورس‌نیوز، علیرضا ناصرپور اظهارکرد: معاملات قراردادهای آتی زعفران نگین در حالی از خرداد ماه سال جاری در بورس کالای ایران کلید خورد که از هفته جاری انجام این معاملات برای محصول زعفران رشته‌ای نیز امکان‌پذیر شد؛ چراکه حجم تولید زعفران رشته‌ای در کشور به مراتب بیشتر از زعفران نگین است و این امر می‌تواند با افزایش حجم معاملات به توسعه بازار قراردادهای آتی زعفران منتهی شود.

ناصرپور استقبال از معاملات قراردادهای آتی زعفران رشته‌ای در نخستین روز معاملاتی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: در نخستین روز معاملاتی در حالی بیش از ۱۱ هزار و ۹۰۰ قرارداد آتی زعفران رشته‌ای برای تحویل در آذر ماه امسال منعقد شد که حجم مطلوب و شروع فوق‌العاده‌ای برای این معاملات محسوب می‌شود. بطوریکه در زمان راه‌اندازی قراردادهای آتی زعفران نگین در بورس کالا طی اولین روز معاملاتی چنین حجم معاملاتی مشاهده نشده بود و همین امر می‌تواند از موفقیت عرضه زعفران رشته‌ای در قالب قراردادهای آتی و جذابیت بالای آن برای معامله‌گران و همچنین کشاورزان حکایت داشته باشد.

تجربه نخستین روز

وی افزود: در جریان معاملات اولین سررسید قرارداد آتی زعفران رشته‌ای در بازار مشتقه بورس کالای ایران طی نخستین روز، در حالی تعداد ۱۱ هزار و ۹۱۱ قرارداد منعقد شد که ارزش معاملات آن به رقمی بیش از ۱۵۸ میلیارد و ۸۷۴ میلیون ریال رسید.

ناصرپور ادامه داد : در طول مدت زمانی که محصول زعفران در قالب گواهی سپرده کالایی و قراردادهای آتی در بورس کالا مورد معامله قرار گرفته است، استقبال زیادی از سوی کشاورزان مشاهده شده و تعداد زیادی از آنها کد معاملاتی در بورس کالا را دریافت کرده و در این بازارهای فعال شده اند.

سه مزیت راه‌اندازی معاملات آتی طلای سرخ

وی به تشریح مزایای عرضه زعفران در قالب معاملات قراردادهای آتی پرداخت و اظهار کرد: مزایای این معاملات را می‌توان در سه حوزه اصلی دسته بندی کرد؛ بطوریکه بازار قراردادهای آتی زعفران بستری برای فروش مستقیم محصول تولیدی در بورس را برای کشاورزان فراهم می‌کند تا با فروش مستقیم محصول منافع ناشی از تولید به جیب تولیدکننده یعنی کشاورز سرازیر شود. این در حالی است که تاکنون سود اصلی عاید عده‌ای واسطه می‌شد. اما به کمک انجام معاملات قراردادهای آتی در بورس، واسطه‌گری در بازار زعفران کاهش خواهد یافت.

وی در بیان دومین مزیت مهم گفت: کشف نرخ متمرکز، واقعی، عادلانه و شفاف مزیت دیگری است که میتواند بورس را به عنوان یک نهاد مرجع قیمتی برای کشاورزان و زعفران‌کاران معرفی کند؛ چراکه در بازار سنتی امکان کشف نرخ متمرکز و شفاف وجود نداشته و زعفران در بازار به قیمت‌های متفاوتی معامله می‌شد که با ورود بورس و به ویژه بازار قراردادهای آتی به معاملات این محصول این امکان به وجود آمده تا قیمت‌ها در بازار متمرکز شده و کشاورزان می‌توانند به کمک آن از قیمت‌های محصول خود مطلع شوند. به این ترتیب، مکانیسم معاملاتی در بورس کالا در نهایت کشف نرخ در صنعت کشاورزی را در پی دارد.

سرپرست معاونت توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران سومین مزیت این معاملات را در امکان پوشش ریسک‌های ناشی از نوسان قیمت‌ها در بازار دانست و گفت: این مزیت که به عنوان ویژگی ذاتی معاملات قراردادهای آتی است، در حوزه محصولات کشاورزی از جمله زعفران این اطمینان را به کشاورز می‌دهد تا نسبت به قیمت فروش محصول تولیدی خود در آینده اطمینان حاصل کرده و خود را در مقابل نوسانات قیمتی احتمالی در ماه‌های پیش رو بیمه نماید و به عنوان یک ویژگی ذاتی برای معاملات آتی، می‌تواند به حمایت از صنعت کشاورزی و فعالان آن کمک کند.

آماده راه‌اندازی سررسیدهای جدید هستیم

وی در خاتمه سخنان خود پیرامون راه‌اندازی سررسیدهای معاملاتی جدید در بازار قراردادهای آتی زعفران نگین و رشته‌ای تاکید کرد: بورس کالای ایران آمادگی دارد پس از ارزیابی شرایط و بررسی‌های لازم با توجه به کشش بازار، سررسیدهای معاملاتی جدید را برای محصول زعفران نگین و رشته‌ای راه‌اندازی کند. اما هدف از راه‌اندازی سررسید آذر ماه برای قراردادهای آتی زعفران رشته‌ای همگرایی با فصل برداشت محصول بوده تا از این طریق در کشف نرخ عادلانه در این بازه زمانی به کشاورزان کمک کنیم.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: